Avocado bonsaj

Napísať odpoveď
mijka0
Dátum registrácie: 31 Aug 2017 18:45

Avocado bonsaj

Príspevok od užívateľa mijka0 » 31 Aug 2017 18:53

Ahojte chcem sa spýtať snažím sa pestovať avocado, už je dosť vysoké chcela by som z neho mala bonsaj
Je možne ho ešte teraz strihnúť ak áno kde asi?..kolko listkov by mal mať? Aky vosk použiť? A ešte prečo nerastú listky aj na medziposchodí? Sú tam puky ale nerastú. Ďakujem

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Re: Avocado bonsaj

Príspevok od užívateľa LAcike » 31 Aug 2017 20:10

Ahoj,

najskor k otazkam, kde je jasna odpoved - apikalne dominantne rastliny sa snazia tahat do vysky a preto preferuju aktivovat puky vo vrchnej casti. Ked odstranis vrchnu cast, aktivuje zalozne puky nizsie. Preto sa tak aj strihaju - pri proti sebe rastucich na jeden par listov, pri striedavo rastucich na 3 listy.

Preco chces avokado strihnut, resp. co tym chces dosiahnut? Pestovat bonsaj neznamena strihat rastlinu, aby bola mala. Vsetko je to o planovani. Ak chces hrubsi kmen, je lepsie nechat rastlinu "tahat". Ak chces zapestovat korunu, treba pravidelne zastrihovat vyhony, aby sa co najskor vetvili a vznikla husta koruna. Tradicny postup je zabezpecit hrubku kmena, potom a popritom nebari, ked su tieto dve veci hotove, zacne sa zapestovavat koruna.

Ak chces kratku odpoved - ano, mozes zastrihnut. V zime by som to uz nerobil, je menej svetla, menej aktivne bude rast.

Posledna vec na poznamenanie - avokado ma velke listy, nikdy nebude vyzerat ako maly stromcek, skor velmi husta pekna izbova rastlina.

Napísať odpoveď