Pohľad späť na r.2017-druhý

Napísať odpoveď
Vladok
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie: 15 Apr 2008 15:56

Pohľad späť na r.2017-druhý

Príspevok od užívateľa Vladok » 22 Feb 2018 12:23

Ahojte,
v tomto obhliadnutí sa venujem prezentácii svojho hobby a začnem výrokom jedného bonsajistu, keď som si chcel urobiť prvotnú fotografiu stromu pred tvarovaním - "načo to fotíš, však takých fotografií stromčeka ešte urobíš veľa". Áno, fotografií som urobil veľa ale pri niektorých stromčekoch mi práve tá prvá chýba, čo je na moju škodu. A práve tou prvou fotografiou začína aj životný príbeh bonsaju.
Skoro každý bonsajista má svoj obľúbený bonsaj, ktorému sa venuje veľa rokov, tak prečo sa nepochváliť jeho vývojom, prečo ho nevystaviť.Tu z vlastnej skúsenosti som zistil nasledovné skutočnosti duše bonsajistov:
- prečo sa mám ukazovať
- však môj strom nie je vhodný na výstavu
- ja sa oň starám a čo ak sa mu niečo na výstave stane
- nič z toho nemám a ešte si bonsaj mám odniesť a potom spätne doniesť z výstavy
Z tohto uvedeného možno vyplýva vysloviť tvrdenie, že nie je bonsajista ako bonsajista. Ak sa staráš o bonsaje a svoju starostlivosť neprezentuješ, nie si bonsajista, si iba pestovateľ.
Pozitívnych príkladov však v našej záľube pribúda a to hlavne na lokálnej úrovni. Tu je zdroj životných príbehov, kde dobrým vedením resp. usmernením sa z pestovateľa stáva bonsajista. Je to založené na kamarátstve, na sympatiách, na dobrovoľnosti, na chcení. Cenme si takéto spolky, kluby, neformálne združenia. A práve tam začína aj prezentácia svojej záľuby a naživo. Akú úroveň prezentácie zvolíš je na tebe, ale tiež hlavne na celkovej úrovni a pripravenosti výstavy či už súkromnej, klubovej alebo národnej ( výstavy - možno námet na ďalší pohľad späť).

Aj ja som začínal s myšlienkou, že musím niečo vystaviť, prezentovať sa. Našiel som spriaznených ľudí a vystavil svoje pestovateľské produkty. Niektoré zaujali, iné sklamali ale čo je dôležité "nakopli" ma do ďalšej činnosti. Vo vrcholnom období sme dokázali ako nadšenci z klubu dokonca zaplniť jednu sekciu bonsajov na výstave v Nitre.
Najlepšia forma presvedčenia sa, že môžem niečo vystaviť a dodať si odvahy je práve fotografia. Áno, tie fotografie za určité obdobie ti ukážu vývoj stromu až do štádia bonsaju. Robte si databázu bonsajov, robte si databázu činností (presádzanie, zmena misky, zmena pohľadovky,...) aj to je bonsajistika.
Prikladám na záver tohto pohľadu aj fotky, aby sa vedelo o čom som písal(vývoj za 10 rokov).
Vlado Kriško
Prílohy
1.jpg
Prvá fotka po zapestovaní
1.jpg (50.44 KiB) 618 zobrazení
0.jpg
Po prvom tvarovaní r. 2008
2.jpg
Po zapestovaní - ako ďalej
3.jpg
Razantné rozhodnutie r.2011
4.jpg
Aktuálny stav r.2017

Užívateľov profilový obrázok
vlado
Dátum registrácie: 03 Apr 2008 19:43
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pohľad späť na r.2017-druhý

Príspevok od užívateľa vlado » 01 Mar 2018 19:04

Pekná práca Vlado !

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 02 Mar 2018 17:06

Vladok napísal:
22 Feb 2018 12:23
Ak sa staráš o bonsaje a svoju starostlivosť neprezentuješ, nie si bonsajista, si iba pestovateľ.[/b]
Viem kam tym smerujes, ale rovnako si myslim, ze s tebou vela ludi nebude suhlasit ;-) Skatulkovanie nie je dobre, mas vela ludi, ktorych naplnaju rozne veci:
- taki, co sa o bonsaje staraju, pestuju ich
- taki, co si ich aj sami tvaruju
- taki, co vystavuju (vlastne kupene, cudzie)
- urcite kopec dalsich moznosti niekde medzi

Som si isty, ze vacsina z nich sa za bonsajistov povazuje nehladiac na citat vyssie. Ako vtipne oznacenie by mi prislo "bonsajisti vierozvestci", alebo ako moja polovicka hovori "bonsajovy fanatici" :D

majster
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 12 Mar 2012 18:59

Príspevok od užívateľa majster » 12 Mar 2018 20:05

Pohľady naspäť na minulé roky.
Ahojte chlapci a dievčatá bonsajisti, reagujem na Vladov aj Lackov článok o zhotovení prvotnej fotografie nášho koníčka-bonsajov a ostatných článkov.
Na minuloročnej klubovej výstave v SNV som mal vystavenú Borovicu lesnú-Pinius Sylvestris a pod ňou bol článok o histórii tohto stromu. Všetci členovia klubu sa zhodli-aj návštevnici, že takýto článok by mal mať každý jeden vystavený bonsaj, lebo článok o strome oslovil širokú verejnosť. Jeden z mojich prvých zaznamenaných stromov bol Krušpán vždyzelený-Buxus-pozri môj Facebook profil r. 2013.
Vlado Ondejčik na Výstave v Nitre povedal takúto vetu: "Najkrajšie bonsaje sú tie moje, lebo viem, akú dlhú cestu som s nimi prešiel." Vtedy som mu v duchu oponoval, že to nie je pravda, lebo na výstave bolo toľko nádherných bonsajov a neboli moje. Až ďalšie roky mu dali za pravdu. Nemusíme na akýchkoľvek výstavách, na ktorých prezentujeme svoje stromy, vyhrať nejakú cenu-nie žeby ocenenie nepotešilo-stačí mať dobrý pocit z toho, čo robíme+keď sa pozrie niekoľko tisíc ľudí na naše bonsaje, to je naše zadosťučinenie-aj moje-+porovnanie a zdokonaľovanie v tom, čo robíme.
Od mojej prvej klubovej výstavy v SNV v roku 2010 uplynulo 8 rokov a každá jedna výstava ma posúva ďalej a dopredu.
Zhrnutie na záver: fotky nám vystavia vysvedčenie o našej práci so stromami v miske až po bonsaje. Nemusíme byť ani bonsajisti alebo vystavovatelia alebo pestovatelia, ale musí nás baviť práca na strome v miske až po bonsaj, a to nám má prinášať radosť na tele a duši-viď článok Colin Lewis.
Prajem každému bonsajovému fanatikovi radosť z práce a nastávajúcej jari. Nazdar na výstave. Peter Levoča.
DSC00312.JPG
Bonsajisti versus vystavovatelia versus pestovatelia

Napísať odpoveď