Buxus

Užívateľov profilový obrázok
ivet mikesova
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 07 Apr 2008 11:22
Kontaktovať užívateľa:

Buxus

Príspevok od užívateľa ivet mikesova » 11 Okt 2009 18:49

Tak som prebehla temy na nasej stranke a nemame tu ziadny buxus. Kedze momentalne mam jeden pre mna zaujimavy kusok, pridam ho sem do debaty. Pochadza z jedneho zahradnictva, kde mam kamaratku a kde ho uz dva roky prekladali z miesta na miesto a nikto ho nechcel. Bol prerasteny, prekoreneny a jeho jemne vlasocnice bolo uz znacne vidiet na povrchu, kde dotvarali suchy a neosetrovany vzhlad krika. Takze po 60% zlave putoval ku mne domov a k nemu gratis tiez zoschnuty ceder s dvomi zivymi vetvickami ( ten neviem ci prezije ). Po vybrati s nadoby z korenov vyliezalo vsetko mozne vratane pavuka. Bal bol tazky, hlina jak beton a pri rozbalovani korenov sa muselo dost toho odstranit. Kedze doslo skoro k 1/2 redukcii vlasocnicovych korenov, bolo treba odlahcit aj hornu cast rastliny a trochu prebrat vetvicky. Ako to cele dopadlo uz napovedia prilozene obrazky...
Prílohy
Buxus-1009 (2).JPG
zakupena rastliny
Buxus1-111009 (1).JPG
zostrih
Buxus1-111009.JPG
spodna cast rastliny
Buxus1-111009.JPG (38.25 KiB) 2271 zobrazení

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 19:29
Kontaktovať užívateľa:

Re: Buxus

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 11 Okt 2009 20:16

Ahoj Ivet , maš už aj nejaku predstavu? Viem že teraz budeš rada ked dožije v pohode do jari ale určite ti už hlavou prebehlo že čo asi z neho :D .Bude to viackmen alebo planuješ pomali odstranit tie konare po bokoch?Držim palce a tešim sa na vyvoj tohto nevšedneho stromčeka.Ahoj

ivet mikesova
Člen SBA
Člen SBA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ivet mikesova » 11 Okt 2009 21:16

Durike urcite to bude viackmen a ak sa chyti, predpokladam uz minimalnu redukciu kmenov, skor sa pohram s upravou ich konecnych vysok, aby sa dali postavit jednotlive poschodia buducich oblacikov listia a nebola to len taka polgula listia. Skusim nieco na nete pohladat, ako si to predstavujem...

Bonsai4
Dátum registrácie: 04 Apr 2008 20:12

Príspevok od užívateľa Bonsai4 » 11 Okt 2009 21:30

...Ivet aj ten chlpáč ból v cene.... :D .....ech buxus....tvrdý a krehký ako sklo :( .....(zopár som ich mal v začiatkoch).....vetvička trochu zhrubne a je problém ju tvarovať......no veď ti si poradíš :wink:

stano
Dátum registrácie: 22 Jan 2009 14:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa stano » 12 Okt 2009 07:01

ahoj ivet, ja by som odstranil najspodnejsiu vetvu vpravo a aj tu, ktora ide stredom koruny zlava a je s navyssim obrastom. aj ked asi po tom zasahu do korenov bude treba najprv cakat, ako sa spamata. v kazdom pripade ho dobre zazimuj, zakopat do zeme + suche listie + nejaka čečina na povrch pody. a pozor na zimne slnko, buxus je stalozeleny, moze vyschnut, hlavne ak budu holomrazy. ale zas mas vyhodu v tom , ze v lete znesie aj preschnutie (mam overene), kedze pochadza z južnej Evropy a severnej Afriky. podla mojich skusenosti dost pomaly rastie, korene ale za rok prerastu cely objem pody v miske. a bonsai4 to presne vystihol - drotovat a tvarovat vetvy kym su mlade a ohybne, potom je to tazsie. drzim palce :)
stano

ivet mikesova
Člen SBA
Člen SBA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ivet mikesova » 12 Okt 2009 16:55

Stanko presne si to vystihol, s tym spodnym mam vsak isty zamysel, a sice jeho spodnu cast prinutit v dalsich sezonach nahodit korene po vacsom zapusteni do pody, aby sa do buducna vytvorilo sirsie nebari . Co sa tyka toho stredu, pockam ktory kmen nahodi kvalitnejsie vetvenie, lebo ked ktorykolvek z nich odstranim, odtane tam citelna diera v korune. Niet kam ponahlat, odstranit sa da kedykolvek, ale dopestovat je tazsie a zdlhavejsie. Zatial... v piatok si crnkneme...

peterbrod
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 20:33
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa peterbrod » 12 Okt 2009 18:37

ahoj,aj ja to vidím takto akosi zatial
Prílohy
Buxus1-111009 (1).JPG
Buxus1-111009 (1).JPG (30.1 KiB) 2200 zobrazení
Naposledy upravil/-a peterbrod v 14 Okt 2009 17:28, upravené celkom 1 krát.

stano
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa stano » 13 Okt 2009 07:04

ahoj ivet, piatok plati, ak cestou neprimrznem :) , rovno objednaj horucu cokoladu :wink:
stano

Rudolf Fraštia
Dátum registrácie: 06 Apr 2008 11:17
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 14 Okt 2009 00:34

Ahoj Ivet, pekného si si našla...
Hrubé vetvy v korune by som od začiatku riedil výraznejšie a z budúceho bohatého obrastu aj na starom dreve vytváral jemnejšie vetvenie...v zjednodušenom vyjadrení na obrázku
buxus ivet2IN1.jpg
je jasné, že tá symetria pôsobí dosť naivne - robil som to dosť narýchlo, ale keď ma pustí čas, tak ešte popracujem aj na inom variante
Zdraví Rudo

ivet mikesova
Člen SBA
Člen SBA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ivet mikesova » 14 Okt 2009 16:35

Cau Rudi, dik za reakciu. Ja by som rada viacej redukovala, len sa bojim aby som ho "nesekla", sak som odstranila 80% obrastu :shock: , aby mi neodisol. Nechala som toho radsej na nasledujucu sezonu trosku viac a uvidim ako a kde narasi na jar, podla toho urobim konecnu redukciu kmenov. Ale tvoja fikcia je pekna, tak podobne si to predstavujem, len troska viditelnejsie rozpatrovane a pravu stranu trochu nizsie mozno i s naznakom polokaskady. Tak sa maj a nech sa cez vikend dari, pri debate si na teba urcite spomeneme. Pa

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 14 Okt 2009 19:42

Ahojte , no mne sa ten Rudov navrh pači.Ivet neviem si celkom predstavit aku polokaskadu maš na mysli :roll: :D Ale necham sa prekvapit.

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 08 Apr 2008 23:24

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 14 Okt 2009 21:11

čau bonsai dáma......,tá Rudova vízia sa mi páči ked sa to podarí tak to bude paráda....držim palce nech rastie...... a pozdravuj Stana až s nim budeš....zatial neviem odkial ale tušim že z Martina...... :wink:

ivet mikesova
Člen SBA
Člen SBA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ivet mikesova » 14 Okt 2009 22:55

Tak som si trochu zakreslila... asi takto nejako by som rada buxus posuvala, samozrejme to predpoklada este mierny naklon vpravo...
Prílohy
Buxus1-111009 -vizia.JPG
Buxus1-111009 -vizia.JPG (16.61 KiB) 2123 zobrazení

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 15 Okt 2009 14:49

Ahoj Ivet, tak toto sa ja asi nenaučim.Take obrazky buduceho stromu ako viete aj z Rudom.Tarez k stromčeku.Ja by som to takto neriešil.Ideš vlastne vytvorit niečo čo ti ten stromček neponuka .Určite sa ti dostane do ruk stromček ktory si o riešenie polokaskady bude priamo žiadat.Ale tento nie , skôr by som išiel do Rudoveho načrtu.Ten mi je prijemnejši , jednoduchy a pekny.Ale rozhodnutie je samozrejme na tebe :D .Akokolvek sa rozhodneš určite daj vediet :wink: :D .

stano
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa stano » 16 Okt 2009 07:03

ahoj juraj, suhlasim s tebou, na polokaskadu ten stromcek moc nie je... dnes to idem do pieštan ivet vysvetlit :) :)
stano

Napísať odpoveď