FIKUS 25 cm

Napísať odpoveď
Neregistrovaný

FIKUS 25 cm

Príspevok od užívateľa Neregistrovaný » 25 Feb 2009 21:08

Dobry den vo spolok,
mam taku vcelku zaujimavu otazku...mam fikus za 200sk z lidlu..ak ste si vsimli asi pred 2 tyzdnami spravili plosnu celoslovensku akciu a v kazdom lidli boli bonsaje 4 druhov..samozrejme oplatili sa iba fikusy lebo tie vydrzia odost viac...obehal som za ten vecer ako som sa to dozvedel v bratislave 4 lidli...a nasiel som si pekny kus na skusanie novych veci.

otazka znie..co sa stane ked ho zasadim do velkeho kvetinaca..a necham ho 2 roky SAMOVOLNE RAST....teraz je uz kmen vytvarovany...koruna je husta, pekna..ale chcel by som aby bol ten fikus aspom 40 mozno 50 cm :) tak vie mi niekto kto to uz skusal povedat co sa stane? bude koruna aj kmen rast a dosiahnem tu vysku tak potom ho vytvarujem samozrejme len neviem ci to vobec narastie tak ako chcem ...bude?

Užívateľov profilový obrázok
vlado
Dátum registrácie: 03 Apr 2008 19:43
Kontaktovať užívateľa:

Re: FIKUS 25 cm

Príspevok od užívateľa vlado » 27 Feb 2009 19:22

čau , presadiť je len dobre, čím viacej miesta pre korene tým lepšie a menšia nutnosť sa strachovať o prežitie stromu,
ak ho však necháš len tak mohutnieť tak sa ti zahustí a postupne sa zvnútra koruny začne presúvať hmota na koniec vetvičiek za svetlom.
ja by som aj presadil aj postupne tvaroval a zaštipoval(usmerňoval vetvičky atd...) robím to s mojím fikusom tiež ..
poprípade ešte je možné modelovať koreňové nábehy - pracovať z rastlinou sa dá vždy .
vlado

Neregistrovaný

Príspevok od užívateľa Neregistrovaný » 27 Feb 2009 19:42

noo hej :) take daco chcem..len peter bonsajista ;) mi povedal ze mi nebudu hrubnut casti fikusu velmi..kmen hlavne...ta to bude divne vyzerat tenky kmen a velka koruna :(

vlado
Dátum registrácie: 03 Apr 2008 19:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa vlado » 27 Feb 2009 20:23

...veď to som napísal , postupne tvarovať aj korunu - nie nechať narásť metrové konáre :roll:
na malom kmieniku. ak máš možnosť záhrady tak skús zasadiť ten fikus do zeme ( keď už je teplo!!)
uvidíš ako zhrubne. mislím že o fikusoch tu inak bolo písané pár príspevkov tak si to preroluj možno nájdeš dačo čo ti pomôže.

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 19:29
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 27 Feb 2009 22:28

Ahojte , tak ti asi poradili chlapci všetko.Pokial chceš aby hrubol kmen tak to zasad v lete vonku a nechaj nech volne rastie.Prihnojovat kvalitnym dusikatym hnojivom.Začiatkom jesene ho vyberieš a zrežeš na požadovanu vyšku .Fikusi pekne rašia takže nebude problem vybudovat novu korunu.Držim palce, ahoj.

peterbrod
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 20:33
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa peterbrod » 27 Feb 2009 22:44

fikusy až na niekoľko málo druhov so stredomoria sú tropické rastliny a pestujú sa pri teplotách nad 15 stupňov,teda sú vhodné pre bytové podmienky,svojimi príspevkami ovplyvňujeme ostatných,aj začínajúcich a radiť zasadiť tento druh do voľnej pôdy považujem za nezodpovedné,aj keď v južných oblastiach v letnom období na pár týždňov môžu byť vhodné podmienky rastlina stratí vitalitu presádzaním

michal71
Dátum registrácie: 12 Mar 2017 21:23

Príspevok od užívateľa michal71 » 20 Mar 2017 20:29

Okrem iných bonsajov pestujem aj pár fikusov a myslím si, že zasadenie na leto do záhonu nie je zlý nápad. Ja to síce nerobím, ale myslím, že fikusy to v pohode prežijú. Samozrejme v období hrubnutia kmena sa nesmú odstrániť listy(defoliacia), to by bolo kontraproduktívne. Bonsaj pri hrubnutí potrebuje čo najviac zelenej hmoty. Záhon sa dá nahradiť aj velkým črepníkom, alebo truhlíkom, ktorý sa dá pri zlom počasí schovať do interieru. Prajem veľa radosti pri pestovaní a hlavne trpezlivosť.

Napísať odpoveď