Strana 1 z 2

Ľavá vetva

Napísané: 16 Okt 2009 16:36
od užívateľa Vladok
Ahoj,
táto borovica má dosť hrubú ľavú spodnú vetvu a ja mám dilemu, či je potrebné extremné ohnutie nadol alebo zachovať aktuálny stav.
Vďaka za podnety.

Re: Ľavá vetva

Napísané: 16 Okt 2009 16:50
od užívateľa Juraj Szabo
Ahoj Vladok , ak by to bol môj stromček určite odstranim čast kmena nad tym konarom.Nechal by som iba spodne dve vetvy.Tu ktoru chceš odstranit , dostat viac nad nebari a porozkladat.Viem že sa lahko radi na druhom stromčeku ale porozmyšlaj nad tym.Ziskaš elegantny kmen , pomer vyška hrubka.Odstraniš vlastne tu rovnu čast aj s preslenmi.

Re: Ľavá vetva

Napísané: 16 Okt 2009 16:51
od užívateľa peterbrod
ja by som sa pokúsil skôr rozhýbať kmeň,ako sa trápiť hrúbkou ľavej haluze,čo toto?

Re: Ľavá vetva

Napísané: 16 Okt 2009 17:11
od užívateľa Marián Pekárik
Ahoj Vladok.

Ja by som robil to isté ako hovorí Ďuri. Odstránil kmeň nad ľavou vetvou, z pravej spravil hlavný konár a z ľavej vetvy spravil nový vrchol. Pritiahol nový vrchol nad nebari. Myslím si, že by tým stromček len získal. Tak ako je teraz pôsobí staticky. Kmeň je od polovice hore rovný, tam už veľa neohneš a dole má aspoň jemný pohyb. To využiť a dotvoriť z ľavej vetvy nový kmeň. Ale je to tvoj strom, takže sa rozhodni ako chceš ty a podľa toho ako cítiš :D

Re: Ľavá vetva

Napísané: 16 Okt 2009 18:26
od užívateľa Juraj Szabo
Ahojte , Rasto velmi dobre na to ideš ale je tu jeden problem.Aj ked niektorym sa to podarilo je dost ťažke potopit borovicu.Všetko zavaluje živicou .Majo, spoločnu školu nezaprieme :D .

Re: Ľavá vetva

Napísané: 19 Okt 2009 07:10
od užívateľa stano
ahoj vlado, pozdravujem do bystrici!
kde ty stale beries tie borovice ? :) tato ma pekny priebeh kmena, priklanam sa k tomu odstraneniu kmena na lavou vetvou, tu potom zdvihnut (v ramci moznosti) a vytvarovat na nej jemnu korunku. ja neviem tak pekne kreslit ako ini, tak ti navrh neposlem :) ale vidim to ako kvalitny elegantny literat... skoda, ze si ho nemal v lete na kempe... ale na rok mas sancu na reparat :D
stano

p.s. samozrejme, aj s pravou spodnou vetvou sa počíta...

Re: Ľavá vetva

Napísané: 19 Okt 2009 08:46
od užívateľa Vladok
Vďaka za reakcie,
chcem Vám povedať, že nad odrezaním hlavného kmeňa som ani neuvažoval, lebo táto borovica je čo sa týka výšky moja najväčšia (cca.70 cm) a v tomto zmysle ju chcem ďalej tvarovať v štýle volne spriamený. Ostatné borovice mám malé.
Fotografia celkom nenapovedá aký je pohyb kmeňa, ale budem musieť aj na ňom popracovať. Mňa však zaujíma z pohľadu bonsajistiky, či sa prieči estetike tá ľavá vetva, ktorá je samozrejme modifikovateľná ale zároveň by rapídnym ohnutím dole vznikol pre oko pravdepodobne rušivý element.
Ahoj.

Re: Ľavá vetva

Napísané: 19 Okt 2009 15:35
od užívateľa Juraj Szabo
Ahoj Vladok , pokial nechceš obetovat tu čast kmena tak tu ešte je jedno riešenie.Popozeraj si blog Pavla Slovaka .Ma tam jednu borovicu ktoru tvaroval do dvojkmena.Z toho tvojho konara vlasne vytvorit menši kmen.Skus popozerat , ahoj.

Re: Ľavá vetva

Napísané: 19 Okt 2009 16:51
od užívateľa peterbrod
znovu pridávam príklad so zbierky Waltera,mne sa hrubá ľavá vetva takto upravená spolu s kmeňom nezdá rušivá ani protizákonná,myslím,že tvoj stromček bude dosť podobný,ak sa dá posúdiť s foto,ohybom kmeňa(radšej kým nezhrubne) dosiahneš zníženie koruny bližšie ku pomeru výšky 2:1 medzi korunou a kmeňom,zatiaľ sú spodné vetve dosť vysoko pre štýl ktorý zamýšľaš,pri jeho výške,vitalite a hustote konárikov štýl literát by som nechal ako krajnú možnosť,ak sa niečo nezadarí

Re: Ľavá vetva

Napísané: 20 Okt 2009 07:00
od užívateľa stano
ahoj vlado, ak ti vadi, ze by pri takom ohybe hrubej vetvy , ktorá naviac vyrasta smerom dohora vznikol nepekny obluk, tak ju mozes čiastocne odtrhnuť od kmeňa a nasmerovať dole. dostal by si aj vetvu na lepsie miesto aj by ti nevznikol na nej obluk .
stano

a neboj sa to kludne znížiť, na vysoký strom budes potrebovat bleskozvod :)

Re: Ľavá vetva

Napísané: 09 Nov 2009 17:06
od užívateľa Vladok
Ahoj,
padlo rozhodnutie - vetva sa bude pritahovat ku kmenu a nasledne aj mierne ohybat vpred.
Vladok

Re: Ľavá vetva

Napísané: 10 Nov 2009 14:53
od užívateľa Juraj Szabo
Ahoj Vladok , tak si sa mohol pochvalit u koho si bol na školenie :D .Určite si prišiel domov napumpovany informaciami a inšipirovany do tvarovania :D .Snad len nam objasni aky je zamer .Pritiahnutie ku kmenu pre buduci dvojkmen alebo sa neskôr hlavny kmen odstrani?

Re: Ľavá vetva

Napísané: 11 Okt 2010 09:54
od užívateľa Vladok
Ahoj,
po roku prikladam aktualny stav. Zmenil som pohladovu stranu a na jar planujem novu misku. Co myslite, hranatu(striktne rohy alebo zaoblene, vyrazne nozicky) alebo okruhlu misku? Ja sa priklanam k hranatej so zaoblenymi rohmi bez linie, vyska 5 cm. Stromcek je aktualne vysoky 75 cm a miska ma priemer 30 cm.
Vlado z BB

Re: Ľavá vetva

Napísané: 11 Okt 2010 11:15
od užívateľa alex
ahoj, možno trochu pozde, ale tu je môj názor- pohľadová strana na prvej fotke je oveľa lepšia, čo takto ohnúť len druhú polovicu konára smerom nadol, tak ako to často vidíš v prírode? Ak ponecháš celú výšku stromu bude potrebné zvlniť hornú polovicu kmeňa- myslím si, že ešte by to šlo.- skús koncom februára. Tvoja nová pohľadová strana ma ničím nedokáže upútať- stratíš originalitu.
alex

Re: Ľavá vetva

Napísané: 21 Nov 2010 22:16
od užívateľa poloo
Pripajam sa k Alexovi. Povodna pohladova strana sa mi pacila viac.