Ficusy a otazky

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Iluvilu
Dátum registrácie: 17 Máj 2017 11:49

Ficusy a otazky

Príspevok od užívateľa Iluvilu » 20 Máj 2017 21:55

Ahojte!

Bonsaje ma fascinuju uz dlho, aj ich zopar mam a bola som v BA na kurze bonsajistiky, ale nejako hlbsie som sa do toho nestihala ponorit, az teraz na materskej mam na to cas :) Mala by som zopar otazok na skusenejsich pestovatelov ak dovolite.
Momentalne mam doma len tri ficusy, z toho dva uz mam doma urcite aj 3 roky (minimalne), no chudatka museli si prejst aj kadejakymi horormi ked sme sa stahovali, dlho boli odcestovani, po porode som sa im nevenovala par mesiacov vobec atd atd.
Prikladam foto ako momentalne vyzeraju. Najstarsi je ten celkom vpravo, je z nich najmensi v najplytsej miske (inak vsetky som dostala darom).
Ani jeden nebol NIKDY presadeny (ja viem, mea culpa) a zastrihavam raz rocne na jar.

Teraz k otazkam. Tento rok by som chcela presadit vsetky tri, ale hlavne ten najstarsi uz urcite. Poradite aku kombinaciu substratu si zaobstarat? Bude treba zastrihnut aj korene a ak ano, kolko? Z kurzu si pamatam ze sa zastrihnu az na 1/3 povodnej dlzky a rovnako potom treba zredukovat aj korunu, je tak?

Dalej vlhkost - mam celkom zalubu 1-2x denne ich orosit vodou, ked uz neprazi slnko priamo do okna, ma to pre ficusy nejaky vyznam, urobi im to dobre alebo je to zbytocne ked po zvysok dna je v izbe sucho? (mam tam pri nich aj dozicku s vodou ktora by sa mala odparovat ale fakt neviem posudit ci je to treba alebo nie).

Stanoviste - su na parapetnej doske orientovanej na vychod. Slnko na ne doslova a dopismena prazi zhruba tych 4-5 hodin denne, potom cez obed a poobede nic a okolo stvrtej-piatej znovu kedze proti nam cez ulicu je business centrum od ktoreho sa poobede odraza vela svetla znova nam do okien. Myslim, ze im toto stanoviste celkom vyhovuje ale chcela by som si zaobstarat brest drobnolisty (hrozne sa mi paci :)) a chcem sa opytat, ci h taketo miesto nespali. Pocas najvacsej upeky tam je aj 30 a viac stupnov, prezije to? Ak nie, ake miesto mu mam najst?

Dakujem za vsetky vase rady, velmi mi pomozete :)
bonsaje.jpg

Užívateľov profilový obrázok
vlado
Dátum registrácie: 03 Apr 2008 19:43
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ficusy a otazky

Príspevok od užívateľa vlado » 21 Máj 2017 21:14

..keďže neboli ešte presadené tak ich treba presadiť do vzdušného substrátu( podľa fotky to vyzerá ,že zemina je zľahnutá nepriedušná) . Stačí aj zemina na izbovky, do nej pridať ostrý štrk (dostať napr v akvaristike) substrát by mal byť taký vzdušný že pri polievaní voda ľahko pretečie cez substrát. Presázdame do suchého substrátu,aj samotná rastlina má mať substrát mierne presušený tak aby sa dali korene ,,prevetrať,, a aby sa nový substrát ľahko dostal medzi korene. Fikus lepšie znáša miernu vlahu na koreni a viac vzdušnej vlhkosti, potrebuje veľa svetla . Pri pravidelnom prestrihaní dobre obrastá a zahusťuje sa. Hnojenie rastlinu udrží v dobrej kondícii....
Ak vydržali do teraz,myslím že pofungujú aj naďalej :-)

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných