A(4)B...borievka

Napísať odpoveď
Rudolf Fraštia
Dátum registrácie: 06 Apr 2008 11:17
Kontaktovať užívateľa:

A(4)B...borievka

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 26 Nov 2012 23:25

po čase sa vraciam k tejto tematike a prikladám na polemiku ďalšie návrhy...tentoraz sa jedná o zaujímavé yamadori Romana Nieslaníka, ktoré priniesol na kemp v Trusalovej, ale nestihol vytvarovať...skúsili sme iba foto s miskou Mirky Randovej. Misku som ponechal vo variante A, ale pripadá mi byť pre strom trochu veľká...
nieslanik3in1 web SBA.jpg
Zdraví Rudo

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 10 Júl 2009 21:37

Re: A(4)B...borievka

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 27 Nov 2012 16:07

Ahoj Rudo, dobré virtuály, páčia sa mi oba, ale to A-čko je asi reálnejšie. A nemusela by tam byť možno ani tá spodná vetva, čo ide od koreňov. V tom prípade by tam však skôr pasovala tá miska z virtuálu B.

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 27 Nov 2012 16:53

Pekne su, ale podlamna prilis vela zelenej plochy. Takto by som mozno robil ja:
a4b.jpg
odrezane zelene
Pripadna na navrh vlavo kompromis - nechat este jedno poschodie po korene.

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 27 Nov 2012 19:23

Nedalo mi to a pokúsil som sa to urobiť pri virtuále A tak, ako som písal vyššie. Misku som ale nechal predsa len pôvodnú a strom som naklonil mierne vľavo. Obrázok je dosť zmenšený a zle sa to robí, ale zámer je tam myslím jasný.
Prílohy
nieslanik3in1 web SBA.jpg
nieslanik3in1 web SBA.jpg (10.82 KiB) 1833 zobrazení

Rudolf Fraštia
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 27 Nov 2012 23:58

Ako píšem, misku som vo var A ponechal v skutočnej veľkosti - reálnom stave a tým, že už na prvý dojem bola veľká, ma donútila korunu stromu navrhnúť väčšiu...vaše myšlienky beriem (okrem narovnávania kmeňa - uberá dramatičnosť a dynamiku), ale miska je tým pádom nepoužiteľná, musí byľ menšia
...var B je aplikácia takmer rovnakej koruny v inej polohe - je určite realizovateľná cez trocha väčšie ohyby, ale relatívne tenkých vetiev...zdôraznenie bázy kmeňa a eliminácia polokaskády vyvoláva potrebu nižšej misky.
Farba misky by bola zrejme vhodnejšia v tmavšom odtieni, čo vnesie viac stability a zdôrazní krásu a tvarovú atraktivitu kmeňa
nieslanik3in1 web SBAddd.jpg
Zdraví Rudo

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 28 Nov 2012 11:04

Mne sa pozdava A-cko od Petra Chrenu + ta mensia miska. B-cko je typicky strom, tiez nie zla moznost, ale neoriginalna.
a4b.jpg
povodny sklon, koruna vacsia, miska mensia

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 28 Nov 2012 17:10

Ja sa viac prikláňam k tomu A-čku, lebo sa mi tam páči ten zlom, vďaka ktorému je ten strom originálny. B-čko ten zlom zakrýva. S tou miskou súhlasím, ja som ju neprehadzoval len preto, lebo s tým zmenšeným obrázkom sa nedá dobre pracovať. Aj LAcike to radšej zmenšil mazaním....Ten náklon som dal len 10° a nemyslím, že nejako uberá na dramatičnosti. Ale to sú len maličkosti, ku ktorým je ešte dlhá cesta. Nepamätám si túto borievku s Trusalovej. Je to naša? A ako je asi vysoká?

Rudolf Fraštia
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 28 Nov 2012 22:05

Nepreferujem osobne žiaden z návrhov - boli urobené náhodne aby vznikla polemika...
Som rád, že vás to aspoň dvoch zaujalo a myslím si, že to bude dobrá pomoc pre majiteľa stromu...
Som naklonený vášmu riešeniu a prikladám opäť náhodne dve misky ... ktorá by bola vhodnejšia??
nieslanik3in1virt web SBA.jpg
...Peťo ak si pozornejšie všimneš fotku je tam kúsok dospelej ruky (teda iba kúsky prstov :) ) ale ak sa pozrieš na reportáž z kempu, tak je tam Roman s tou borievkou odfotený - čo sa týka jej veľkosti ...druh pravdepodobne borievka šupinatá...
Zdraví Rudo

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 29 Nov 2012 09:28

Virtual A2 ak by boli tie 2 moznosti. Ta sirsia miska je nejak zbytocne siroka, aj ked podla niektorych pravidiel by mala byt v sirke koruny (viem, ze su aj ine pravidla, specialne na mensie stromceky). Ak by tam bolo pekne nebari, tak kludne sirsiu, ale nepredpokladam, ze sa tam nieco vyraznejsie najde.

Ak by som mohol vyberat aj tvar tej mensej misky (priemet na pozadie), tak by som volil tu z virtual A1 v rozmeroch virtual A2 :wink: Proste sa mi tam ten okraj hodi :roll:

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 29 Nov 2012 16:29

A2 je dobrá. Toho Romana som na vašej stránke odfoteného nenašiel. Ale to nevadí. Na tú veľkosť a druh som sa pýtal len preto, lebo naše druhy sa pri malých veľkostiach dosť ťažko udržiavajú. Mňa Pavel asi pred 3 rokmi nahováral na prevrúbľovanie jedného na japonskú varietu. Walter Pall ma od toho zase odhováral. Dnes to ľutujem, že som to neurobil, lebo už som mohol zakladať novú korunu.

Rudolf Fraštia
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 29 Nov 2012 18:56

Akože nenašiel...veď je rovno vedľa Teba :D ...jej kmeň môže mať výšku okolo 30 cm
skup 2web.jpg
Zdraví Rudo

Rastislav Moravčík
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie: 21 Apr 2009 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rastislav Moravčík » 30 Nov 2012 11:18

Mne sa veľmi páči borievka aj s tou širokou plávajúcou miskou na variante A1. Ak by som išiel na A2, tak by som viac zredukoval korunu.
Pekný deň, Rasťo
Prílohy
nieslanik3in1virt%20web%20SBA_edit.jpg

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 30 Nov 2012 16:20

Rudo, toto som našiel, ale ja som myslel foto, kde sme fotený pred plátnom....Výška 30cm nieje veľa. Nestálo by Romanovi za to, ju prevrúbľovať?.....

martin
Dátum registrácie: 10 Nov 2008 20:54

Príspevok od užívateľa martin » 30 Nov 2012 16:48

Čo sa týka druhu, je to naša borievka Juniperus communis subsp. alpina syn. J.c. montana, nana. Roman v Trusalovej spomínal, že ju vykopal v Tatrách.

Napísať odpoveď