Nováčik bonsaiov . Brest drobnolistý - Ulmus parviflora / ZELKOVA PARVIFOLIA

bonsaimichales
Dátum registrácie: 03 Mar 2017 20:23

Nováčik bonsaiov . Brest drobnolistý - Ulmus parviflora / ZELKOVA PARVIFOLIA

Príspevok od užívateľa bonsaimichales » 06 Mar 2017 10:26

Ahojte všetci, som tu nový a úplný začiatočník bonsaiov. Momentálne som si kúpil dva druhy ak sa dá nazvať bonsaje Brest drobnolistý - Ulmus parviflora a ZELKOVA PARVIFOLIA. Nakúpené mam potrebné náradie, substráty, misky dokonca aj knihu tak postupne nabalujem :)

Potrebujem od skúsených ako ich postrihať, lebo podľa mňa sú dosť zanedbané, viem že veľké lístočky treba strihať, alebo ak ide z jedného uzla viacero vetvičiek treba ponechať max. dve. ale to je len teória. potrebujem ak sa dá takto zhodnotiť ktoré môžem odstrihnúť, tvarovať a tď...

Ďakujem Vám krásne za cenné rady :) :)

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Mimo
Dátum registrácie: 14 Júl 2015 08:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nováčik bonsaiov . Brest drobnolistý - Ulmus parviflora / ZELKOVA PARVIFOLIA

Príspevok od užívateľa Mimo » 06 Mar 2017 18:38

Ahoj :)
V prvom rade by som ich rovno presadil, teraz je na to už skoro idealne obdobie.
Do niečoho priepustneho.
To vľavo nebude skôr Ligustrum?
Neviem čo by som s tým robil, jedine asi ako si načrtol strihnuť spodne a maš rovny stromček.
Interierovka z toho bonsaj asi nebude.
Ale ten brestik vyzera tak že by sa s ním niečo dalo robiť, po presadení by som ho strihol takto:
857.jpg
Nech sa darí tebe aj stromčekom a nech ti to vydrží :)

bonsaimichales

Re: Nováčik bonsaiov . Brest drobnolistý - Ulmus parviflora / ZELKOVA PARVIFOLIA

Príspevok od užívateľa bonsaimichales » 06 Mar 2017 21:04

Ahoj Mimo, dakujem ti krasne za cenne rady :-) asi najskor zacnem tym presadenim do akadamy. Alebo ak mas iny navrh sup sem :-) do coho odporucas. na tu jednicku mam kupit vacsiu misku alebo este vydrzi ten rok ? Okrem tych konarikov na pravej a lavej strane sa ta chcem spytat ako sa tie konariky vrchne strihaju. Nemas daky navod, lebo v tych ucebniciach je to dosti odborne napisane

S tou dvojkou si ma dostal, to aby som nakopol motorovu pilu :-) a pritom som si myslel ze take zakrivenie sa nosi pre brest. Do akeho tvaru ho mam dostat ?
Vydrzim, ak tu budem mat dobreho ucitela :-)

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 06 Mar 2017 21:17

Pre začiatočníka je super stránka admina tohto fóra Lacikeho -

http://stromceky.lacike.sk/

Ako sa presádza si nájdeš na youtube, vlastne asi skoro všetko sa tam dá nájsť ako sa robí.
Jedinú nádej ako z toho prvého urobiť niečo je podľa mňa dať do do veľkej misky a nechať rásť aby hrubol kmeň atd... ale to potrva roky v miskách stromčeky hrubnú len veľmi pomaly, a dať im dobru klímu v interiéri je ťažké.
Brest po mrazoch von a porastie ako divý.
Ten tvar ktorý má je klasické eSko - masovo produkované akých sú tisíce, má zle rozloženie vetiev a jediná šanca na bonsaj je to radikálne zrezať a začať odznova - ak máš možosť to mať vonku tak sa dá aj ináč - necháš rásť jeden ťahúň neobmedzene a tak ti bude hrubnúť kmeň.
AK ho chceš takýto malý, tak by som to robil podľa návrhu - zapestuješ korunku a máš mame bonsai :)
Ale je to vec vkusu, oka ktoré sa časom tiež vyvíja ako získavaš skúsenosti, preferovaných štýlov, japonské, čínske, naturálne... atd atd :)

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 06 Mar 2017 21:23

Ešte som zabudol odpovedať do čoho to sadím - do čistého zeolitu, prípadne primiešavam 20% bonsajového substrátu aby to lepšie držalo vlahu.
Ale radšej bez neho lebo bežne dostupný Agro cs je fakt po roku skoro nepriepustný, tak vlahu mi pomáha udržiavať mach na povrchu zeolitu.
TU máš príbeh čo som ja robil s podobným, alebo skôr identickým ligustrom:

http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=15&t=1590

Zatiaľ rastie pekne no asi mi odišla spodná vetva. Každopádne v takej veľkosti sa s tým veľa robiť nedá, strata času podľa mňa, jedine to nechať rásť a hrubnúť vo veľkej miske a v lete vonku. V zime bude dnu len prežívať.

bonsaimichales

Príspevok od užívateľa bonsaimichales » 06 Mar 2017 21:58

Waw super, za rady. Videa mam asi vsetky zhliadnute. Len takto je to overenejsie. Pojdem to tento tyzden vsetko presadit do normalneho a hlavne dychatelneho. Brest dam von urcite, mame zahradu a miesto mu najdem. Nocne teploty cca do plus 3 c v pohode ? Aby neprechladol. S tym rezom si to asi viem predstavit. Len ked to ufiknem pojdu od tial dalsie konare.ktore vyformujem do korunky tak ? Nemas fotku ako by to mohlo vypadat. Pokukam linky :-) a pisem ti ako stojim s bonsajmi . Este musim kupit misku, a nastroje nech sa do toho pustim. Aky obchod odporucas lebo tu okolo mna nic neni jedine vycestovst do NR. Alebo eshopom poriesim. Inak moc dakujem za rady, dost pomocne pre novacika.

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 07 Mar 2017 11:15

Ahoj,

stranka, co spomina mimo je super, odporucam :D :D :D

Naradie si kup najlepsie cez internet, kurier doruci. Zrovna som vcera tusim pisal clanok o naradi, co treba na zaciatok.

Co sa tyka strihu, toto su velmi vdacne stromceky, co rasia zo stareho dreva bez nejakych problemov. Je uplne normalne, ze pre spravny vyvoj musis niekedy odstranit viac a strom vyzera pol roka zle ;-) Ale o dva roky bude podstatne lepsi ako keby si nezosekal..

vlado
Dátum registrácie: 03 Apr 2008 19:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa vlado » 07 Mar 2017 13:40

..zas mi tu štrajchla do ucha AKADAMA, myslím že na tento typ stromčekov a pre začiatočníka úplne zbytočne, ...Bonsaimichales mrkni na http://forum.bonsai-sba.sk/viewtopic.ph ... 851#p10851 , existujú lacné a jednoduché substráty....
vlado

bonsaimichales

Príspevok od užívateľa bonsaimichales » 07 Mar 2017 14:32

Ahojte :) akadamu mam zakupenu, ale ta pôjde iba len na vrch aby som videl v akom stave je substrat. Ten Zeolit - 1.0 - 2.5 mm sa mi pozdava s primiešanim bonsajového substrátu + perlit. Vyskúšam ako to pôjde, samozrejme budem musieť pravidelne hnojiť každých 14 dni v čase vegetacie.

Jasne odrežem Bresta, len nemáte fotku do akej podoby to potom budem tahať ?

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 07 Mar 2017 14:53

Načo perlit, nieje to na prevzdušnenie?
Zeolit je vzdušny až až :)
Ja používam na všetko frakciu 2,5-5mm.
Tvar je na individualnej chuti ja by som to strihal ako som spominal a tu su stromčeky na ten štýl pre inšpiráciu.
88598754_1.jpg
88598754_26.jpg
G7.jpg
Bresty by mali byť vonku ok do -10, potom do chladnej miestnosti na zimu.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 07 Mar 2017 14:57

Ešte k hnojeniu - všetko mam v zeolite a hnojím každý víkend pravidelne rozpustným hnojivom na okrasne rastliny Kristalon plus raz za mesiac do substratu nastrkam tuhe hnojivo. Na začiatok chceme veľa rastu tak veľa hnojíme a pri zeolite nehrozi že to prehnojíš a pohnojíš :)

vlado
Dátum registrácie: 03 Apr 2008 19:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa vlado » 07 Mar 2017 16:45

bonsaimichales ..toť máš brest, na začiatku tiež vyzeral podobne ako tvoj , s brestom sa dá robiť pekne, ale postupne...toto je jednoduchý tvar , žiadne drôty len strih
na kmeni ešte vidieť jazvu po totálnom odstrihnutí. Korunka je dopestovaná z dvoch nových výhonov -myslím že to trvalo cca 4 roky...alebo viac...
ešte k tej akadame ,,na vrchu,, myslím že to nemá iný ako estetický význam - ak má substrát iné zloženie-má aj iné ,,mokré,, vlastnosti ako akadama.
Môže sa stať, že akadama ti bude usychať a spodok bude tak či tak hniť z premokrenia - teda buď čistú akadamu, alebo asi žiadnu...
v.
P1200021.JPG

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 07 Mar 2017 17:02

Ja som napríklad jeden už "sťatý" mal v skupinke čo som pred dvoma rokmi kúpil v baumaxe.
Nedávno som sa na ňom učil frézkovať a teraz idem nanovo vybudovať korunu.
IMG_8683zm.jpg
IMG_5503u.jpg
Vlado má pravdu s tou akadamou na vrchu je to kontraproduktívne.
Jedine mach!!! :D Dvihneš a vidíš či je zeolit ešte mokrý či nie vidno to tak isto dobre ako na akadame. Ta sa pritom časom rozpadá na prach, zeolit sa tak skoro nerozpadne :)

bonsaimichales

Príspevok od užívateľa bonsaimichales » 08 Mar 2017 11:58

Cauko Vlado a Mimo,

nedalo sa mi včera prísť pracovne vyťažený, v noci som stihol kupiť zakladne kliešte na konáre, zeolit, misku, a ostatné drobnosti. Vlado čo si poslal obrazok toho brestu, je nádherny take daco by som prijal. Len či sa mi to podari :) Jasné môžno mi z toho dačo iné vylezie . Ohladom hnojenia to mam uz zarobene a polievam pravidelných intervaloch. Ak pri tom zeolite to teda neprehnojim a nepohnojim tak very good :) Ešte k tym ranam treba tu mastičku alebo kašlat nato ?

Narychlo som čosi spravil, dalo by sa to ? či je to nevkusne ? Obrázok

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 08 Mar 2017 14:16

Keď je to podľa tvojho vkusu tak je to vkusné :)
Ja rany natieram bežne dostupnou pastou na rany z hornbachu.

Napísať odpoveď