Žltnutie a opadávanie listov Ficus Retusa

Napísať odpoveď
Cris
Dátum registrácie: 17 Okt 2017 15:11

Žltnutie a opadávanie listov Ficus Retusa

Príspevok od užívateľa Cris » 17 Okt 2017 15:30

Dobrý deň.

Chcel by som vás poprosiť o radu s pestovaním bonsaju FICUS RETUSA.

Tento bonsai som dostal ako dar v júly tohto roku, neviem však odhadnúť jeho vek.
Bonsai má pôvodný substrát, s akým som ho dostal.
Ficusu sa počas leta darilo, rástol a vyháňal nové listy.
Avšak asi od polovice septembra, odkedy sa zozimilo tak ficus prestal vyháňať nové listy, tie čo mal začali žltnúť a opadávať. Každým dňom mu opadnú 2-3 listy.

Čo sa týka podmienok a spôsobu starostlivosti:

UMIESTNENIE BONSAIA:

• ficus mám umiestnený tesne pri okne, ktoré je smerované na východnú stranu, t.z. bonsai má dostatok priameho slnečného svetla od rána cca do obeda, potom už len nepriame svetlo
• bonsai je mimo prievanu
• je umiestnený v prostredí bežnej izbovej teploty, bez väčších teplotných výkyvov

ZALIEVANIE:

• počas leta som ho zalieval intenzívne cca každý druhý deň,
• teraz ho zalievam max. 2x do týždňa.
• spôsob zalievania: odstatú vodu nalejem do hlbokej misky -> následne bonsai bez podmisky vložím do misky s vodou asi na 10-15 min, kým substrát celý nenavlhne. V súčastnosti vydrží bonsai polievaný týmto spôsobom cca 4 dni.
• listy bonsaiu som počas leta každý deň 2-3x rosil
• v súčastnosti rosenie obmedzujem na max. 1x / deň

HNOJENIE:

• bonsai hnojím každé 2 týždne pevným hnojivom Biogold spôsobom, že keď treba bonsai prihnojiť a zároveň poliať, rozpustím jednu kocku hnojiva biogold v cca 3 dcl odstátej vody -> zmes nalejem do hlbokej misky a bonsai spolu s podmiskou vložím do tejto hlbokej misky asi na 15 min, kým substrát celý nenavlhne (presne tak ako keď zalievam, len s tým rozdielom že v zálievke je rozpustené hnojivo biogold)

TVAROVANIE / STRIHANIE
 - bonsai som zatiaľ netvaroval, ostrihal som ho len raz (v auguste) -> hneď potom začal vyháňať tesne pod strihom nové listy

Chcel by som sa teda spýtať, kde robím chybu, resp. prečo bonsaiu začali žltnúť a opadávať listy (viď. obrázky v prílohe).
Mal by som obmedziť hnojenie / zalievanie ?  Rosiť často / menej často / vôbec ?  Treba presadiť (vymeniť substrát) - ak áno tak teraz na zimu, alebo až na jar ?

Ďakujem vopred za cenné rady.

S pozdravom

Ing. Adam Košík
Prílohy
Ficus Retusa1.jpg
Ficus Retusa1.jpg (87.47 KiB) 315 zobrazení
Ficus Retusa2.jpg
Ficus Retusa3.jpg
Ficus Retusa3.jpg (83.05 KiB) 315 zobrazení
Ficus Retusa4.jpg
Ficus Retusa4.jpg (83.27 KiB) 315 zobrazení
Ficus Retusa5.jpg

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Re: Žltnutie a opadávanie listov Ficus Retusa

Príspevok od užívateľa LAcike » 17 Okt 2017 16:58

Podla mna je aj 2x tyzdenne vela. Svetla je o polovicu menej, ani teplo nie je. Fikus ma rad, ak trocha preschne, specialne v tom povodnom substrate. Polievaj, ked nebude mokry ani po odhrabani kusku substratu.

michal71
Dátum registrácie: 12 Mar 2017 21:23

Príspevok od užívateľa michal71 » 17 Okt 2017 21:44

Hlavne daj pozor na prievan. Polievaj odstátou vodou, ja ju ešte mierne prihrievam, korene fikusov majú rady teplo.

Cris

Príspevok od užívateľa Cris » 18 Okt 2017 12:02

Hnojenie - skúsim teda predĺžiť interval na 3 týždne.
Alebo ešte môžem vyskúšať hnojiť granulovaným hnojivom biogold nie takým spôsobom, ako som to robil doteraz (rozpustiť granulu hnojiva vo vode a bonsai ponoriť do takto pripraveného hnojiva) ale skôr že pozapichujem zopár kociek hnojiva do substrátu a budem polievať zvrchu -> hnojivo sa bude postupne rozpúšťať a prenikať do substrátu. Odporúčate takýto spôsob hnojenia ?

Prievan by byť nemal, možno len minimálny a veľmi mierny (keď niekto ide na terasu)

Polievam vždy len niekoľko dní odstátou vodou izbovej teploty, prihrievanie som zatiaľ neskúšal.
Skúsim teda až keď bude substrát preschnutý.

Má pôvodný substrát. Mám počkať do jary kedy ho presadím, alebo ho mám presadiť do nového substrátu už teraz ?

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 18 Okt 2017 12:16

Podla mna netreba teraz silene presadit. Akurat sa ti uplne pokazi rezim, lebo strom na par tyzdnov bude zakorenovat, pit menej vody, opadnu dalsie listy, budes v panike... :D Nevies ani do coho sadit, co to znamena.

Nechaj ako je, odsleduj polievanie a popritom si vyber, do coho presadit a ako sa to ma spravne robit.

Užívateľov profilový obrázok
Mimo
Dátum registrácie: 14 Júl 2015 08:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 18 Okt 2017 15:31

Je to fikus.
Hneď by som vymyl korene a zbavil ho toho prepravného sajrajtu.
Dal do zeolitu, ten vidíš kedy je pokiaľ suchý tak ako akadama, a nehrozi preliatie ani zahnivanie koreňov, jednoducha starostlivosť.
Hnojíš raz týždenne rozpustným hnojivom, raz mesačne pridaj tuhe, zapichni do substratu a maš vybavene.
Vyzera že svetla ma dosť, tak by si potom nemal mať žiadne problemy.
To rosenie môžeš celkom vynechať, fikusu ho netreba.
Nech ti robí radosť.

Cris

Príspevok od užívateľa Cris » 25 Okt 2017 10:53

Dobrý deň,

ďakujem všetkým za rady.
Nakoniec som sa rozhodol a včera presadil Ficus do akadamy. Ten pôvodný (asi prepravný) substrát bol veľmi nevzdušný.
Zároveň som dal na nový substrát do košíkov granulované hnojivo Biogold.
Keďže je to akadama, budem zalievať intenzívne 2x / deň teplou odstátou vodou.
Dúfam že sa ficusu bude dariť.
Na jar ho potom ostrihám.

s pozdravom
Adam Košík
Prílohy
Ficus Retusa - presadený1.jpg
Ficus Retusa - presadený1.jpg (86.19 KiB) 230 zobrazení
Ficus Retusa - presadený2.jpg
Ficus Retusa - presadený2.jpg (81.05 KiB) 230 zobrazení

vlado
Dátum registrácie: 03 Apr 2008 19:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa vlado » 31 Okt 2017 20:29

...ak to dobre chápem tak chceš zalievať dva krát za deň ??? myslím že to nie je potrebné, strom utopíš, polial by som ho tak raz max dvakrát za týždeň

v.

Cris

Príspevok od užívateľa Cris » 02 Nov 2017 17:29

Hej, hej,

hneď som na to došiel že bude stačiť kľudne 1x za 3 dni, akadama je dovtedy stále vlhká.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 03 Nov 2017 11:12

A keď zmákneš starostlivosť a bude sa mu dariť, skús mu dať aj nejaký tvar stromu do budúcnosti aby nevyzeral ako tuctový mallsai ale trošku sa podobal na strom.
Inspirejšn:
Ficus%20Retusa%20-%20presadený1.jpg
Ficus%20Retusa%20-%20presadený1.jpg (55.83 KiB) 174 zobrazení
u.jpg

Cris

Príspevok od užívateľa Cris » 04 Nov 2017 14:00

Ďakujem za inšpiráciu, určite sa o to pokúsim a dám vedieť, ako sa mi/ficusu darí :)

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 04 Nov 2017 21:36

Mimo, pekne si nacrtol. Len upozornim, ze pri velkosti stromu a listov retusy je to zavadzajuce. Take vetvenie nie je dosiahnutelne a ak aj ano, tak to bude iba zelena gula, nie ako na ilustracnom obrazku ;-)

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 05 Nov 2017 16:42

Pravdu píše Lacike. :)
Samozrejme som nechcel naznačiť že pri takom tenkom kmienku to bude vyzerať ako stary strom s krásnym vetvením, len navrhnuť približný tvar.
Ale vetvenie sa zase na fikusoch celkom da pri pravidelnom prestrihu raz za mesiac - dva.
Pripájam ilustračné foto mojích fikusov v krajinke - druhá foto asi po roku po prvej - všímame si pravé 2, ľavy bol vymenený pretože nechcel pukať nižšie, a po viacnasobnom zrezani zase vyššie. Ale ma cez dvadsať potomkov tak to nejak neprežívam že už nieje medzi nami. Na jeho mieste je jeho potomok z odrezku a za par rokov z toho bude pekny strom, AJ houp :)
IMG_3823u.jpg
IMG_3823u.jpg (98.07 KiB) 148 zobrazení
IMG_8273u.jpg
IMG_8274u.jpg
IMG_8275u.jpg

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 07 Nov 2017 12:19

Fikusy gingseng su super, moja najoblubenejsia interierovka. Hrubne to, nic to nechce, znasanlivy na preschnutie, vyborne obraza po defoliaciii. Radost pracovat. Mam jednu varietu gingsengu a ta robi strasne male prirastky (pol centimetra). Za par rokov by to bolo pozeratelne po defoliacii. Inak to vyzera ako hrib, alebo prerastene prirodzenie.

Napísať odpoveď