Mramorová hora

Napísať odpoveď
Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 08 Apr 2008 23:24

Mramorová hora

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 13 Jún 2011 09:15

Priatelia :slovo robí chlapa,ááá ako som slúbil tak doplnam daizo postupy pre nadšencov a obdivovatelov krásna a estetična vôkol nás......
Mramorová hora :našiel som ju po povodniach vo Váhu,má 3,5kg,výška po zapustený 11cm+výška dai 1,8cm, dlhá 31cm,dai je z vtákočerešne(rozumej-čerešna vtáčia) ,navoskovaná priehladným voskom a opaluvaná na slniečku aby ztmavla............ :wink:
Prílohy
os.mramorka.jpg
os.mramorka.jpg (24.85 KiB) 1726 zobrazení
os.zad.mramorky.jpg
zadek.jpg
náročný detail.....
zadek.jpg (15.51 KiB) 1726 zobrazení
detail a farby vtákočerešne.jpg
detail a farby vtákočerešne.....pri detailoch,dosť vyštipuje takže opaterno...!
Naposledy upravil/-a Juraj Formel v 13 Jún 2011 11:23, upravené celkom 4 krát.

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Re: Mramorová hora

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 13 Jún 2011 09:58

Dalšie postupy......................
Prílohy
položenie k vláknam.jpg
Kamen pokladám na dosku najdlhšou stranou po smere vlákien,nie oproti nim!....je to síce krajšie no pri korýtku-tenko-stennej dai na tú dlžku sa dai prehne tak, že bude nepoužitelná!!!!!!
položenie k vláknam.jpg (14.53 KiB) 1724 zobrazení
daizo heftuvače.jpg
Táto hora nakolko je dosť velká tak som jej pôdorys obkreslil ceruzkou á ked už ako tak sedela, použil som lepkové stabilizátory ,aby mi neutiekol pri pokladaní na kopírák.....použitie plasteliny tu nemá význam ,nakolko pôdorys a osadenie kamena nie su v jednej línii a rovine -dai sa vlní ,pri rovnej línii sa oplatí plastelinuvat a urobiť foliu.....
daizo heftuvače.jpg (18.21 KiB) 1724 zobrazení
dai  pred výrezomm.jpg
dai po osadení,bude vyrezaná priamočiarou pílou.....
zadoček po výreze.jpg
náročný detail......
zadoček po výreze.jpg (15.86 KiB) 1724 zobrazení
detail tvaru.JPG
tu určujem tvar dai:hrubá čiara je budúci tvar od nej v pravo treba drevo zobrať....
detail tvaru.JPG (15.73 KiB) 1724 zobrazení
detail tvarovania  tvaru.jpg
šípky naznačujú odkial sa bude uberať.....Treba tu ale podotknúť aký tvar rohu má kamen ,môže byť oblý ale aj špicatý ...á práve preto potom budú línie 3 ,od ktorých sa bude uberať,znamená to to že ked budem dai otáčať alebo obkukávať dokola kamen tak ten rádius musí byť stejný,čiže tvar daizy bude na týchto troch bodoch zhodný,,,uberá sa drevo len medzi týmito líniami naznačenými paličkami ...
detail tvarovania tvaru.jpg (15.06 KiB) 1723 zobrazení
detail uberaní.jpg
Dalšie pikošky:čiara znázornuje líniu tvaru,to znamená miesto kde sú bodky sa musí zobrať.....áááá J-znamená jama -bočné čiary znázornujú línie a lievik sa vyberie,opakom je zase kopec....(dúfam že som popísal zrozumitelne!)
detail uberaní.jpg (15.44 KiB) 1723 zobrazení
det.uberannia.jpg
stredová čiara,je tiež v potrebnom rádiuse,tvare - tá ostáva, bočné tiež, tie robia rádius-čiže bud.tvar,vybodkovaná časť sa odstužliká.........
det.uberannia.jpg (17.52 KiB) 1723 zobrazení
detail jama ,kopec.jpg
Priznávam tvary pôdorysu kamena ,jama -kopec:čiary sú línie tvaru a idú dole do lievika,pri japan tvare dai....rozdiel je pri kopci, v strede písmena K drevo ostane a tam de sú línie-čiary tam sa uberá..... pri jame je to opačne tam de je stred písm.J tam sa uberá...!
detail jama ,kopec.jpg (16.48 KiB) 1723 zobrazení
detail nožičiek.jpg
horná šípka je výška nožičiek,druhá označuje podkosenie nožičiek pod dai a aj ubratie dreva medzi nožičkami..tkz.do ništu.....(do ničoho)
Naposledy upravil/-a Juraj Formel v 13 Jún 2011 11:09, upravené celkom 3 krát.

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 13 Jún 2011 10:43

Ta vostatek....(až budú dáke otázky a budem poznať odpoved,odpoviem...)Tento príspevok ako aj ostatné......... ,dúfam že napomôžu tým ,ktorý chcú a nevedia si predstaviť,dúfam že mnohých posunem mojou snahou vpred,,,,, :wink:
Prílohy
pohlad z predu.jpg
Tento kamen má v sebe mnoho farieb,príjemných tonov......jeden z najkrajších ktoré som si oblúbil....ááá nie je jednoduché dačo v slušnom tvare nájsť......
pohlad z predu.jpg (21.41 KiB) 1719 zobrazení
pohlad ze zadu.jpg
pohlad ze zadu.jpg (19.52 KiB) 1719 zobrazení
det.zboku.jpg
det.zboku.jpg (20.15 KiB) 1719 zobrazení
daizo zadoček.jpg
detail pred dokončením,z niektorých det,ešte bolo treba ubrať a doladiť dai.....foto pred doladením....
mramorová hora.jpg
mramorka na Slovakii...už tomu chýba len poriadny stolík a už sa to bude tváriť výstavno........(majsterko od kléberu nescíha)
mramorka na Národnej.jpg
Ták už na Národnej na komplet......

Užívateľov profilový obrázok
vlado
Dátum registrácie: 03 Apr 2008 19:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa vlado » 13 Jún 2011 11:51

...som s tebou maximálno spokojný vedúci....

peterbrod
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 20:33
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa peterbrod » 13 Jún 2011 21:58

okrem farby dai,ktorá by podľa môjho oka pristala so slabým mahagónovým odtieňom asi dokonalé (tvar,výška,nožičky-tvar,umiestnenie,výška,presah dreva od kameňa,rantlík,hladkosť povrchu)upozorniť si dovolím na viditeľnosť krajných nožičiek aj pri bočnom pohľade,na čo sa často zabúda ako vidno aj u známych tvorcov,vzdialenejšia časť tela dai akoby visela vo vzduchu,lebo nožičku prekrýva a pozorovateľ ju musí hľadať v inom pohľade
Prílohy
det.zboku.jpg
det.zboku.jpg (20.01 KiB) 1694 zobrazení

vlado
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa vlado » 14 Jún 2011 09:18

....Peťo, podľa mňa je umiestnenie nožičiek dôležité hlavne zo štyroch pozorovateľných strán, spredu , zo zadu a z bočných strán, nedá sa a ani to nie je nutné a žiadúce aby mal kameň 360 stupňovú pozorovateľnosť a aby si zo všetkých pohľadov tie nohy videl a aby akože podopierali kameň. to potom bude jedna noha koldokola, alebo kameň šesťuholník :mrgreen: Dokonca nie je nutné aby boli nohy na každom vystupujúcom výbežku kameňa. Tvorca ponúka svoje dielo z určitého pohľadu , ktorý by nám mal niečo naznačiť a ponúknuť ilúziu krajinnej scenérie (hovorím o san sui ...nie o abstrakciách či sugata) Ja chcem aby sa na môj kameň ľudia pozerali spredu alebo zo zadu - v podstate kamene by sa mali prezentovať dlhšou stranou k divákovi a nie z boku či z poloboku.toť môj pohľad na suiseki.
čo sa týka tohoto Jurovho kameňa, nevadí mi tam farba podložky a kameň na mňa pôsobí ukľudňujúco s pocitom zapadajúceho slnka, ktoré svojimi lúčmi farbí horu do teplých odtieňov. (na NV som zachytil asi troch ľudí ktorý to viac menej cítili rovnako a spomínali západ slnka či červené nebo pri tomto šutri)
toto dielo sa pekne priblížilo japonskému ponímaniu suiseki, má len jednu chybu (že neni u mňa na polici :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )
v

Neregistrovaný

Príspevok od užívateľa Neregistrovaný » 14 Jún 2011 10:19

Klubuk dole pekny kamen a z nozickami sa netrap, stratia sa pri krase kamena ! Hlavna vec je aby zaujal kamen lebo ako sa hovori krasna zena moze byt oblecena aj vo vreci a stale je krasna! tak to plati aj pri suisekoch :wink: . Ale aj daj je predcizne spravena a je na nej kopa detailov.

peterbrod
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa peterbrod » 14 Jún 2011 11:18

pri tvorbe nožičiek sa okrem umiestnenia kalkuluje so šírkou,výškou,podsadením a tvarom ....,keby boli npr. viac podsadené,nižšie, užšie,toto by bol výsledok,ak ti to nevadí,je to tvoj pohľad,ja som to vyzdvihol ako žiaduce a vhodné pozornosti už pri premýšľaní ako na to v začiatku pre celkovú dokonalosť ,čo sa tu podľa môjho oka(mimo farby nie tmavšej o stupeň,dva ako kameň)dosiahlo,inými slovami-krajná nožička tam byť musí a z tohoto pohľadu na vec ide aj o to aká je,predmetná neprináša žiadne mínus,ešte inými slovami-ak máme základy za sebou,je dobre si všímať aj možno drobností pre vylepšenie,inými slovami-pozorovateľ ku suiseki na výstave prichádza zboku a prvý pohľad,vnem je tiež dôležitý a je na zhotoviteľovi ako ho ponúkne,ešte inak-ak sa jedná o kameň pripomínajúci viacuholník (čo nebolo predmetom tejto témy) a nožičky sú pod vonkajšími hranami,je možné nájsť pohľadovku,kde telo dai neskrýva krajnú nožičku,alebo ich vyrobiť tak,aby boli krajné a viditeľné pre konkrétne umiestnenie pohľadovky,aby som odpovedal na všetko-jedna nožička dookola je jedna z možností,ako pokračujem,keď som si nie istý výsledkom,do nej potom zakreslím možné umiestnenie a vlastnosti,nafotím a pozorujem v počítači,prípadne prekreslím a až potom dokončujem,čo doporučujem,lebo takto sa vyhnem prípadným chybám(ak ich dokážem určiť,či vnímať)
Prílohy
det.zboku.jpg
det.zboku.jpg (19.99 KiB) 1674 zobrazení

vlado
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa vlado » 14 Jún 2011 18:00

...v celku s tebou Peťo súhlasím, ale ja osobne takto pri tvorbe nepremýšľam, idem na to svojím jednoduchým systémom, dokonale osadený kameň neexistuje, vždy sa bude dať polemizovať o farbe,... chuti a vôni jedno je isté ,že vesmír je ružový, vždy ten istý a predsa vždy iný 8) ...
ešte musím zareagovať na ,,matusov,, príspevok -
práve s nožičkami sa vždy trápime najviac , sú takmer rovnako dôležité ako samotný kameň, ak nevýjdu nožičky tak je to vždy na nič.
slovo suiseki sa neskloňuje,
slovo daj neexistuje vždy to má byť ,,daiza,,
v.

peterbrod
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa peterbrod » 14 Jún 2011 21:45

ak ťa zaujíma ako rozmýšľam,pokúsim sa drzo zhodnotiť na porovnanie s Jurajovou neviem čiu prácu,snáď sa neurazí,ale zdá sa mi to vhodný príklad-kameň má krásny tvar,vhodnú základňu,drobná prasklina neruší,plusom je náznak jaskyne,tvrdým mínusom špinavobiela farba uvádzaná ako nevhodná(smútočná),daiza snaha o japan štýl,ale-nízke telo ku celkovej výške kameňa aj pre potrebu osadiť hlbšie viď vpravo a nad druhou nohou zľava,nožičky sú naproti tomu výrazné najmä okrajom dole,vyššie a málo podsadené,ide o to,že ak sa zvolí takto veľký odstup tela od kameňa je z podsadením problém,krajné,tu moc úzke úzke nohy(miznú pri bočných pohľadoch) idú mimo kameňa a nenesú ho,čo pri inom tvare z pokračujúcim sklonom a vysunutých nohách je žiaduce,umiestnenie nôh je presné,zdá sa menej vyhladená,ku bielemu kameňu je daiza moc tmavá,aranžovanie stolík je moc úzky,nevytvára dostatok priestoru,suiseki nie je posunuté mierne vpravo,teda od ťažiska kameňa smerom ku zlatému rezu stolíka kratšou stranou,výškou stolíka som si nie istý,asi by som zvolil pre pocit ľahkosti,majestátnosti vyšší,tento akoby kameň stláčal dole....teda rozmýšľam tak,že si radšej zoberiem príklad z Jurajovej,ak to dokážem,pretože je vypracovaná do detailov,nepotláča(mimo farby) ale skvelo umocňuje kameň,lepšiu poznám len jednu na známom kameni Tibora(podľa mr. Šeba) :D
Prílohy
IMG_2261.jpg
Nepojmenovaný 1.jpg
Naposledy upravil/-a peterbrod v 15 Jún 2011 12:11, upravené celkom 4 krát.

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 14 Jún 2011 22:01

Nooo Majstri vidím že nožičky ,ich tvar, velkosť a postavenie na daize je pre každého problém,ak to chce spraviť na výstavno,.....súhlasím z Vladom.....,no rád by som priložil svojím polienočkom pod guláštik.......Pri tejto hore ,mi zobralo asi najviac času de postaviť nožičky!Pri doladovaní nožičiek na hotovo otáčam kamen,alebo obehujem okolo neho a sledujem ,či pri natočení sú nožičky stejne široké ,či ich je vidieť a práve to som chcel docieliť, mojou snahou bolo aby OPTICKY-čiže v oku boli nožičky na svojom mieste(podopierali kamen) a v oku boli stejne široké......,,,čo si myslím ,že sa aj podarilo...Já som spokojný......(nehovorím že nie je čo vylepšiť,ale ja filozoficky mysliaci človek ,furt v evolúcii , si myslím ,že každou daizou sa naše hranice videnia a estetikuš cítenia posúvajú....!)Preto je dobré ,vypočuť si názor iných a zaujať z pohladov iných, dáke rozumné stanovisko...... :D preto v pokoji a s rešpektom druhého názoru diskusujme!!!! :wink: robíme umenie.....!!Kde každý z nás vidí,cíti ,zvolí pohladovku, zoberie iný kamen,nožičky vždy navrhne inak...kamen napovie....umelec -daizo majster bud vidí,možno počuje ááááá aj tak si spraví po svojom......!! :wink: a PRÁVE PRETO UMENIE NESTAGNUJE, ALE SA VYVÍJA......tak hovoril dedko ááá babka mu pritákla....!! :D
Prílohy
dai zo spodu.jpg
Ked nakukneme pod suknu....tak vidieť že nožičky nie su vždy rozmerovo stejné ...!ale opticky v oku sú rovnaké,,,pohral som sa stým.....vid vtákočerešnička.....
dai zo spodu.jpg (10.51 KiB) 1651 zobrazení

vlado
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa vlado » 15 Jún 2011 10:31

...a ešte sa patrí podotknúťchlapci, že práve pre to sme (všetci slovenský kanshosekisti 8) ) na pomerne dobrej alebo vyššej úrovni v tvorbe podložiek - to nemám z mojej hlavy ale som to počul od človeka ktorý tomu naozaj rozumie - nebol to slovák ani japonec
v.

Napísať odpoveď