Dobre alebo zle?

Napísať odpoveď
LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Dobre alebo zle?

Príspevok od užívateľa LAcike » 07 Apr 2013 07:40

Co hovorite na oblaciky po pravej strane tejto borievky? Hodia sa tam, alebo je to pokus urobit zvlastny bonsaj za kazdu cenu?

Obrázok

RastoS
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 17 Jan 2010 16:01

Re: Dobre alebo zle?

Príspevok od užívateľa RastoS » 07 Apr 2013 18:10

ten horný v pravo sa mi tam nehodí vôbec, dolný vyzerá zaujímavo ale zase bez toho horného by to vyzeralo dosť zle. podľa mňa sa tie dva dopĺňajú a buď by som ich nechal obidva alebo dal obidva preč. V prípade že by tam neboli tak by mi nesedela ale miska, lepšie by som si ho vedel predstaviť v okrúhlej (bubnovej).

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 07 Apr 2013 19:54

RastoS napísal:ten horný v pravo sa mi tam nehodí vôbec, dolný vyzerá zaujímavo ale zase bez toho horného by to vyzeralo dosť zle. podľa mňa sa tie dva dopĺňajú a buď by som ich nechal obidva alebo dal obidva preč. V prípade že by tam neboli tak by mi nesedela ale miska, lepšie by som si ho vedel predstaviť v okrúhlej (bubnovej).
No presne to, okruhla miska, bez oboch oblacikov. Tak sa aj mne zda taky lepsi, trojuholnikova korun atd. Lenze to uz z neho je typicky bonsaj a preto bola otazka, ze ci niekto vidi vyznam v tomto a vie ozrejmit dovod, preco by tak svoj strom tvaroval. Urcite nie je takto tuctovy a provokuje :)

RastoS
Site Admin
Site Admin

Príspevok od užívateľa RastoS » 07 Apr 2013 21:08

tak ja ti asi fundovane neodpoviem ale asi sa mi viac páči tá klasika:
Untitled-4 copy.jpg
1) pravá spodná vetva posunutá vyššie
Untitled-1 copy.jpg
2) bez hornej pravej vetvy a spodná posunutá hore.
Untitled-3 copy.jpg
3) bez pravej strany v pôvodnej miske
Untitled-2 copy.jpg
4) bez pravej strany v okrúhlej miske
samozrejme že posúvanie spodnej vetvy je len hrou vo fotoshope, reálne nie je už možné.

R

Užívateľov profilový obrázok
Erik Križovenský
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 19 Apr 2008 00:22
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Erik Križovenský » 10 Apr 2013 08:44

...ja si myslím, že na tomto bonsaji (hore) nieje nič zlé.
je na takej vysokej technickej úrovni, že tá nekompozičná anomália (podľa mňa)
je tu určite zámerom. Bonsaistika je umenie a preto subjektívnosť je na prvom mieste.
Ale ak by to bolo na moje oko, tak by som tú spodnú pravú vetvu dal preč a nechal tam pekný Jin.

A čo sa týka misky, tak s Rasťom súhlasím.
Má to charakter literátu a k tomu sedia okrúhle a plytké mysky.

Laci, táto rubrika sa mi páči. :)
Už pre 5-timi rokmi som založil podobnú tému tuto:
http://www.bonsai-dnes.cz/forum/viewtop ... f=2&t=2597

------------------------------------------------------------------------------
Prikladám takýto bonsai, čo vy na to?
Prílohy
bonsai-1.jpg

RastoS
Site Admin
Site Admin

Príspevok od užívateľa RastoS » 10 Apr 2013 13:17

veľmi pekný kmeň, krásne pokrútený, aj keď toto zrovna nie je moja obľúbená záležitosť.
čo mi na tom bonsaji vadí je že koruna je za kmeňom. ani nie že by to zle vyzeralo ale dáva mi to pocit že sa dívam naň zo zadnej strany a že pohľadovka je úplne inde.
hlavným bodom ktorý na tom strome púta pozornosť je tak hlavne kmeň a koruna je niekde v úzadí, pomaly som sa pozrel skôr na misku ako na korunu.

R

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 10 Apr 2013 17:49

No, s Rastom v podstate suhlasim, kmen puta velmi vela pozornosti. Je to (takisto v prvom pripade) neobvykle riesenie. Zvacsa je to prave pekna koruna doplnena kmenom a mrtvym drevom. V tomto pripade je to kmen s mrtvym drevom doplneny korunou :)

No a tiez uprednostnujem riesenie, kde je koruna jasne v popredi. Toto posobi ako pozeranie sa odzadu. Leeenze. Z opacnej strany sa zakryje cast zaujimaveho kmena a este aj spaetny pohyb. Predpokladam, ze z opacnej strany je stromcek neuzajimavy, vidno tam iba kmen ist smerom hore, nevidno ani obluk ako sa staza dole a uz vobec nevidno pohyb koruny mimo rovinu kmena, lebo ho zakryva zelena hmota. Takze taky zeriav drziaci naklad..

Takze beriem tuto stranu ako najlepsiu moznu a po pol dni pozerania a uvazovania sa mi zacinat viac a viac pacit prave mohutnost kmena :wink:

Podobne dizajnoval Werner Busch borovicu na Noelanders Trophy tento rok, ked obluk, ktorym sa vracala koruna nizsie bol vpredu v pohladovke:
Obrázok

Rastislav Moravčík
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie: 21 Apr 2009 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rastislav Moravčík » 11 Apr 2013 09:37

Je to super. Milujem kontroverzné kusy, ktoré ingorujú zaužívané zvyky a pravidlá :) Celkom súhlasím ako písal lacike, že je vystavený kmeň a koruna je iba doplnok, aby bolo vidno že drevo žije. Naživo v tom musí byť ešte oveľa viac pohybu, ako na 2D fotke.

Napísať odpoveď