Carmona/Fuki - zomierajúci bonsai

Napísať odpoveď
martinez47
Dátum registrácie: 05 Mar 2013 10:18
Kontaktovať užívateľa:

Carmona/Fuki - zomierajúci bonsai

Príspevok od užívateľa martinez47 » 05 Mar 2013 10:50

Ahojte,

od leta 2012 nám tento asi 30cm vysoký bonsai Carmona / Fukientee. Kúpil som ho v Hofer vo Viedni (podobné ako Lidl na Slovensku). Celkom sa mu darilo, až do konca februára, keď náhle začal schnúť a strácať listy - celá premena nastala asi počas 2. týždňov.

Je v kuchyni v rohu, kde nemá až tak veľa svetla ale lepšie miesto som preň nenašiel. Zem má vždy vlhkú, možno dakedy ho polievam až príliš - ako začiatočník nemám ešte optimálny odhad. Na zem som posadil mach, aby si udržala vlhkosť. Miska nemá naspodu otvor. V januári som ho prihnojil, trocha pristrihol. Ešte som ho nepresádzal.

Všimol som si, že na halúzkach sa mu objavili biele fliačky - niečo ako pleseň. Niečo podobné som si všimol aj pri koreni, pri zemi.

Tušíte kde je problém, kde som spravil chybu? Dá sa mu ešte pomôcť?

Prikladám dve fotografie z tohto roka. Ako vyzeral bežne predtým a teraz.

Veľká vďaka za vašu pomoc.

Martin
Prílohy
fuki_18_1_2013.jpg
Fuki 18.1.2013
fuki_5_3_2013.jpg
Fuki 5.3.2013

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Re: Carmona/Fuki - zomierajúci bonsai

Príspevok od užívateľa LAcike » 05 Mar 2013 11:02

Ahoj,

v prvom rade to nie je carmona, ale serissa foetida/serisa smradlava. Od toho sa zrejme odvijaju aj ostatne problemy so zalievkou. Serisa potrebuje presne mnozstvo vody, nesmie to byt ani vela a ani malo, inak listky zltnu alebo hnednu. Pohladom na substrat by som povedal, ze ju treba urcite presadit do niecoho lepsieho, nieco si o presadeni a substratoch na presadenie precitaj. Je toho na nete kopec :wink:

Co sa tyka fliacikov, chcelo by to nejaku fotku, ze ci je to plesen, alebo nejaky skodca. Predpokladam skor plesen kvoli polievaniu..

PS: Ked ma opadnute listy, tak treba este menej odparu a teda treba este menej zalievat.

martinez47
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa martinez47 » 05 Mar 2013 17:51

Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. Skutočne podľa popisu listov pri zalievaní by to sedelo. Keď som zalial veľa alebo málo, listy ožltli alebo zhnedli.

martinez47
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa martinez47 » 08 Mar 2013 13:25

Bol som v bonsai obchode v Simmeringu (Simmeringer Hauptstraße 93, 1110 Wien), kde mi teta povedala presne to isté ako LAcike. Lacný bonsaj z Hofer-u a je to Serissa. Problémy vznikli pri zlom resp. žiadnom odtoku vody z misky a častom polievaní.

Vyvŕtal som otvor do misky, presadil do nového substrátu, ostrihal a trochu prihnojil. Tak snáď sa ešte stromček preberie.

Ďakujem veľmi za pomoc!

Martin

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 08 Mar 2013 13:45

Ahoj,

dufam, ze si nebol hrr a dal na moju radu, ze ohladom presadenia si najskor nieco precitaj. Je totiz dost odlisne od predstav beznych ludi, vid:
http://www.bonsaicentrumkosice.sk/bonsa ... E-BONSAJOV

Napísať odpoveď