Choroba alebo škodca ?

Napísať odpoveď
radovan1114
Dátum registrácie: 01 Okt 2016 23:59

Choroba alebo škodca ?

Príspevok od užívateľa radovan1114 » 02 Okt 2016 11:02

Prosím o radu, v pestovaní bonsajov som začiatočník, kúpil som si na výstave bonsaj mám ho len pár dní no všimol som si že niektoré lístky mu žltnú
a následne opadávajú a okrem toho sa na lístkoch robí nejaký biely povlak. Za asi 4 dni som ho polial iba raz pretože sa mi zdá že substrát je dosť vlhký, a zatiaľ som ho ničím nehnojil. Bonsaj je umiestnený v izbe na skrinke blízko oknu a prievan nemá. Neviete mi prosím poradiť o čo sa jedná a ako si s tým poradiť ?

Ďakujem.
2.JPG
1.JPG

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Re: Choroba alebo škodca ?

Príspevok od užívateľa LAcike » 02 Okt 2016 11:21

Ahoj,

ten biely povlak moze byt vodny kamen z polievania a s velkou sancou tam uz bol, resp. ak rosis, tak si ho tam spravil sam :-) Nic aktivne skodlive to nie je.

Zltnutie listov, ak nie je vo velkom mnozstve, je prve tyzdne v poriadku. Stromceky boli prevezene z miesta, kde rastu cely cas, na vystavu a odtial k tebe domov. Pre strom to znamena zmenu svetelnych aj klimatickych podmienok. Prisposobuje sa. Ak opadavanie neprestane po par tyzdnoch, vtedy uz moze byt niekde problem. Skontroluj pripadne proti roztoccom (posuchat rukou cez korunu, nech bordel popada na biely papier a sleduj, ci sa tam nieco nehybe.

Zalievas spravne, styri dni su uplne v poriadku a treba polievat ked uz sa zda, ze zemina nie je mokra (aj vnutri).

Užívateľov profilový obrázok
novotny eduard
Dátum registrácie: 29 Júl 2014 22:59

Príspevok od užívateľa novotny eduard » 04 Okt 2016 11:03

Na ilustráciu, typický povlak vodného kameňa na listoch.
Prílohy
P0034344.jpg
Novotný Eduard

radovan1114
Dátum registrácie: 01 Okt 2016 23:59

Príspevok od užívateľa radovan1114 » 05 Okt 2016 18:35

Ďakujem za poradenie :)

Iluvilu
Dátum registrácie: 17 Máj 2017 11:49

Príspevok od užívateľa Iluvilu » 17 Máj 2017 11:57

Ahojte, tomu vodnemu kamenu na listoch sa neda vyhnut? Teda ide mi aj o to, ze po par rokoch zalievania bonsajov tvrdou vodou mam aj substrat pokryty sem-tam vodnym kamenom a asi to celkovo nie je zdrave pre stromcek. Vy si nejako zmakkcujete vodu urcenu pre stromceky? Vdaka :)

novotny eduard
Dátum registrácie: 29 Júl 2014 22:59

Príspevok od užívateľa novotny eduard » 17 Máj 2017 18:55

Ak máš možnosť tak si zadržiavaj dažďovú vodu na polievanie.
Ahoj.
Novotný Eduard

Iluvilu
Dátum registrácie: 17 Máj 2017 11:49

Príspevok od užívateľa Iluvilu » 17 Máj 2017 19:56

Dakujem za radu, byvam v byte, no mame balkon, tak snad by to nejako slo, skusim to vymysliet :)

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 19 Máj 2017 21:38

Vodnemu kamenu to trva nejaky cas, kym sa vytvori. Zmakcovadla, co neskodia rastlinam neexistuju, jedine demineralizovat vodu, lenze to je destilovana voda a to je este horsie ako tvrda voda.

Ak ti ide o estetiku, tak jednoducha metoda je raz za cas pouzit lesk na listy a mas vystarane. Dalsia moznost je proste nepolievat listy ;-)

Napísať odpoveď