carmona- pár otázok

Zuzqa254
Dátum registrácie: 09 Mar 2015 18:44

carmona- pár otázok

Príspevok od užívateľa Zuzqa254 » 09 Mar 2015 19:31

Dobrý deň
Pár dní mám čaj Fuki, všimla som si biele fľaky na lístkoch, ktoré sú smerom ku oknu. Je to v poriadku?
Je nejaký spôsob nato aby sa zmenčili lístky?
Ako dlho asi trvá, kým z púčiku kvetu vykvitne kvet?
Ďakujem za odpovede :D prajem pekný deň
Prílohy
DSC_1285.jpg
Toto sú tie biele fľaky
Pekný deň :)

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Re: carmona- pár otázok

Príspevok od užívateľa LAcike » 09 Mar 2015 20:03

Ahoj,

vela otazok z tvojej strany, ale vela bude aj od tych, ktorych sa pytas :-)

Je to tvoj prvy bonsaj? Ak ano, tak zacni tym, ze si na seba zvyknete, tzn. zatial sa snaz ho udrzat pri zivote. Karmona vie byt komplikovana, treba ju udrziavat ani nie vlhku, ani nie presusenu. Urcite nepolievaj kazdy den, ak ti tak nakazali. Kukni sa pod akadamu (tie hnede gulicky), ci tam je zemina, alebo akadama. Ak je tam klasicka zemina, tak polievat treba este menej casto - najlepsie je spajchlou zistit, ci je vlhko v pode.

Sposob na zmensenie listkov je - vola sa defoliacia. Robi sa v lete, ked je stromcek v plnej sile. Ostrihaju sa listky a nasledne vyrasia nove a mensie. Casom sa ale znova zvacsia, takze treba casom znova - nie vsak castejsie ako raz rocne. Precitaj si nieco viac a pytaj sa, skor ako zacnes robit.

To zavisi od stromceka, slnka. Moze to byt tyzden, mozno dva. Na kvietky sa ale az tak netes, su malicke a pekne, ale kvitnu iba par dni.

K bielym flakom - z fotky vela nevidno, je rozmazana a leskne sa svetlo :(

Zuzqa254

Príspevok od užívateľa Zuzqa254 » 09 Mar 2015 20:20

:D ďakujem za takéto rýchle odpovede

Toto je môj prvý bonsai, zatial vyzerá, že je šťastný :D snáď ho to neprejde.
Pod akadamou je zemina. Ja polievam tak, že keď je tá akadama suchá a aj tá zemina je navrchu suchá, vtedy polejem až začne pretekať do podmysky.

Tú defoliaciu vyskúšam :D už som o tom niekde počula ale nevedela som ako na to.

Dajú sa kvety opeliť? Čítala som aké má čaj Fuky krásne orandžovo-červené plody ale zase na fórach píšu, že stále kvety zhnednú a odpadnú. No neviem... :lol:

Zuzqa254

Príspevok od užívateľa Zuzqa254 » 10 Mar 2015 14:06

Tu sú snáď lepšie obrázky
Prílohy
DSC_1317.jpg
DSC_1314.jpg
DSC_1312.jpg

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 10 Mar 2015 14:26

To vyzera skor na chlorozu - nedostatok zivin a teda chybajuci chlorofyl.

Nedostatok zivin moze mat 2 priciny:
1. nedostatok zivin v pode - treba kupit hnojivo (kludne na izbove rastliny) a podla navod na pouzitie aplikovat. Najlepsie sa hodi tekute hnojivo do zalievky
2. presolena poda od prilis casteho hnojenia, cim rastlina sice ziviny v pode ma, ale nie je ich schopna prijat. Vtedy ako prvu pomoc treba aplikovat horku sol do zalievky (tiez podla navodu) a idealne vymenit substrat za novy (ziadne hura idem presadit, ale pekne najskor nastudovat navod, do coho presadit a hlavne ako spravne, nie je to ako pri izbovych rastlinach)

Zuzqa254

Príspevok od užívateľa Zuzqa254 » 10 Mar 2015 16:20

Je to vážne?
Je jedno aké hnojivo alebo je na to nejaké špeciálne?
:D dúfam, že to nie je nič vážne a ,že postačí to hnojivo :D zrejme sa ešte aklimatizuje a to by bol pre ňho asi velký šok keby som ho presadila

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 10 Mar 2015 16:30

Vazne to bude, ked tento stav nevyriesis v dohladnej dobe (skus drzat hladovku). Hnojivo hocijake na izbove rastliny ako som pisal, hlavne to musi byt hnojivo a nie vyzivovy doplnok. Cize musi obsahovat NPK (dusik, fosfor, draslik) v nejakej forme (siricitany a pod.).
Presadit mozes aj hned, nemusi sa aklimatizovat, len rob ako som pisal - nastudovat, napr. tu:
http://www.bonsaicentrumkosice.sk/bonsa ... e-bonsajov

Hlavne nic unahlene, skus pohnojit, pockaj ci sa to bude zlepsovat (na novych listoch, povodne uz zostanu ako su), ak nepomoze, tak presadit.

Zuzqa254

Príspevok od užívateľa Zuzqa254 » 10 Mar 2015 18:27

Kúpila som takéto. "Znížený obsah dusíka obmedzuje bujný rast a podporuje tvorbu drobnejších listov alebo ihličia. Rastlina má vďaka tomu kompaktný vzhľad." a je to NPK takže asi dobre :lol: a píše prihnojujte na vlhký substrát, čiže tým mám polievať? Alebo ako?
Prílohy
DSC_1320.jpg

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 11 Sep 2012 08:27

Príspevok od užívateľa peter G » 10 Mar 2015 21:40

Carmona kvitne celý rok. Kvety majú veľmi krátke trvanie, rýchlo schnú a opadajú. Podarilo sa mi aj opeliť, kukni tu:
http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=10&t=1194

Ale s toho množstva pokusov len toto... Plody rýchlo zreli, tmavohnedé odpadli. Defoliáciu som u carmony neskúšal, radšej si ju pestujem väčšiu. Akékoľvek hnojivo je lepšie ako žiadne. Nech sa darí.

Použitie hnojiva - zriediť podľa návodu do zálievkovej vody. Pred poliatím stačí povrch misky zvlhčiť napr. rozprašovačom. To preto aby hnojivo vsiaklo do pôdy a nestieklo len po vnútornej strane misky.
long live your 盆栽
Peter Greguš

Zuzqa254

Príspevok od užívateľa Zuzqa254 » 11 Mar 2015 14:25

Aha :D ďakujem
Máte krásny bonsai

To že kvety tak krátko vydržia je škoda :/ ale lepšie ako nič

Rozprašovač určite použijem, ďakujem.
A ešte... Dá sa z listov carmony pripraviť čaj? :D
:lol:

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 11 Mar 2015 20:12

Aj ja ďakujem, stromček má už aj kopu detí - z odrezkov. Tie kvety sú aj tak drobné a nenápadné...a chutia voškám.
Čaj sa že vraj dá variť, ale asi nie veľmi akostný.

http://m.e-bonsai.eu/e-bonsai/indoor-bo ... icrophylla
long live your 盆栽
Peter Greguš

peter G

Aj ja ďakujem, stromček má už aj kopu detí - z odrezkov. Tie kvety sú aj tak drobné a nenápadné...a chutia voškám.

long live your 盆栽
Peter Greguš

peter G

long live your 盆栽
Peter Greguš

vander
Dátum registrácie: 12 Mar 2015 09:24

Príspevok od užívateľa vander » 12 Mar 2015 11:06

Zuzqa254 napísal:Kúpila som takéto. "Znížený obsah dusíka obmedzuje bujný rast a podporuje tvorbu drobnejších listov alebo ihličia. Rastlina má vďaka tomu kompaktný vzhľad." a je to NPK takže asi dobre :lol: a píše prihnojujte na vlhký substrát, čiže tým mám polievať? Alebo ako?
Ja Carmonu už vyše dvoch rokov hnojím presne týmto hnojivom a nestíham ju strihať, kvitne a rastie mi ako divá...Rovnako používam toto hnojivo na barbadorskú čerešňu ako aj sečuánske korenie. Musel som mierne obmedziť hnojenie lebo strašne mi bujneli. Ja dávam cca pol vrchnáčika hnojiva do 2 litrovej flaše...a hnojím Carmonu raz za tri týždne + 4 krát denne rozprašovač hlavne kvôli machom, polievam v kúpeli, kde ju poriadne ponorím a nechám nasiaknuť vodou, cez chladnejšie mesiace 2 krát za týždeň, cez leto aj 4 krát..

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 12 Mar 2015 13:19

Pri tomto radeni ako casto polievat treba spomenut aj v com je rastlina zasadena. Inak sa polieva v zemine, inak v akadame alebo zeolite, inak v niecom, co nema pory..

Napísať odpoveď