MYRTA KLASIK

Rudolf Fraštia
Dátum registrácie: 06 Apr 2008 11:17
Kontaktovať užívateľa:

MYRTA KLASIK

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 02 Dec 2011 11:31

Pred dvoma rokmi mi dobrý priateľ daroval túto myrtu, ktorú roky pestovala jeho mama. Nakoľko sa interiérovým bonsajom nevenuje, okúsila (myrta... :D ) aj dosť extrémne podmienky v jesennej záhrade, čomu odpovedal aj jej aktuálny stav v danej dobe. Dnes je už v celkom dobrej kondícii. Prikladám pôvodné fotografie...ak si niekto nájde čas, môže sa vyjadriť, ako by si vedel predstaviť tvarovanie tohto stromu...
4IN1web.jpg
Zdraví Rudo

Užívateľov profilový obrázok
Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 19:29
Kontaktovať užívateľa:

Re: MYRTA KLASIK

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 02 Dec 2011 14:15

No ja to vidím na radikálny rez :D .Klasicky voľne vzpriamený bonsai. Nie som macher v pc virtuáloch tak prenechám na iných :D .

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 10 Júl 2009 21:37

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 02 Dec 2011 15:48

Ten druhý obrázok ma nabáda k vytvoreniu dvojkmeňa. Ale ten dlhý rovný kmeň by nevyzeral dobre. Preto by som sa pokúsil hornú časť vzdušne zakoreniť, ak to ide (ty s tým máš Rudo určite skúsenosti). Z dolnej, odrezanej časti by som nechal vyrásť výhon a na ňom postavil novú korunu, mierne sa nakláňajúcu nad malou korunkou. Nemôžem momentálne robiť virtuály, ako som už písal včera. Aj tak si ale myslím, že ty už Rudo máš virtuál pripravený. Takže sem s ním.

Marián Šimkovič
Moderátor
Moderátor
Dátum registrácie: 03 Apr 2008 21:34

Príspevok od užívateľa Marián Šimkovič » 02 Dec 2011 15:49

Rudo nas urcite tak trochu natahuje :-)
Marián Šimkovič
Danubius bonsai klub Bratislava

Bonsai4
Dátum registrácie: 04 Apr 2008 20:12

Príspevok od užívateľa Bonsai4 » 02 Dec 2011 17:52

:roll: no ten rovný kmeň vzdušne zakoreniť (ako to tu bolo už písane) a spraviť klasiku "metlu" (neboli "košte) a zvyšok nechať na "trsík" :wink:
Rudo je srandista :lol: istotne to už má premyslené alebo už aj hotové.No pochváľ sa a prilep foto....

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 03 Dec 2011 11:11

Na myrte by som štýl metla neriešil.Štýl metla vynikne najmä na opadavých stromoch . Vyzerala by ako guľa alebo buxus v záhrade.

Rudolf Fraštia
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 03 Dec 2011 21:27

Áno Juraj, metla nie...99% mýrt v obchodoch, alebo oknách starých mám má vždy tento rovnaký tvar, preto ma kedysi dávnejšie zaujalo taketo ideove riešenie (Online Virtual Bonsai Design by Harry Harrington of Bonsai4Me -myrtus virtual P Ntavos),
myrtus virtual P Ntavos.jpg
ktorý by mohol byť akým-takým východiskom...
Naposledy upravil/-a Rudolf Fraštia v 18 Nov 2012 20:05, upravené celkom 4 krát.
Zdraví Rudo

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 03 Dec 2011 21:35

Pekné , velmi pekné .Aj by som povedal že sedí na druhú fotku v poradí.Držím palce :) .

Rudolf Fraštia
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 03 Dec 2011 22:38

Naposledy upravil/-a Rudolf Fraštia v 18 Nov 2012 20:03, upravené celkom 1 krát.
Zdraví Rudo

Bonsai4
Dátum registrácie: 04 Apr 2008 20:12

Príspevok od užívateľa Bonsai4 » 04 Dec 2011 06:35

:D .....to bolo hneď jasné že Rudo to už má premyslené....aj dvojkmeň je jedna z možností..... :)

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 04 Dec 2011 11:23

Takto nejako som to, Rudo, myslel. S tým rozdielom, že zasadené by to malo byť v pravo, malý kmeň by sa mal viacej odkláňať a pravá časť hlavné ho stromu by nemala byť taká dominantná.

Rudolf Fraštia
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 05 Dec 2011 08:34

Juraj máš dobré oko...a ani vás ostatných už nejdem ďalej naťahovať...na obrázku je virtual, ku ktorému smeruje tvarovanie tejto myrty...
Prvým krokom bolo odstránenie suchých a nepotrebných tenkých výhonkov...
step 1web.jpg
Zvolil som pohľad ,ako už uviedol Juraj, pretože pri ňom jednak kmeň javil aspoň minimálny pohyb a využiteľné vetvy v korune poskytovali budúce vhodné priestorové rozloženie. Rozhodol som sa podporiť ohyb kmeňa...päť takmer rovnako hrubých vetiev vyrastajúcich v jednej výške po obvode kmeňa som zatiaľ iba pomocou drátu rozložil do priestoru. Vedel som, že nezostanú všetky, ale rozhodnutie som odložil
step 2web.jpg
V priebehu roka 2010 som postupne redukoval obrast na päte kmeňa na dva výhony s najbohatším vetvením...rovnako v korune som urobil konečný výber dvoch hlavných vetiev, jedna v ohybe nadol, druhá hore...koruna pritom samozrejme veselo zahusťovala svoj obrast...po odobraní pomocnej konštrukcie som zistil, že ohyb kmeňa bude na dlhšie - po roku tvarovania zatiaľ ani ťuk...
step 3web.jpg
Prešli dva roky a pred týždňom som uskutočnil ďalšie tvarovanie, ktoré ma posunulo k "cieľovej stanici" tak blízko, že som neodolal a tak som ju pre vás nakreslil...takto nejak by tento bonsaj mohol do dvoch rokov vyzerať...
3IN1web.jpg
Príjemné a pekné dni.
Zdraví Rudo

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 05 Dec 2011 14:33

Pekné , tak som aj dobre videl :D . Rozmýšlam nad tým kríkom ktorý dotvára korunu stromu. Či by nebolo lepšie to zvýrazniť to vzduchom.Trochu to od seba rozlíšiť , aby bolo vidieť že čo je strom a čo je krík , alebo viackmeň.

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 05 Dec 2011 18:05

Aj tak ale platí to, čo som napísal v nedeľu. Strom by nemal mať smerovanie doprava a možno by sa ho zišlo ešte nakloniť mierne doľava.

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 05 Dec 2011 18:33

Mne príde miska v poriadku . Pokiaľ by sa posunul strom , koruna by vytrčala z misky . Čo sa týka vrcholu je uložený nad koreňové nábehy . Koruna je veľká , strom pôsoby prirodzene , akoby rástol niekde na lúke . Bez nejakých drastických zásahov prírody. Pokiaľ je taká pekná prirodzená koruna , nevidím dôvod preťahovať vrchol mimo rozsahu koreňových nábehov.

Napísať odpoveď