SBA a viac šancí

Užívateľov profilový obrázok
Alena Ondejčíková
Dátum registrácie:05 Apr 2008 20:16
Kontaktovať užívateľa:
Re: SBA a viac šancí

Príspevok od užívateľa Alena Ondejčíková » 11 Mar 2009 19:18

Vladok, opakujem, Nitre zvyknú získavať ceny práve malé bonsaje.

Na výstave Bonsai Slovakia mi ako organizátorovi zahraniční majstri každoročne vysvetľujú svoj postoj a princíp hodnotenia, ktorý použili. Vždy si stromy so mnou prejdú a ukazujú mi, čo oceňujú a čo sa im naopak na nich najmenej páči. A tiež akou malou zmenou by sa dal u niektorých bonsajov dosiahnuť veľký efekt. Preto som písala o potrebe jednoty stromu a misky... Tento nesúlad a jeho kritika sa objavujú často. V potrebe prepracovansti detailov máš Cyril samozrejme pravdu. Na tom je treba pracovať každým rokom, každým dňom...

Myšlienka vystaviť na národnej výstave oddelene aj stromky, ktoré sa ešte len začali tvarovať a vytvoriť o nich prípadne diskusné fórum je podľa mňa dobrá.

Martin Krivošík
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie:15 Sep 2008 13:33
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Martin Krivošík » 11 Mar 2009 19:43

Dobrý deň pani Ondejčíková,
na európskej výstave minulý rok vo Viedni, robil Walter Pall verejnú kritiku jednotlivých stromov. Dokázali by ste zorganizovať niečo podobné aj s vašimi hosťami na Bonsaj Slovakii? Bolo by príjemné zistiť čo si veľký majstri všímajú na jednotlivých stromoch a pochopiť tak ich rozmýšľanie a týmto spôsobom sa učiť.
Vďaka. S pozdravom
Martin

Alena Ondejčíková
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Alena Ondejčíková » 11 Mar 2009 19:53

Áno, je to v pláne a je to aj zvykom na Bonsai Slovakii. Ak bol záujem domácich bonsajistov, majstri boli ochotní prejsť s nimi pomedzi exponáty. Bude to aj v programe. Ale vždy môžete požiadať o diskusiu a hodnotenie aj individuálne.

Preto majstrov do Nitry pozývame, aby nás učili, a oni to aj radi robia. Nie je v tom žiaden problém. A veľmi to odporúčam. Willi Benz o suiseki robil takéto "vysvetľovania na priamo na mieste činu" každý rok. Dozviete sa tak viac zaujímavého, ako z dlhých prednášok, alebo preháňania sa po internete. Aspoň mne dali takéto diskusie veľmi veľa. Človeku sa až roztovria oči, aké banálne chyby robíme, ako sa dá dosiahnuť vyššia harmónia a celkový súzvuk.

peterbrod
Dátum registrácie:05 Apr 2008 20:33
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa peterbrod » 11 Mar 2009 22:06

pán Zagoršek,rád by som si pozrel niektorý z Vašich stromkov,prelistoval som časopisy aj bonsai stránky a neviem nič nájsť

sesino
Dátum registrácie:04 Apr 2008 20:57

Príspevok od užívateľa sesino » 12 Mar 2009 15:30

Ahojte priatelia, kamarati
na zaciatok by som chcel spomenut vlanajsiu vystavu v MT,tu p.Slovak hodnotil bonsaje , a radil ,ako ich pestovat dalej.no a potom som este poziadal inych , bonsajistov o ich radu , pre dalsie pestovanie.

Viem , ze na B.S. by to bolo velmo tazke, je tu velmo vela bonsajov, a nechcem opakovat co tu uz ohladom tohoto bolo napisane
tu sa hned chcem opytat, Cyril ako by si ty osobne rozdelil bonsaje medzi SLABSIE a SILNEJSIE, ja viem da sa to no bolo by tazke , a neodradilo by to zacinajucich bonsajistov vystavovat aj ked ich bonsaje su nie take krasne ?a potom to by hned , ked sa preberaju bonsaje na vystavu , musela byt komisia, ktera by najtrv dala vsetky bonsaje do radu a rozdelila ich !
Vladok nemas sa preco bat toho , ze mas male bonsaje, ja som mal vlani na vystave najmensi bonsaj a prave preto vyznel madzi tymi velkymi :D

ja osobne by som len chcel , aby sa hodnotili na vystave len mase bonsaje ! ak sa mylim tak sa ospravedlnujem, :?
toto je vsak len osobny nazor
sesino

stano
Dátum registrácie:22 Jan 2009 14:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa stano » 13 Mar 2009 07:46

Ďakujem všetkým, ktorí sa k tejto téme zatiaľ vyjadrili. Priznám sa, uverejnené názory ma neprekvapili, mnohé som už počul naživo mnohokrát. Zároveň som nadobudol názor, že otázka posudzovania stromov na výstavách zaujíma nielen mňa. Držiac sa pôvodnej myšlienky autora tejto témy, rád by som diskusiu vrátil k jej podstate.
1. nestotožňujme výstavu Bonsai Slovakia (BS) s Národnou výstavou SBA (Nv). Históriou, rozsahom, organizáciou, výstavnými podmienkami, sprievodnými akciami, kvalitou vystavovateľov a exponátov sú to odlišné akcie. Organizátori BS si zvolili svoj systém hodnotenia, na čo majú plné právo. Rovnako tak plné právo majú členovia SBA na to, aby vyjadrili svoj súhlas alebo nesúhlas s podmienkami Nv. Ozaj, existuje nejaký oficiálny systém hodnotenia na Nv ? Je možné sa s ním oboznámiť ? A je možné ho zmeniť ? Čo Vy na to, páni hodnotitelia ?
2. je zadelenie bonsajov do dohodnutých veľkostných kategórií nevhodné len preto, že sa to nerobí na iných výstavách vo svete ? Doteraz som totiž v tejto diskusii iný dôvod nenašiel... Naopak, drvivá väčšina názorov bola za veľkostné rozdelenie. To, čo som často počul od kolegov, ktorí nechcú vystavovať (mám tam ísť robiť s mojimi stromčekmi niekomu pozadie alebo krovie ??? ), je tu čierne na bielom. Som presvedčený, že aj toto je jeden z dôvodov slabej účasti členov SBA na Nv. Čo Vy na to, páni hodnotitelia ?
3. pani Alenka, plne súhlasím s Vaším názorom, že priamym kontaktom s bonsajistom-odborníkom sa dá najviac naučiť. Sám som bol účastníkom toho, keď v r. 2000 na BS pán Benz komentoval ocenené stromy pre záujemcov. Bolo to výborné a dalo mi to veľa. Neviem ako to býva teraz, vtedy to bolo v nedeľu doobeda, keď bola výstava prázdnejšia. Bolo nás asi 10-15 záujemcov. Lenže... Tých záujemcom, ktorí tam neboli s nami, bolo počas výstavy isto sto násobne viac... Preto si myslím, že napísať a umiestniť k oceneným stromom na Nv ich krátke hodnotenie by nemal byť problém pre žiadneho hodnotiteľa a organizátora. Aj keď sa to nerobí inde vo svete... Veď aj my sme jeho súčasťou! Aspoň nám budú závidieť...
Stano
bonsai-mt.sk

p.s. Cyril, nesúhlasím s Tvojim názorom, že na veľkých stromoch je ďaleko viac práce a tvorivej kreativity ako na menších . To nie je pravda. Nechcem ale túto tému zbytočne rozvádzať na tomto mieste, takže o tom – potom alebo inde.

Cyril Tatranský
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie:17 Apr 2008 09:50

Príspevok od užívateľa Cyril Tatranský » 13 Mar 2009 09:30

Ahoj Rudo,
samozrejme , že na každom strome je neskutočne veľa práce,skôr som to myslel expresívne./Keď máš veľkú záhradu, tak kým ju okopeš ,trvá Ti to dlhšie, ako na menšej....../To je len určitý uhol pohľadu,jasné, Kalcú na tom šohine pracoval iste dlho, intenzívne a premyslene.Aj u Erika Tomka vidím koľko času venuje šohinom,samozrejme Milan Roskoš a iní tak isto...............

Pozdravuejm teba aj celý Martin

Cyril :

Marián Šimkovič
Moderátor
Moderátor
Dátum registrácie:03 Apr 2008 21:34

Príspevok od užívateľa Marián Šimkovič » 13 Mar 2009 15:11

Ahojte,

Stanko čo sa týka hodnotenia bonsajov tak vždy tu bude problém nakoľko to hodnotí človek. Buď je to jednotlivec prípadne skupina. V Trnave medzi hodnotiacimi bolo prezídium SBA a taktiež hostia ako napríklad Rudo, Karol a v Nitre to bol len p. Novák. Keď si to zoberieš mali sme teda za posledné 2 roky dva spôsoby hodnotenia. Ktoré hodnotenie bolo podľa teba prípadne Vás všetkých najlepšie?
Marián Šimkovič
Danubius bonsai klub Bratislava

Alena Ondejčíková
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Alena Ondejčíková » 13 Mar 2009 17:25

Spomínam si na jeden stromček, ktorý nám zo všetkých výstav, ktoré sme videli u nás i vo svete utkvel najviac.

Bolo to na prvom ročníku výstavy Bonsai Slovakia 1997. Medzi 300 exponátmi stála malinká šeflera. Mala tenký kmienok, obyčajnú misku a zopár listov. Neverili by ste, čo sme si kvôli nej na výstave vytrpeli. Koľko "skúsených" bonsajistov nás bolo upozorniť, že na výstavu takejto úrovne niečo takéto nepatrí, že je to hanba, že stromček treba dopestovať a vôbec... Že výstava mala byť výberová... Že má reprezentovať... Že tento stromček je jej hanbou...

A my sme počúvajúc všetky tieto návrhy na zlepšenie úrovne výstavy mali pred očami tvár tej pani, ktorá tento stromček vypestovala. Bola to veľmi aktívna členka prvého nitrianskeho bonsaj klubu a bonsaje milovala celým srdcom o to viac, že sama mala rakovinu vo veľmi pokročilom štádiu. Nám ďakovala so slzami v očiach, že mohla vystavovať na takejto veľkej výstave, že sa jej splnil životný sen. Vodila všetkých svojich priateľov a rodinu ku svojmu bonsaju a bola naň i na seba veľmi hrdá. Bola šťastná. Krátko po výstave zomrela a stromček už nikdy nedopestovala do takej formy, aby boli naň kritici hrdí.

Bonsaje netvorí len forma. Nemusia byť dokonalosť sama o sebe už na prvý pohľad. Bonsaje majú svoje príbehy. Pre nás je ľudská stránka bonsajistiky ako formy duchovného učenia dôležitejšia ako jej technická časť. Preto sme na prvých ročníkoch výstavy Bonsai Slovakia ani nerobili súťaž bonsajov. Pretože sme ku všetkým mali rovnakú úctu. A napokon, ako hodnotiť krásu?

Ale ľudia sú súťaživí a chcú vyhrávať stoj čo stoj, ako to jasne vyplýva i z tohto fóra. A tak sme na viaceré podnety a žiadosti zaviedli súťaž. Ale preto, že my, Vlado Ondejčík a ja, nie sme vnútorne stotožnení s tým, že bonsaje a suiseki medzi sebou súťažia a víťazia, ďalších 7 rokov sme všetky naše exponáty zo súťaže vyňali a boli považované za nesúťažné. Hoci my osobne sme nikdy na Bonsai Slovakii bonsaje nevyberali a nehodnotili, vždy sme o to požiadali hlavného majstra výstavy. A tak na výstave Bonsai Slovakia vyberali stromy Harry Tomlinson, Willi Benz, Hotsumi Terakawa, Jurgen Zaar, Marc Noelanders, Salvatore Liporace, Robert Steven, Pedro Morales.

Bonsaje vznikajú symbiózou človeka a stromu. Je to zvláštny hlboký vzťah. Poznáte ho najlepšie sami. A niekedy je škoda rozpúšťať ho v číslach. Preto Bonsai Slovakia nie je výberovou výstavou. Je to priestor pre milovníkov bonsajov, suiseki a čaju. Priestor na to, aby sme sa inšpirovali, aby sme sa nadýchali krásy a tichého fluida, ktoré každy bonsaj i kameň majú. Aby sa zvyšovalo porozumenie a tolerancia. Aby sme sa stretali s ľuďmi aj z iných kontinentov, ktorí cítia pri pohľade na strom a na kameň to isté, čo my.

Neregistrovaný

Príspevok od užívateľa Neregistrovaný » 13 Mar 2009 19:02

Veľmi pekné slova pani Ondejčíková..málo kedy si človek prečíta takú zanietenosť k bonsajom. Ako nováčika ma to povzbudilo a potešilo moje oči..moja poklona.

Rudolf Fraštia
Dátum registrácie:06 Apr 2008 11:17
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 13 Mar 2009 19:44

Re Cyril :
aj keď sa so Stanovými myšlienkami plne stotožňujem, mám dojem, že to oslovenie patrilo jemu...
Re Marian :
predpokladám, že si mal na mysli mňa, ale musím Ťa poopraviť v tom, že v Trnave som nebol medzi hodnotiteľmi bonsajov výstavy, ani žiadnej inej - v tom sa proste mýliš...
Zdraví Rudo

Marián Šimkovič
Moderátor
Moderátor
Dátum registrácie:03 Apr 2008 21:34

Príspevok od užívateľa Marián Šimkovič » 13 Mar 2009 20:33

Rudo som si na 100% istý že si hodnotil bonsaje ale priznávam asi som to poplietol - hodnotil si súťaž talentov :-) ospravedlňujem sa chybu si viem priznať
Marián Šimkovič
Danubius bonsai klub Bratislava

stano
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa stano » 17 Mar 2009 11:25

Ahoj Marián, prepáč, že ti odpovedám trochu neskôr. Čo sa týka hodnotiteľov na výstavách SBA, Rudo Ti už odpovedal, ja len doplňam, že ani Karol na výstave SBA nič nehodnotil... Aspoň on o tom nevie...
Na tvoju otázku, že ktorý systém hodnotenia je lepší sa nedá odpovedať. Podľa mňa to bolo rovnaké na každej výstave SBA, takže nie je čo provnávať.
Opäť sa skúsme vrátiť z tomu základnému - rozdeleniu stromov podľa výšky. Viacero ľudí tu napísalo svoj názor, že s tým súhlasia a napísali aj prečo. Zatiaľ je ich názor akoby prehliadaný. (rovnako tomu je aj pri otázke internetovej výstavy venovanej pamiatke Tibora Opáta...) Stále očakávam, že niekto napíše aj adekvátne argumenty, ktoré odôvodňujú terajší stav hodnotenia na výstave SBA. Nič viac, nič menej...
Stano

Ján Zágoršek
Dátum registrácie:11 Nov 2008 14:59

Príspevok od užívateľa Ján Zágoršek » 24 Mar 2009 14:13

Prepacte, ale mam stale vazne vyhrady voci zavedeniu velkostnych kategorii na vystavach, presnejsie - v zmysle mojich moznosti - na narodnych vystavach SBA. Konkretne prosim Vase konkretne navrhy ako merat konkretny stromcek, hlavne nepravidelne tvary, kaskadu, polokaskadu. Odkial-pokial? Pomocne otazky: aj misku?, iba kolmu vysku rastliny?, ako zaokruhlovat rozmer?, co ak sa jednej, vopred vyhlasenej velkostnej kategorie, zucastni len 1 exponat???
Vzdy ochotny diskutovat J.Z.

stano
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa stano » 31 Mar 2009 11:28

-odporučam merať stromčeky od hornej hrany misky po najvyssi bod koruny rastliny.
-zaokruhlovat na cele cisla - napr. 10, 15, 18, 32, 41, 50 a pod.
-pri kaskadach odporucam merat od hornej hrany misky po najnizsi bod koruny rastliny
tieto tri navody na meranie bonsajov som raz vysvetlil v triede na skole, kde ucim. vsetci, aj ti najslabsi ziaci to pochopili...
pri vhodne zvolenom vyskovom rozdeleni bonsajov je nepravdepodobne, ze sa v 1 kategorii vyskytne 1 exponat. ak sa tak stane, porota alebo ti, co o tom rozhoduju, podla kvality exponatu rozhodnu , ci ho ocenia , alebo nie. ani v inych sutaziach nie je neobvykle, ze kazda kategoria nemusi mat oceneneho...
stano
bonsai-mt.sk

Napísať odpoveď