Rada novacikovy, Cerveny Javor

Napísať odpoveď
Swblk
Dátum registrácie: 13 Aug 2011 16:55

Rada novacikovy, Cerveny Javor

Príspevok od užívateľa Swblk » 13 Aug 2011 17:07

Ahojte.

Som tu novy, bonsaje sa mi velmi pacia aj som to sksual ked som bole ste chlapec ale moc to nevyslo. Mame v zahrade cerveny javor, je dost zakrpateny a preto ho chcu nasi vymenit, tak som sa rozhodol ze z enho skusim spravit bonsaj, kedze ma pahyle a rozne taketo clenite veci ktore sa mi pacia a aj anpriek tomu ze uz je to vekom dospely strom ma stale asi pol metra, mozno ani tolko nie.

Potreboval by som ale poradit v pra veciach.

Neviem urcit velkost crepnika do ktoreho ho mam zasadit, ani tvar. Dalej som sa chel opytat ci ho mam zotrihat (konare a korene) hned po vykopani alebo ho mam chvilu enchat nech si zvykne na crepnik?

Kedze je to vlastne vonku zijuci stom, musim ho nechavat zimovat von? Ak ano, ako ho mam zimovat? Prtoze dost zle znasa anse zimy (byvam na Spisi). V psodtate kazdu zimu skoro zoschne (to je asi aj dovod preco sa mu nedari)

To by bol ozatial vsetko, myslim ze na zaciatok staci :)

Dakujem za pomoc.

Swblk

Re: Rada novacikovy, Cerveny Javor

Príspevok od užívateľa Swblk » 13 Aug 2011 20:14

Studujem forum, a pomaly zistujem ze je asi potrebne najprv ho zasadit do crepnika aby trochu zmohuntnel kmen a konariky a potom z neho robit bonsaj. Vedeli by ste mi odporucit nejaky clanok alebo poradit ako na to? :) podmeinyk a podobne, mam zhruba predstavu co a jak ale kym sa do toho pustim rad by som sa na to co najlepsie pripravil :)

diky moc

Swblk

Príspevok od užívateľa Swblk » 14 Aug 2011 21:45

Popozeral som kus forum tuto, poprestudoval skoro celu tutuo cast + tvarovanie a rozhodol som sa ze by som stromcek nechal este pdorast, asi ho presadim do nejakej bednicky jak ktosi tu mal fotky, ked uz ho budem msuiet vykopat.

Chcel by som mat z neho taky vacsi bonsaj, asi tak polmetrovy, proste na velkost kus nabytku nie len ozdobku do policky :) a kedze bolo dnes teplo, poriadne som ho prestudoval, s tym ze v hlve som mal co som sa tu docital a porobil podla vzoru inych prispevkou aj nejake tie fotky ktore vam sem davam.

Prvy pohlad je zhruba ako by som chcel rozmiestnit masy stromu. Chcel by som zachovat spodnu zelenu (teda cervenu :mrgreen: ) masu tak ako je, to znamena, hustejsie pri kmeni a trochu smerom doprava. A potom spravit hustu vrchnu cast stromu.
IMG_3482.JPG
Pohlad ktory sa mi najviac paci

Tu je pohlad z boku oproti predchadzajucemu. Vidiet tam pahyl, a velmi strapatu korunku, ktoru yb som rad ucesal, ked ma nieco napdane, co s nou.
IMG_3478.JPG
Pohlad z boku oproti prechadzajucemu

Toto je pohlad "zozadu". Je tam vidiet pahyl v popredi aj to ako na tom je koruna stromu. Zoschnute vrchne poschodie ktore by som rad zregeneroval.
IMG_3480.JPG
Pohlad s pahylom v predu

NAkoniec detail pahyla, o ktorom rozmyslam ci ma vobec zmysel ho nechavat, ci by stromcek nebol krajsi bez neho.
IMG_3477.JPG
Detail na pahyl
Jedna z moznosti o ktorych rozmyslam je, ze by som kmen stromceka paskou prilepil pevne k pahylu aby ho zacal obrastat, tak aby po par rokoch bol pahyl vrasteny do kmena, aby to vyzeralo ze je jedno, pretoze momentalne vyrasta strom vedla pahyla.

Budme rad za kazdu radu, ci uz ohladom pestovania alebo tvarovania :)

Vysledny strom by som rad na takyto styl:
Obrázok
To znamena, hruby kmen, viditelne korene a male lsitocky, aby vyzeral co "najprirodnejsie" :)

P.SYROVY
Dátum registrácie: 23 Jún 2008 11:17
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa P.SYROVY » 18 Aug 2011 09:34

Pahýl je tam asi opravdu navíc.Zkus nafotit jen to dřevo prosím a celou část dole.Třeba bys už mohl začít pracovat na ''mrtvém dřevě''.Takhle není poznat jak je to propojené.Doporučuji ti ale najít si v okolí někoho zkušenějšího už jenom kvůli tomu že víc hlav víc ví a zrovna při tvorbě mrtvého dřeva se dá spoustu zkazit.Chyby se neodpouští. Přesazení bych nechal až na jaro.Třeba i do bedničky.
Trpelivost prinasi BONSAIE.... Petr S.

Swblk

Príspevok od užívateľa Swblk » 18 Aug 2011 09:51

No problem je v tom ze akonahle zanho bude nahrada tak javor musi ist von, takze to nezalezi odomna. Kazdopadne pojde do bednicky a s celym korenovym balom nedotknutym a na jar ho presadim poriadne, nieco uz zacnem aj tvarovat.
Ten pahyl som na 99% uz rozhodnuty dat prec, a pritiahol som vsetky konariky ku kmenu aby sa vyrovnali smerom hore. Strihat som zatial nestrihal, to necham na jar/jesen, a este niesom rozhodnuty ako budem postupovat pri tvarovani kedze to je dost komplikovane so zlozenim koruny. KEd opadaju listky na jesen urcite pridam foto, pripadne po presadeni do bednicky ked bduem vediet ako je pahyl spojeny so stromom pri korenoch.

Swblk

Príspevok od užívateľa Swblk » 25 Sep 2011 09:26

Takze vcera prisla ta chvila kedy musel ist Javor von. Povodny plan, vybrat ho s korenoym balom aj okolitou zeminou bohuzial nevysiel, zem sa mi rozpadala pod rukami a tak mi nezostalo nic ine len ho klasicky presadit.

Pred tym som este spravil par fotiek korenov, aby som mohol pocas zimy rozmyslat co s nim :) Tu su:

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Strom som presadil do bednicky, narobil zospodu dierky a dobre polial. Povodnu zeminu zmiesal s raselinou aby s bola vyzivnejsia a navrch poukladal mach. :) Fotky zatial nemam ale budu.

Co sa tyka tvarovania, rozhodol som sa ze mrtve drevo zatial necham tak, nebudem sa mu venovat dokial nenaberiemnejake skusenosti. Aby som pravdu povedal, paci sa mi spodna cast mrtveho dreva ktora vyzera fakt staro, no nepaci sa mi jeho vrch, s tenkymi poodstrihovanymi konarikmy ktory vyzera jak jezko. Po zime odstranim vyschnute konariky ktorych ma stromcek hodne a jemne natvarujem, no zatial nemam ziadnu konkretnu predstavu, aj ked nad tym casto rozmyslam.

Budem vdacny za akekolvek rady a nazory z radov vas skusenjsich :)

Swblk

Príspevok od užívateľa Swblk » 25 Sep 2011 13:59

Pridavam fotky stromu uz po zasadeni.

Najprv par celkovych pohladov, niektora z tychto stran bude asi pohladova, ale o tom sa budem rozhodovat az tak o rok abo od dva ked sa strom zotavi a vyrastie.

Obrázok
Obrázok
Obrázok

A dalej pridavam detaily na to mrtve drevo. Po tom co som ho presadil a hladinu zeme dal nizsie sa ukazalo krajsie ako bolo povodne :) Asi ho necham, ale pevne rozhodnuty este niesom.

Toto su jeho casti ktore sa mi pacia:
Obrázok
Obrázok
Obrázok

A s tymto potrebujem nieco vymysliet, aby to vyzeralo prirodnejsie:
Obrázok

Dufam ze vam velke mnozstvo fotiek neprekaza, celkom ma to bavi preto casto a vela fotim niekedy az priliz vela :)

Martin Krivošík
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 13:33
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Martin Krivošík » 29 Sep 2011 19:34

Ahoj, držím palce, aby to ten stromček prežil. Na listnáčoch sa zvyčajne mŕtve drevo nenecháva, treba si dať pozor aby celkový návrh vyzeral dobre. Jedine oliva je asi výnimka čo potvrdzuje pravidlo. Skús popozerať na nete obrázky bonsajov z javorov a možno nájdeš strom, podľa ktorého budeš chcieť spraviť ten tvoj. Môžeš ísť napr. sem http://walter-pall.de/b02gallery_non_co ... index.html ale Walter Pall určite nie je jediný, kto robí bonsaje, takže hľadaj inšpiráciu pre ten tvoj strom. Ak prežije zimu, na jar môžeš spraviť rez podľa vybraného zámeru. Môžeš si pozrieť aj video o starostlivosti o javory, aj keď tu je ukázaný Buerger a s japončinou som si nepotykal... http://www.youtube.com/watch?v=iYq-1bMl ... playnext=2

Swblk

Príspevok od užívateľa Swblk » 29 Nov 2011 17:37

Cute, zima je dlha a nudna..takzeeee..som si kupil minule v Baumaxe Ficus Benjamin..reku, kym a mi preberie JAvor, tak si trochu potrenujem na ficuse..zohnal som si knihu o bonsajoch. Autor tam psie ze ked chceme aby mal stromcek mensie lsitky, treba mu ostrihat vsetky listy ale nechat stopky, tak reku to skusim a ked uz budu ostrihane listy tak ho aj vytvarujem trochu, len ma tak napadlo, prezije to v zime? Maju aj rastliny ktore niesu z nasho pasma vegetacny klud v tomto obdobi?

Užívateľov profilový obrázok
Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 19:29
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 29 Nov 2011 17:59

Ahoj , no kedˇsi tu knihu prečítaš celú a poriadne , tak sa dozvieš že defoliacia sa robí v lete :wink: .Pokiaľ si si kúpil stromček tak mu daj čas na aklimatiazáciu.

Swblk

Príspevok od užívateľa Swblk » 29 Nov 2011 22:06

kupil som si ho asi pred 2mi tyzdnami, hned som ho presadil a uz vyzera ze je ok, preto rozmyslam co s nim dalej :mrgreen:

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 30 Nov 2011 06:22

Zazimuj ho a daj mu pokoj :wink: .Pokiaľ chceš niečo v zime tvarvať tak doporučujem fikus.Pre začiatočníkov najlepší strom.Zima je aj na študovanie , čo sa v lete nestihlo v zime doplníme :D .

Swblk

Príspevok od užívateľa Swblk » 30 Nov 2011 21:32

ehmm, sak psiem hore ze som si kupil ficus :D a ze by som chcel na nom v zime potrenovak kym sa preberie javor zo zimneho spanku.. :P

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 30 Nov 2011 22:11

:D , no prepač :D , počkaj či ti neopadá sám .Pokiaľ nie tak ho nestrihaj nechaj aklimatizovať.Pokiaľ začne opadávať tak potom môžeš ostrihať .

Rudolf Fraštia
Dátum registrácie: 06 Apr 2008 11:17
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 16 Dec 2011 18:22

Vzhľadom k tomu, že celá koruna aj so štíhlym priamym kmienkom je nezávislá od mohutného mrtveho dreva (vyrastá z jeho koreňovej bázy) bude v budúcnosti asi ťažkou úlohou uvažovať využitie v spoločnej kompozícii. Vzhľadom k súbežnému rastu sa však ponúka možnosť vo forme tanuki spojiť oba kmene a zachovať tak dojem jedného mohutného kmeňa budúceho bonsaja...ale obávam sa, že to suché drevo je už v značnom štádiu rozkladu a preto je otázne, či sa dá zachrániť a využiť na tento účel. Rozhodne by som sa o to pokúsil takouto formou.
Zdraví Rudo

Napísať odpoveď