Juniperus 2 - (polo)kaskada

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 10 Júl 2009 21:37

Juniperus 2 - (polo)kaskada

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 10 Nov 2011 18:24

Tento juniperus má kmeň dosť naležato, takže mi hneď bolo jasné, že z toho bude polokaskáda, alebo kaskáda. Nevedel som ale prísť na to, akým spôsobom to urobiť. Zobral som ho teda k Pavlovi Slovákovi. On urobil koncepciu, ja som začal robiť mŕtve drevo a ostatné som už postupne robil doma. Najskôr som sa snažil využiť aj horné vetvy a takisto aj malú korunku na kmeni. No nakoniec som to všetko odstránil a urobil celú korunu z jednej vetvy. Momentálne je koruna dosť riedka a nie celkom podľa mojich predstáv. Tento rok mi totiž vyhnala veľké množstvo stresových ihlic a tie som teraz pri tvarovaní všetky odstránil. Dúfam, že budúci rok to už bude lepšie. Celková šírka aj s kameňom je asi 80cm a výška asi 50cm.
Prílohy
Juniperus III.jpg
Juniperus III. b.jpg

Rudolf Fraštia
Dátum registrácie: 06 Apr 2008 11:17
Kontaktovať užívateľa:

Re: Juniperusy

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 11 Nov 2011 13:26

Peťo, nemám momentálne veľa času...sú to preto iba narýchlo pretransformované myšlienky....poctivejšie rozpracujem a okomentujem cez víkend...vkladáš sem veľmi inšpiratívny materiál. Ď.
2in1.jpg
Zdraví Rudo

Užívateľov profilový obrázok
Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 19:29
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 11 Nov 2011 19:49

Táto borievka mi nesedí .Mne tam jednoducho nesedí tá koruna ku pohybu kmeňa.Páči sa mi Rudov návrh .Samozrejme sa stále musí brať v úvahu čo chce mať z daného materialu jeho majiteľ.Keď sa majiteľ stromu rozhodne pre kaskádu tak z toho bude kaskáda.Aj ked´ to asi v tomto prípade nabola najlepšia voľba .Ešte polokaskádu by som možno riešil .Ani celkový dojem mi nejako neladí .Samozrejme je to len môj názor , nenutím :D .

ivet mikesova
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 07 Apr 2008 11:22
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ivet mikesova » 12 Nov 2011 09:54

... tak po dlhej dobe je tu opat nieco inspirujuce, dufam, ze toto vlakno bude mat aspon tolko stran co ma mesiac dni :wink: . Tak sa i ja pripojim Petko s mojim navrhom tvojej poslednej borievky. Ta kaskada mi ku kmenu nesedi, skor by som osobne isla do takejto varianty, konar by som ale viedla zadom, aby neprerusoval to pekne shari, ktore si spredu urobil. Mozno som ju virtualne urobila trochu vyssiu ako som chcela, ale zamer je i z toho jasny. Kazdopadne ty poznas moznosti tejto borievky, myslim, ze napadom do buducna budes mat viacero :lol: .pa-pa

P.S: Az teraz som si vsimla, ze som navrhla skoro to iste ako prvu variantu Rudko Frastia, takze to asi o niecom znaci :wink: .
Prílohy
Juniperus III. b.jpg

Rudolf Fraštia
Dátum registrácie: 06 Apr 2008 11:17
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 12 Nov 2011 12:57

Peťo, táto kaskáda je veľmi násilná, prepáč...vzhľadom k šari by bolo vhodnejšie vetvu ťahať za hl.kmeňom a aj maskovanie sľučky zelenou hmotou by bolo nenápadnejšie a nemusel by si pritom zakryť celú šírku kmeňa so šari...
...hlavný kmeň je síce takmer ležatý, ale jeho ohyb nabáda korunu skôr naň položiť ako zavesiť
...osadenie na kamennej platni je výborné, ale previsnutá koruna tento pozitívny dojem výrazne neguje
Prikladám iné, snáď aj technicky možné, riešenie. Síce iba virtuálne, ale vyjadruje môj názor na tvarovanie tohto stromu.
Zjednotil som dve predchádzajúce skice posunom koruny doprava...keďže dlhý džin dosť dominantne indikuje smerovanie pôvodného kmeňa, tak som ho preformoval do ohybu :?:
Juniperus III fin1.jpg
Juniperus III fin1.jpg (10.84 KiB) 2832 zobrazení
nič pútavé nevzniklo ani tak, preto by som v danom prípade volil jeho výraznú redukciu a potlačil jeho význam
Juniperus III fin2.jpg
Juniperus III fin2.jpg (10.5 KiB) 2832 zobrazení
Zdraví Rudo

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 12 Nov 2011 18:59

Ďakujem za podnety. Ivet a Rudo, musím uznať, že vaše takmer zhodné návrhy sa aj mne celkom pozdávajú. Akurát vrchol by som ťahal viac doľava. Na vašich návrhoch má spätný pohyb voči hlavnej vetve, čo nieje dobre. Ale to je iba maličkosť. Neviem, či to bude vôbec realizovateľné. Strom mám už zazimovaný, takže uvidím až na jar, aké budú možnosti. Pôvodne mal znázorňovať strom v skalách, kde padajúce skaly a v zime ťažký sneh, nedovolia vytvoriť korunu hore, preto padá do kaskády. No, uvidím. Idem asi chystať ďaľší strom....

ivet mikesova
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 07 Apr 2008 11:22
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ivet mikesova » 12 Nov 2011 19:11

... skusila som este jednu variantu ... :wink:
Prílohy
Juniperus III. b.jpg

julokolesar
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie: 17 Feb 2016 01:15

Príspevok od užívateľa julokolesar » 29 Nov 2011 21:07

Tá prvá borievka je celkom pekná, len by som mal otázku či ten horizontálni Jin je jin alebo shari,ináč povedané či má aj živu časť /zo zadu/ ktorá je použitá ? Ak nie tak tam nemá opodstatnenie.
Čo sa týka tej druhej najviac sa mi páči stav z 2010,len je tam podstatná chyba vtom že hlavný konár bol otočený pred kmeň...mal ísť poza.
Na spestrenie pridám aj ja jednu/celé tvarovanie je na stránke/blogu/,výška cca80cm,najar pôjde do misky.
Prílohy
bor,final.JPG

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA

Re: Juniperus 2 - (polo)kaskada

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 22 Feb 2013 18:01

Keď som začal zakladať tému "Juniperusy", urobil som chybu, že som do jednej témy vložil viacero stromov. Ak by som tam teraz postupne vkladal aktuálne fotky jednotlivých stromov, bol by z toho miš-maš. Ďakujem preto adminovi, že mi to porozdeloval. Vďaka Laci. Tieto stromy súbežne vkladám aj na svoju stránku a na Facebook, ale tu je lepší priestor na diskusiu, ak má niekto záujem.
Teraz k danému stromu. Fotky sú z novembra 2012. Na prvej je strom po oddrôtovaní strapatý a značne prehustený aj napriek niekoľkým prestrihom počas roka. Kaskádovú časť som odstránil a z horného konára som vytvoril korunku. No - uvidím.....
Prílohy
Kópia – 030.jpg
Kópia – 031a.jpg

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 22 Feb 2013 19:35

Peto, preco si sa nakoniec rozhodol zavrhnut navrh Ivet a Ruda? Mne sa celkom pozdavali uz vtedy a to som nemal nejak vycvicene oko :lol: Teda, velmi sa mi pacili.

Teraz mi je uz jasne, ze ich navrhy su dobre, pretoze ak das korunu kdekolvek inde, tak strom vyzera plocho-lezato. Cize bud vyrovnat kmen viac nastojato (co asi korene nedovoluju), alebo ist podla ich navrhov. Tym, ze si odstranil kopu obrastu si vlastne spravil "reset" a ides odznova :cry: + ti vzniklo rovne a nezazivne miesto, pretoze vidno rovny kmen a k nemu mala koruna. Skusil by som naklon, nieco ako:
juniperus2.png
otocenie 30 stupnov s smere HR, koruna + hlavna vetva/y posunuta vpravo
Aj ked to bude zase klasicky ruku podavajuci strom..

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 23 Feb 2013 13:29

Ahoj Laci. Ja som tie návrhy nezavrho. Naopak, snažím sa k nim priblížiť. Lenže z toho, čo zostalo po odstránení kaskádovej časti sa viac, hlavne v hornej časti urobiť nedalo. To, že som začínal odznova mi nevadí a budem možno začínať ešte raz. Rozmýšľam totiž nad tým, že to prevrúbľujem na nejakú japonskú varietu. Strom nieje veľký a koruna by sa stále ťažko udržiavala. Inak vďaka za reakciu....

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 23 Feb 2013 15:22

Ok, v tom pripade rozumiem 8)

Este si mohol skusit pretocit kaskadovu cast smerom hore. Sice by si mal pri kmeni nepeknu otocku, ale zakryl by si ju obrastom, ktory by si stiahol dole. Na druhej strane sa nie je kam ponahlat, tym resetom nebudes musiet robit kompromisy a nebude ta skriet, ze vies o nejakej nedokonalosti :wink:

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 25 Sep 2015 19:48

Veľmi sa toto fórum už nevyužíva, ale predsa sem vkladám foto tohto juniperusu. Pre porovnanie, ako vyzeral jeho vývoj a návrhy a ako vyzerá dnes. Foto je z Národnej výstavy v B. Bystrici.
Prílohy
14 – kópia.JPG

Martin Krivošík
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 13:33
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Martin Krivošík » 02 Okt 2015 06:49

Ahoj Peťo, takto pekne zdokumentovaný vývoj by bolo dobre zavesiť na výstave na obrázku za alebo pred strom - na prednú časť police. Ľudia by si mohli pozrieť ako ten strom vznikol - tajomstvo by bolo odhalené a možno by sa viac púšťali do podobných "huncútstiev".

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 04 Okt 2015 07:18

Áno Martin, ale to by takýmto spôsobom mala byť robená celá výstava. Výstava zdokumentovaných stromov.....

Napísať odpoveď