Borievka 2 JINY

Užívateľov profilový obrázok
Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 19:29
Kontaktovať užívateľa:

Borievka 2 JINY

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 27 Jan 2012 15:04

Borievka pochádza od Jula Kolesára , klasické záhradné jamadori .Velmi vhodný material na tvarovanie . Množstvo pohľadových strán mi ponúkala , takže bolo ťažké vyberať. Nakoniec som sa rozhodol pre tvar viditeľný na poslednej fotografii . Aj ked ešte trošku potrvá kým ten spodný konár naberie na objeme . No niet sa kam ponáhľať. Dalšie fotky najdete na http://www.bonsaicentrumkosice.sk/bonsa ... NSKA-2JINY
Prílohy
DSC00288-5.jpg
DSC00831-11.jpg

stano
Dátum registrácie: 22 Jan 2009 14:20
Kontaktovať užívateľa:

Re: Borievka 2 JINY

Príspevok od užívateľa stano » 31 Jan 2012 07:22

ahoj juraj, pekna bonsajova praca!!! mozno by som trochu viac ubral zo zelenej hmoty vo vrchole, ale to len kvoli rovnováhe a podpore tej spodnej vetvy... vela stastia :D

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 31 Jan 2012 07:54

Ahoj Stano , už som začal pochybovať či je vôbec správne tu niečo vôbec dávať :D .Tak asi áno .Keď sa pozrieš pozorne na kmeň tak si všimneš že je sploštený . Vo vrchnej časti , kde sa ohýba. Musel som uberať hmotu z hrúbky aby som mohol kmeň vôbec ohnúť.Túto činnosť som spravil ešte na jeseň 2011.Teraz som strom dotvaroval podľa mojich predstáv.Tie vrchné husté konáriky su tak pekne už zapestované že mi ich bolo ľúto prerieďovať. Budem to riešiť pri jarnom zaštipovaní .Ďakujem za reakciu :wink: .
Prílohy
DSC00837-1-2.jpg

Marián Šimkovič
Moderátor
Moderátor
Dátum registrácie: 03 Apr 2008 21:34

Príspevok od užívateľa Marián Šimkovič » 31 Jan 2012 09:46

Juri neuvazujes zkratit tu spodnu mrtvu vetvu?
Marián Šimkovič
Danubius bonsai klub Bratislava

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 31 Jan 2012 11:50

Nie , prečo ?

Marián Šimkovič
Moderátor
Moderátor

Príspevok od užívateľa Marián Šimkovič » 31 Jan 2012 14:01

Ked zavrem oci a pozriem sa na strom tak vnimam len to mrtve drevo dajako mi to tam vadi. Ak by to bol moj strom tak by som to zkratil. Mozno v skutocnosti ten strom uplne inac posobi ale 2D zobrazenie vie narobit paseku.
Marián Šimkovič

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 31 Jan 2012 15:09

Borievka vyzerá inak v skutočnosti ako na fotke to máš pravdu.Nie je problém vziať pilku a jin odpíliť.Ale najprv strom presadím na jar do požadovanej polohy a samozrejme inej misky.Po zahustení tej spodnej vetvy sa zmení celkový vzhľad stromu čo je další faktor s ktorým treba rátať . Ten jin v skutočnosti dráždi ešte viac ako na fotke , ruší a rozčuluje a privoláva pozotnosť :D .Vidíš privolal aj tvoju :wink: .

Marián Šimkovič
Moderátor
Moderátor

Príspevok od užívateľa Marián Šimkovič » 31 Jan 2012 15:35

Jasne juraj je to prve tvarovanie a ta mrtva vetva sa da vzdy odrezat casom. Inac pekna praca.
Marián Šimkovič

Vladok
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie: 15 Apr 2008 15:56

Príspevok od užívateľa Vladok » 31 Jan 2012 16:21

Ahoj Juraj,
aj mna "trosku" zaujal ten jin. Bije do oci v tom ponimani, ze je "rovny" po celej dlzke (hlavne je to viditelne z foto na tvojej stranke).Neuvazujes ho modelovat tak, aby kopiroval pohyb hlavneho kmena? Co tak pouzit techniku naparovania sucheho dreva- skusal si niekedy?
Vlado z BB.

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 31 Jan 2012 18:08

Ahoj Vladok , áno máš pravdu , bolo by to možno lepšie . Pravdu povediac po vzhliadnutí tvarovačky na vedlajšiom fore ma to aj napadlo. Ked bude trochu viac času tak to asi aj skúsim , no momentálne málo času a veľa tvarovania. Cez vikend nás čaká výstava a potom sa ide tvarovať dalej. Ďakujem za vaše postrehy :wink:

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 10 Júl 2009 21:37

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 31 Jan 2012 19:02

Ahoj Juraj.
Mne sa tie jiny celkom pozdávajú. Skôr mi vadí tá hlavná vetva medzi nimi, ktorá potláča ich význam. Navyše hl. vetva smeruje doľava a vrcholová časť doprava, čo je dosť v protiklade. Ja by som strom nechal približne v pôvodnej polohe s tým, že ľavú vetvu by som odstránil a vrcholovú časť smeroval voči kmeňu vľavo. Asi tak, ako je to na virtuáli. Navyše som si všimol, že v tej vrcholovej časti máš drôt točený doľava, ale konár točíš doprava. To by nemalo byť. Pokiaľ to nieje klam na fotke. Využil by som ale to, že je drôt točený doľava a konár by som tak točil tiež. Tým by si práve dostal tú celú vrcholovú časť vľavo. Neviem ale, či to v tomto štádiu ešte bude možné.
Prílohy
virtuál.jpg

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 31 Jan 2012 19:23

Ahoj Peter , skúsim poporiadku .Tá vetva je oživenie medzi mrtvým drevom , jin/jang .Je to naschvál , po jej zahustení nebude až take dominantné mrtvé drevo. Čo sa týka smer vrchol a hlavná vetva , nie je to pravidlo a pokiaľ nechceš mať všetky stromy na jedno kopyto tak to ani nerob. Zo sto bonsajov má vrchol nad hlavnou vetvou možno 5 , nefixoval by som sa na to .Každý strom má svoju dušu , buď ju objavíš pri tvarovaní alebo kopíruješ ostatné stromy. Drôtovanie : kedˇsa pozrieš tak zbadáš že kmeň sa ohýba do dvoch smerov ,preto aj zmena ohýbania drôtu. Čo mi ale v tomto prípade príde trošku divná poznámka , drôt pekne kopíruje kmeň nikde sa nekríží ani neodstáva od kmeňa :?: :D

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 10 Júl 2009 21:37

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 31 Jan 2012 21:23

Tú hlavnú vetvu ako oživenie medzi mŕtvym drevom celkom neberiem. Takéto juniperusy sú zaujímavé práve mŕtvym drevom a je škoda ho potláčať. Navyše, ak to zoberiem z prírodného hľadiska, tento bonsai predstavuje strom rastúci v tvrdých horských podmienkach a je proti prírode, aby či už vrchol, alebo hlavná vetva išli proti vetru. To je zároveň aj odpoveď na to pravidlo o vrchole a hlavnej vetve. Je to skôr naopak. 5% ten vrchol nad hlavnou vetvou nemá. Samozrejme u tých dobrých – esteticky krásnych bonsajov. Ak sa Ti to tak ale páči a chceš to tak mať, tak je to Tvoja vec. Ja tiež nechcem robiť všetky bonsaje na jedno kopyto, ale podobnosti korún sa niekedy nevyhneš. Bonsaje by mali byť zaujímavé nielen svojou korunou, ale aj kmeňom, jeho pohybom, mŕtvym drevom atd. V tom by mala byť práve ich odlišnosť a výnimočnosť.
Čo sa týka toho drôtu, netvrdím, že sa niekde kríži, alebo odstáva. Myslel som to ako dobre mienenú radu, aby si si niekedy v takomto prípade nezlomil konár. Keď ho totiž točíš proti pohybu drôtu, nemusí Ti pomôcť ani bandáž.

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 01 Feb 2012 08:18

Peter , natáčanie drôtu v smere ohýbania konára učim v mojej bonsajovej škole .Hlavne ked ide o hrube konáre , ked ho nenamotáš dobre , drôt ťa jednoducho nepusti do požadovaného tvaru , bude ti pružiť do opačnej strany .Myslím ked tvaruješ tak toto budeš vedieť .Skôr mi to pripadá že hľadaš chybu za každú cenu :D .Snád ešte pripomeniem čo som písal vyšie že naklo stromu sa bude ešte jemne meniť pri presázdaní . Hodim tu jeden bonsaj , autora nemusím menovať . Peter rozdiel medzi dennodenným tvarovaním a hobby tvarovaním je veľmi veľký . Ovplivňuje to veľmi tvoj pohľad na bonsaje a hlavne na rozmanitosť tvorby. Ďakujem za postrehy :wink: .
Prílohy
dh000015.jpg

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 01 Feb 2012 08:22

Tak ešte jeden som našiel , až ma zarazilo aký vpliv majú na moju tvorbu bonsaje mojich učiteľov. Samozrejme len v tom najlepšiom :D .
Prílohy
dsc00890.jpg

Napísať odpoveď