Rozvoj bonsajistiky na Slovensku

Užívateľov profilový obrázok
Marián Šimkovič
Moderátor
Moderátor
Dátum registrácie: 03 Apr 2008 21:34

Rozvoj bonsajistiky na Slovensku

Príspevok od užívateľa Marián Šimkovič » 16 Mar 2010 11:35

Vážení členovia SBA, momentálne môžeme do rozvoja bonsajistiky na Slovesnku investovať 500 - 700 EUR. Ak máte dajaké nápady prípadne projekty môžete svoje návrhy poslať prezidentovi SBA respektíve prezentovať na tejto stránke. Otváram k tomuto návrhu diskusiu.
Marián Šimkovič
Danubius bonsai klub Bratislava

Rudolf Fraštia
Dátum registrácie: 06 Apr 2008 11:17
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rozvoj bonsajistiky na Slovensku

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 16 Mar 2010 15:18

Ak rozvoj bonsajistiky pod strechou a v rámci SBA (sú to jej prostriedky), tak by som navrhoval investovať do Národnej výstavy : urobiť z nej to, čo nesie vo svojom názve s ohľadom na jej propagáciu, prezentáciu, dostupnosť a dokumentáciu.
Propagácia
= info v masmédiách nielen pre bonsajovú, ale i nebonsajovú verejnosť
Prezentácia
= dôstojné priestory
= profesionálna inštalácia
= identifikácia obsahu a priebehu podujatia - pútače a označenia v mieste výstavy
Dostupnosť
= profesionálna preprava exponátov
= záruky bezpečnej prepravy
Dokumentácia
=foto z výstavy, súťaže talentov, ocenené stromy...v nejakom konkrétnom rámci, nech konečne SBA
začne mať svoju históriu

Nedá sa napísať hneď všetko, je to len zopár bodov, ktoré treba "obaľovať" ďalším materiálom. Viem dobre, že pri "plnej verzii" tých 700 eur takmer nič nerieši, ale kdesi začať treba...

Ak rozvoj bonsajistiky všeobecne, tak bude veľmi ťažké vytvoriť spravodlivý kľúč na prerozdeľovanie prostriedkov na rozvoj regionálnych aktivít tak, aby medzi nami nedošlo k rozporom. Ale aj o tom sa treba baviť - podstatné budú pravidlá...
Naposledy upravil/-a Rudolf Fraštia v 17 Mar 2010 12:31, upravené celkom 2 krát.
Zdraví Rudo

Peter_M
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 28 Mar 2008 21:12
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Peter_M » 17 Mar 2010 08:39

No vidíte, tu máte víziu možného fungovania SBA,
kedže tu pred nedávnom prebehla diskusia aby prípadný kandidáti zverejnili svoje námety na fungovanie SBA, :nemo: nechceš Rudo kandidovať na prezidenta? :twisted:

stano
Dátum registrácie: 22 Jan 2009 14:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa stano » 18 Mar 2010 12:38

peťo, vieš čo ma napadne ako prvé, keď si tak čítam niektoré príspevky ne tejto stránke za posledné dni ? že je to škoda času a energie niečo sem napísať... pre koho aj ? píše nás tu veľmi málo, niektorí sa na bezdôvodne urážajú a vzťahujú všetko na svoju osobu, iný úmyselne skáču z témy na tému... a tej mlčiacej väčšine je všetko jedno...nejako bolo nejako bude...

aspoń že si ma pobavil tým svojim preklepom v téme o novom časopise - šašopise :D alebo to nebol preklep ? :idea:
dík
stano

Peter_M
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 28 Mar 2008 21:12
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Peter_M » 18 Mar 2010 13:07

Ad1) poznáš ma nejaký čas, a nikdy som nepísal nič zákerne alebo invektívne, myslel som to v dobrej viere, nikto nič netvorí, každý kritizuje - to je cesta do pekla, už som to tu viac krát písal, že to potom nemá zmysel

Ad2) nebol to preklep

Rudolf Fraštia
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 18 Mar 2010 15:40

Rád robím s ľuďmi, ktorí na robotu majú chuť a hlavne sami od seba. Teší ma, že takí okolo mňa pri bonsajoch sú a všetci máme šancu vedieť, že sa vzájomne potrebujeme. Nevzniklo to ani za deň, ani za dva...ale...dočkali sme sa...

SBA je orgán, ktorý na tú dobu, čo existuje, už dávno mohol touto vlastnosťou disponovať, ale je tomu skôr naopak – jeho potrebnosť sa dá asi len veľmi ťažko niečím zdôvodniť. Pretože niečo podobné – s ambíciou zastrešovať, zjednocovať a riadiť – môže korektne vzniknúť iba tlakom zdola (cháp z členskej a klubovej základne) a nie naopak. Potom totiž nastane ten jav, že niečo (rozumej SBA) tu naraz je , ale nikto to nepotrebuje. Alebo v najlepšom prípade začne vymýšľať, na čo všetko by sa to potrebovať mohlo...?!?

Bonsaje mám rád a veľmi rád im venujem svoj voľný čas. Veľmi rád im venujem týždeň mojej dovolenky na našej výstave, mnoho hodín pri jej príprave, pri príprave a realizácii kempu, hodiny stretnutí s dobrými priateľmi...už roky sme len priatelia, jednotlivci bez potreby klubu, či združenia a tobôž potreby zastrešenia našej činnosti nejakým vyšším orgánom...

Byť bonsajista je v prvom rade záľuba, a navyše...ako každá iná. Byť organizovaný bonsajista by už mal byť, podľa mňa, stav v zmysluplnom prostredí. „Stavovská česť“ je síce chápaním pojmu archaizmus, ale pre naplnenie jej zmyslu určite nikdy nikomu nestačilo zodvihnúť ju z chodníka, oprášiť a pripnúť si ju na hruď...Členstvo v akejkoľvek organizácii by si preto mal človek hlavne zaslúžiť. Mal by dostať priestor a možnosť si toto členstvo „vybojovať“ – iba vtedy si ho totiž dokáže aj vážiť a bude schopný a ochotný pre svoju organizáciu čokoľvek nezištne urobiť. Bude hrdý na to, že existuje a že môže byť jej členom. Iba sám sebe si v týchto súvislostiach kladiem otázku : - čo je SBA???

Peťo a všetci ostatní, nemám najmenší dôvod predkladať tu nejaké vízie – od samého začiatku sa iba snažím priložiť svoje ruky a um k nášmu spoločnému dielu. Nesledujem tým žiadne ambície a myslím si, že z tohto i mnohých ďalších mojich príspevkov je dostatočne zrejmé, že nemienim kandidovať na pozíciu najvyššieho reprezentanta, t.j. prezidenta SBA.
Zdraví Rudo

Marián Pekárik
Dátum registrácie: 23 Máj 2008 09:03

Príspevok od užívateľa Marián Pekárik » 18 Mar 2010 17:14

Nedá mi nezapojiť sa do tejto problematiky.

Podľa mňa, čo je SBA sa tu už toho dosť popísalo. Ja v tomto združení vidím aj niečo viac ako len organizáciu. Nikomu neberiem vlastné kluby ani výstavy, ani nič podobné. Som veľmi rád, že niečo také ako SBA vôbec funguje a že bude, dúfam, ešte veľmi dlho fungovať. Nie je to len o prezidentovi, pokladníkovi, adminovi ... je to o PROPAGÁCIÍ slovenskej bonsajistiky vo svete. Kľudne si môžeme mať klub, o ktorom budeme vedieť mi sami, alebo naše okolie, prípadne zopár našich kamarátov so susedných krajín, ale nik iný. Bez SBA by sa nik nedozvedel, že Slovensko má vôbec nejake kluby, výsavy, bonsajistov... Ja nie som aktívny člen SBA, nezapájam sa veľmi do výstav, nato sa ešte necítim, ale verím, že svojím príspevkom- myslím finančným, pomôžem spropagovať Slovensko a slovenkú bonsajovú scénu, aj keď je to len zopár eur. Bez SBA by sme vo svete neznamenali nič. Nehovorím, že niečo úžasné teraz znamenáme, ale aspoň sa o to pokúšame.
Nenarážam teraz na nikoho, ale mali by sme sa zamyslieť, že na tejto stránke príliš veľa prispievame nebonsajovými témami. To tiež o niečom svedčí. Čo si má pomyslieť nejaký čitateľ, ktorý raz za čas sem príde, alebo začínajúci bonsajista? Miesto toho, aby sme tu hodili fotky stromov, čo tvarujeme, či už pekných, alebo menej pekných, tu píšeme veci, ktoré neovplyvníme Keby sme boli taký agilný aj do tvarovania. Neverím, že nemáte stromčeky, s ktorými by ste sa radi pocválili, aj keď sú ešte vo vývoji. Na druhej strane, priznávam, tiež tu neprispievam veľa ale asi viacerí už asi radšej neprispejeme nič, lebo normálna debata o stromoch sa tu už nevedie. Vieme popísať aj 20 odpovedí na tému nie priamo súvisiacu s bonsajmi, ale ak sem dá niekto strom, tak ledvo zopár odpovedí.
Možno táto výzva nenájde odozvu, ale chcem Vás vyzvať, prispievajme sem viac bonsajmi. Niektoré veci sa podľa môjho názoru lepšie riešia osobne na stretnutí členov, nemusia naše "naťahovačky" vidieť aj úplný začiatočníci, lebo ich to odradí.

PS: tímto príspevkom nenarážam na nikoho konkrétneho, nemám v úmysle nikoho uraziť, ani sa ho inak dotknúť. Ak som niekoho svojím príspevkom, prípadne príspevkami, aj predošlími urazil, tak som to nemal v pláne a hlboko sa ospravedlňujem. Ešte raz prepáčte.

Rudolf Fraštia
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 08 Apr 2010 08:07

žiadne ďalšie konkrétne návrhy...žiadna diskusia...žiadny posun ani stanovisko SBA... :( obohraná platňa :(...

Preto, a môže to byť chápané aj ako výzva,

by možno nebolo zlé, času je ešte dosť, keby tu koordinátor, resp osoba garantujúca organizačné zabezpečenie a priebeh Národnej výstavy, aspoň vypísala činnosti, náležitosti, potreby, s ktorými, pri ktorých, my ostatní členovia SBA môžeme pomôcť pri ich realizácii, či zabezpečení... :?: :bom: :?: ... spoločná práca na spoločnom diele dokáže ľudí ztmeľovať...

V rámci svojich možností som ochotný v tomto zmysle participovať na realizácii Národnej výstavy...verím a dúfam, že nie iba ja sám...
Zdraví Rudo

Alena Ondejčíková
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 20:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Alena Ondejčíková » 08 Apr 2010 11:49

Pomoc pri národnej výstave:

Grafické vyhotovenie a vytlačenie čestných uznaní a cien pre všetkých vystavovateľov
Ceny do tomboly
Ceny pre víťazov
Napečenie koláčov na otvorenie výstavy a galavečer
Obložené misy a iné pochúťky na otvorenie výstavy a galavečer
Fotodokumentácia vystavených stromov a suiseki
Fotodokumentácia víťazných exponátov
Príprava reportáže o národnej výstave pre web SBA
Pomoc pri inštalácii stolov a regálov pred výstavou
Pomoc pri inštalácii bonsajov a suiseki pred výstavou (myslí sa fyzická pomoc, nie kritika)
Spísanie, tlač a rozmiestnenie menoviek pre bonsaje a suiseki
Zabezpečenie dovozu bonsajov a suiseki do Svätého Jura
Zbalenie výstavy
Upratanie priestorov po výstave
Milé slovo

Cyril Tatranský
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 17 Apr 2008 09:50

Príspevok od užívateľa Cyril Tatranský » 08 Apr 2010 19:46

Myslím, že Majo presne pochopil opodstatnenosť SBA.

Pretože medzinárodné kontakty SBA ,či už na úrovni nových talentov, účasti na konferenciách EBA,medzinárodné stretnutia členov asociácií,vystavovanie najlepších stromov SBA na EBA,prezentácia tvorcov bonsajových misiek na zahraničných fórach... to je to,čo potrebujeme.A preto som hrdý, že som pred rokmi založil SBA a dostal Slovenskú bonsajovú asociáciu do EBA.
Som hrdý na všetkých, ktorí prebrali žezlo v prezídiách SBA a okúsili,čo je to ísť so svojou kožou na trh, vložiť svoje myšlienky, elán,nápady ,snahu,kreativitu,skúsenosti a v neposlednej miere aj svoj čas a aj vlastné peniaze nie ,pre svoje" dobro.........." ale pre pochopenie nadčasovosti a vývoja trendov nielen medzi asociáciami,ale aj medzi ľuďmi.

Možno to na vlastnej koži najlepšie pochopila aj malá skupinka Slovákov na Taiwane čo je to" úcta k menším " a prečo je dôležité medzinárodné združovanie pod hlavičkou asociácie.......nemienim to teraz rozoberať,pre mňa je táto otázka už dávno zodpovedaná.

Téma je využitie peňazí a to celkom slušnej sumy v prospech slovenskej bonsajistiky.
Som kategoricky proti,aby sa peniaze venovali na jednu národnú výstavu. Hovoríme predsa o rozvoji a podpore bonsajistiky. Či sa mýlim?

-Prečo nevyužijeme peniaze na celoročné zabezpečenie jedného z najlepších časopisov BONSAI FOCUS pre asociáciu?/preklady ,distribúcia do klubov/
-Prečo neinvestovať do sympózia SBA /program a tém mám plný šuplík..../.
-Prečo len sporadicky preráža naša špička na medzinárodných fórach ?Ako sme ju finančne stimulovali ?
-Prečo neinvestovať peniaze do prezentačných vystúpení renomovaných bonsajistov v kluboch ,ktoré sú v SBA ?
- Prečo z národnej výstavy nemáme výstupný bulletín ?
- Ako pracuje SBA s novými talentami ,aby sa dostali vyššie,čo tak z finančných zdrojov im umožniť odbornú stáž napríklad u Milana Čubaňáka ?
-Prečo SBA nerobí preklad z bulletínu ktorí dostáva-teraz keď sú peniaze iste by to klubom ,ktoré sú v SBA bodlo....
Orientujme sa prosim na Majovu myšlienku a nie na zákusky vo Sv. Jure.

Cyril
PS.píšem to pri mojej neresti-pijem totiž kávu a tak moje myšlienky sú možno neučesané,ale teším sa ak sa môžu použiť peniaze v prospech slovenskej bonsajovej scény reprezentovanej SBA.

Alena Ondejčíková
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Alena Ondejčíková » 08 Apr 2010 21:06

Jééééj super, Cyril, tento nápad sa mi páči. Najbližšie budeme vystupovať na medzinárodnom fóre koncom mája na bonsajovej výstave v Brazílii. Myslíš, že by nás mala SBA finančne stimulovať? :D
Prílohy
brazilia2010.jpg

Alena Ondejčíková
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Alena Ondejčíková » 08 Apr 2010 21:44

Ale vážne,
- s mladými talentami pracuje napríklad Nitrianska bonsajová škola, v ktorej sme ich už niekoľkých adeptov pripravovali na súťaž. Podobne pracujú s mladými talentami aj chlapci na východnom Slovensku.

- O bulletine po národných výstavách sme reálne uvažovali, ale v minulých rokoch ešte nebola finančná situácia taká ružová, SBA výrazne šetrila, aby sa postavila na nohy. Preto sme zatiaľ z národných výstav vytvorili foto-repotáže na webe SBA, ktoré sú prístupné každému a rozoslali sme prezentácie aj prostredníctvom e-mailových novín, tým, korí dali svoju adresu k dispozícii.

- Bulletin EBA sa predsa prekladá, vďaka Dariusovi Majorovi - zdarma, posledné číslo je práve u Petra Mušinského. O chvíľu bude na webe.

- Platiť renomovaným bonsajistom za vystúpenia sa zdala byť doteraz ošemetná záležitosť podľa negatívnych reakcií na (minimálny) honorár za vystúpenie Václava Nováka na Národnej výstave v Nitre.

- SBA finančne podporuje cesty talentovaných ľudí na EBA kongresy v rámci svojich možností. Ako sa presadia na tomto medzinárodnom fóre, je už v ich rukách.

Keďže prezídium SBA v roku 2006 prebralo asociáciu vo finančnom mínuse, 4 roky trvalo, kým sa dosala asociácia na dnešnú úroveň a môže uvažovať o tom, ako podporiť nielen prácou ale aj finančne rozvoj slovenskej bonsajistiky.

Čo sa týka pomoci pri realizovaní Národnej výstavy vo Svätom Jure, uviedla som v minulom príspevku niekoľko bodov, v ktorých by bola dobrá pomoc šikovných a ochotných členov a sympatizantov SBA. Niektorí už ochotne pomáhajú sami od seba, bez pompézneho nástupu cez fórum. Napríklad Štefan Káčer pripravil plagát výstavy a bude ho tlačiť a ďalší bonsajisti z Trnavy a Bratislavy sa už prihlásili na pomoc pri realizácii výstavy.

Myslím, že zákusky vo Svätom Jure každému dobre padnú, ak ich niekto napečie zo srdca.

Rudolf Fraštia
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 11 Apr 2010 21:51

...Realita je okolo nás všade tá istá, ale keďže každý máme vnútorne danú inú mieru tolerancie, tak dokážeme to isté nakoniec vnímať úplne rozdielne ...
Nie je pekné rúcať ľuďom ilúzie a ani to nemá zmysel - zdržím sa preto komentovania vašich reakcií (Majo, Cyril, Alenka).
Na NV zo zoznamu pani Alenky venujem cenu do tomboly a dám napiecť krabicu slaného pečiva.
Zdraví Rudo

stano
Dátum registrácie: 22 Jan 2009 14:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa stano » 15 Apr 2010 13:56

ahoj cyril, tvoja myšlienka bonsajoveho sympozia ma zaujala. máš predstavu ako by to šlo zrealizovať ? niečo na spôsob teoretických príspevkov (prednášok) napr. o pestovaní, získavaní rastlín z prírody atď. kombinované s praktickými ukážkami tvarovania ? keby sa to zabezpečilo našimi členmi, asi by to ani nebolo také drahé... :)
stano

Cyril Tatranský
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 17 Apr 2008 09:50

Príspevok od užívateľa Cyril Tatranský » 15 Apr 2010 19:27

Ahoj Stano,

jedno také sympózium som v poslednej dobe robil v Považskej Bystrici a nič by som na tom asi nemenil

Prvý deň:
.Každý si doniesol svoj najlepší strom, /alebo ďalší problémový/,porozprával históriu a svoj zámer s ním.Stromy sa následne kolektívnym rozumom zhodnotili a najlepšie nápady sa realizovali okamžite skúsenejšími bonsajistami aj majiteľom. .Po tejto časti každý strom kvalitatívne získal . Ďalej sme kreslili-kreslili sa návrhy,spôsoby realizácie yamadori , prednášali a zároveň následne skúšali neštandardné techniky /extrémne ohýbanie,práca na jinoch ,uro ,sabamiky../Posudzovali sa aj fotografie stromov, ktoré majú bonsajisti doma a radili sme sa ,ako s nimi ďalej,
Druhý deň:
- premietané tvarovania ihličnanov /MISTRÁL v Španielsku/

- Praktické techniky pri tvarovaní ihličnanov.
-Estetické princípy tvorby bonsajov.

Záverečná časť sa sústredila na otázky a námety.Poznamenávam, že každý si ubytovanie a stravu hradil sám.

Cyril

Napísať odpoveď