prosba o radu

Napísať odpoveď
Neregistrovaný

prosba o radu

Príspevok od užívateľa Neregistrovaný » 13 Máj 2010 12:01

Túto jar som presadil borovicu lesnú do misky, chcel by som sa poradiť, či mám zaštipovať sviečky teraz alebo bude lepšie ju prestrihávať až na prelome júna a júla. Borovica sa krásne prijala a má už tvar, ktorý by som nechcel meniť. Bývam na hornom Liptove, preto je aktuálne zaštipovanie až teraz. Ďakujem.

Užívateľov profilový obrázok
Marián Šimkovič
Moderátor
Moderátor
Dátum registrácie: 03 Apr 2008 21:34

Re: prosba o radu

Príspevok od užívateľa Marián Šimkovič » 13 Máj 2010 13:12

Keď vidím drobné ihličie ( ihličie sa začína otvárať) na svieckach, vylamujem
Marián Šimkovič
Danubius bonsai klub Bratislava

Vladok
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie: 15 Apr 2008 15:56

Príspevok od užívateľa Vladok » 13 Máj 2010 13:54

Ahoj,
ak nechces nic zmenit, tak vylamuj nove vyhonky. Ale stare ihlicie ti nevydrzi donekonecna!!! A budes musiet dopestovaj aj nove, porozmyslaj teda ako to docielis.Strom je zivy organizmus a rad sa vyvyja.
Ak vylomis teraz sviece, na jesen mas opat nove a mozno aj viac. Ja ich v tomto obdobi skracujem a samozrejme nejake aj vylomim.
Vlado

Pavol Meňhert
Dátum registrácie: 15 Jan 2010 20:32

Príspevok od užívateľa Pavol Meňhert » 16 Sep 2012 13:21

Len sa chcem opýtať ako Vám prežili bonsaje to 6 týždňové sucho a horúčavy. Polieval som denne a....na budúci rok začínam odznova....

Martin Krivošík
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 13:33
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Martin Krivošík » 17 Sep 2012 08:06

Takmer všetky moje hraby majú spálené listy a aj lipy majú mierne zničené listy. Jeden smrekovec a jeden dub sa pobrali, ale to bolo v kombinácii s presádzaním, nemyslím, že to bolo len kvôli horúčavám. Ostatné stromy sú v poriadku, dúfam, že sú aj dosť silné na prezimovanie.

Pavol Meňhert

Príspevok od užívateľa Pavol Meňhert » 17 Sep 2012 18:56

Hraby sa pozbierali aj mne....odišli mi borievky....aj 2 borovice....myslel som že ihličnany to sucho znesú lepšie.... v niektoré dni som polial aj dvakrát za deň....myslím že toto leto bolo predsa len extrémne....a pokiaľ viem aj po zime mali ľudia straty na stromkoch......v podstate či bol strom v miske alebo v kvetináči....odišli nie podľa nejakej " schémy "......proste tu aj tam ....

Pavol Gažo
Dátum registrácie: 28 Dec 2009 17:49

Príspevok od užívateľa Pavol Gažo » 19 Sep 2012 18:16

Lipka mi tiez zhodila listy cez horucavy, ale puciky ma zdrave. S tymto javom som sa pri listnatych stromoch stretol, vela krat, vola sa to letna dormancia, skratka stromy reaguju na stres a aby max. znizili vyparovaciu plochu zhodia listy, ak maju aspon aku taku vyzivu, bez problemov preziju. Ci je to letna dormancia, alebo vaznejsi pruser zistite tak ze listy opadnu, ako na jesen, nezostanu suche na rastline.

Pavol Meňhert

Príspevok od užívateľa Pavol Meňhert » 19 Sep 2012 19:05

mal som na mysli skôr jav....že cez deň listy zvädnú aj keď je rastlina v tieni.....polievanie, pravidelné....substrát v miske alebo v kvetináči takmer vždy rýchlo presušený....listy sa nalejú vodou, ale o pár dní opäť ....zvädnutá rastlina....niektoré to prežili, ale je to pre ne veľký stres...teraz sa veľmi rýchlo ochladí...ďalšia rana ...som zvedavý či prežijú zimu...???....tie ktoré neodišli v lete....toto leto aj v tieni boli horúčavy pre rastliny stresujúce....

Pavol Gažo
Dátum registrácie: 28 Dec 2009 17:49

Príspevok od užívateľa Pavol Gažo » 19 Sep 2012 21:06

Ja som to poriesil tak ze ked v malich miskach rychlo presychal substrat, tak som tie misky dal do pekaca do ktoreho som nasypal zeolit a zalial vodou, takze rastlina v miske nestala vo vode, ale vodu mala k dispozicii a aj mikroklima sa tym vylepsila, takto mi malicke misky nepresychali.

Napísať odpoveď