Ishi z Váhu-archívny príspevok T.Opáta

Napísať odpoveď
Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 08 Apr 2008 23:24

Ishi z Váhu-archívny príspevok T.Opáta

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 01 Dec 2012 21:44

Priatelia,po zrelom zvážený a úcte k daizo majstrovi T.Opátovi a jeho posledných riadkov som sa rozhodol s pomocou admina , zachovať príspevok-resp.jeho plné znenie,nakolko to podstatné sa tu vytratilo,tak že to sem šmolknem(bude to chvílku trvať,ale myslím že mu právom patrí miesto vyhradené na sba!!!! ááá v konečnom dôsledku príspevok len s názvom , bez emocie či zápalu je tu zbytočný!!!!(vdaka za pochopenie-nie každý vie že je na Trnavskej či susednom Českom fore!)Prešlo to tu menšíma zmenami,ak sú dáke návrhy-pripomienky a bude času ešte to vylepším....!

Dnes by som Vám chcel ukázat kamen, kery som našol v rieke Váh a výrobu dai pre tento Ishi. Kamen neni ničim vynimočny. Je to ale pekný príklad Toyama-ishi, hora-kamen. Kamen je velmi tvrdy, pravdepodobne kremen, hnedo-červenej farby. Vidime horu v dalke, kera na pravej strane prikro klesa a potom pozvolna do udolia. Na lavej strane hora od vrcholu pomaly, plynulo klesa ... A tu nastáva problem, kery musime vyriesit. Ishi na lavej strane chýba tá čast kera by pekne zbiehala do udolia. Je to opačny prípad ako ked nám na kameni volačo vystáva, na podstave a stojíme pred problémom, rezat-nerezat. Takže, v tomto prípade nám čast kamena chýba. Retušovanie chýbajúcich častí kamena je výhradne vecou výrobcu dai. Ak by robilo dai pre tento ishi 10-slovom desat-inych vyrobcov dai, vždy vznikne iná dai. Každy výrobca dai by problem riesil asi inak. Priznam sa, tento jednoduchý Ishi my dal poradne zabrat. Ale potom som si spomenul na to, co je vlastne ulohou dai. Samozrejme, tu netreba vymýšlat volačo, co pred nami bolo dávno vymyslené. Dovolim si cituvat ozajstnych majstrov ,,Ulohou Dai je kamen vhodne doplnit, podtrhnut jeho jednoduchost, dodatocne zvýraznit jeho charakter, ale naopak výrazny kamen pritlmit, alebo, ak je to treba, upravit jeho tvar. Pozorne si prečítajte posledne tri slova v predchadzajucej vete .,Upravit jeho tvar,,. No a o toto sa tu teraz spolocne pokusime.
Ale vlastne som zabudol na to najdoležitejse,kvoli čomu som tento prispevek posilal. A to je retušovanie chýbajúcej časti kameňa. To čo príroda v tomto prípade zabudla dokončit a to je lava strana Ishi, kde svah nepokračuje ideálne až do doliny, je nahradené masou dreva. Samozrejme, núkali sa aj ine riešenia, ale ja som sa rozhodol takto. Ruku na srdco, kto z nás je dokonalí? Samozrejme tá čast kera kamen doplnuje neni dolepena, dai je z jedneho kusa dreva. A ci ryha alebo nie, opakujem, myslim, ze som to tu už pisal, ak bude robit dai pre tento Ishi 10-slovom desat vyrobcov dai, vznikne desat roznych dai. Vždy je to subjektívny pohľad výrobcu. Všimni si obr.c.10. Tam je dai bez ryhy a mne sa to zdalo moc masívne, práve tá ryha to čiastočne odlahčila. Ale opakujem, zas je to iba moj subjektívny nazor.
Prílohy
w.jpg
Ishi tak ako bol najdeny v rieke Vah.
w.jpg (7.57 KiB) 773 zobrazení
w2.jpg
Ishi osadeny v orechovom dreve po 10,5 hod. prace.
w2.jpg (7.61 KiB) 773 zobrazení
w3.jpg
Oznacenie bud. noziciek vzdy na buducej vonk. strane.
w3.jpg (9.55 KiB) 773 zobrazení
4.jpg
Naradie na vyrobu noziciek.
4.jpg (10.49 KiB) 773 zobrazení
5.jpg
Nozicky v hrubom stave.
5.jpg (8.53 KiB) 773 zobrazení
6.jpg
Kamen osadeny v dreve. Treba sa rozhodnut.
6.jpg (9.43 KiB) 773 zobrazení
7.jpg
Vidime naznak noziciek.
7.jpg (7.23 KiB) 773 zobrazení
8.jpg
Lozko pre Ishi.
8.jpg (10.48 KiB) 773 zobrazení
9.jpg
Dai po hrubom opracovani razplickami.
9.jpg (7.52 KiB) 773 zobrazení
10.jpg
Dai po opracovani smirglom.
10.jpg (7.28 KiB) 773 zobrazení
Naposledy upravil/-a Juraj Formel v 04 Dec 2012 12:22, upravené celkom 6 krát.

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 08 Apr 2008 23:24

Re: Ishi z Vahu.

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 02 Dec 2012 22:12

Hotova sada....! Celý príspevok aj z komentárom nájdete na :http://www.bonsai-dnes.cz/forum/viewtop ... =10&t=1413
Prílohy
11.jpg
Hotova Dai.
11.jpg (7.64 KiB) 773 zobrazení
12.jpg
Dai bez Ishi.
12.jpg (6.46 KiB) 773 zobrazení
13.jpg
Klasicky Toyama-Ishi. Farba podlozky vhodne doplna farbu kamena.
13.jpg (7.42 KiB) 773 zobrazení
15.jpg
Pohlad na Dai zo spodu.

P1010116.jpg
15.jpg (8.6 KiB) 772 zobrazení
16.jpg
Pohlad na Dai z vrchu.
16.jpg (11.23 KiB) 772 zobrazení
17.jpg
Pohlad na Ishi z letadla.
17.jpg (8.17 KiB) 772 zobrazení

Napísať odpoveď