ako ušetriť prostriedky SBA

Užívateľov profilový obrázok
Marián Šimkovič
Moderátor
Moderátor
Dátum registrácie:03 Apr 2008 21:34
Re: ako ušetriť prostriedky SBA

Príspevok od užívateľa Marián Šimkovič » 16 Mar 2010 09:03

Povinnosti prijímateľov 2% z dane

Prehľad najdôležitejších povinností, ktoré majú prijímatelia 2%

Použiť financie z 2% do konca nasledujúceho roka od kedy ich prijali na účel, ktorý majú ako predmet činnosti a súčasne je uvedený v Zákone o dani z príjmov (tento účel im notár osvedčil pri registrácii). Ak prijímateľ nesplní túto povinnosť, tak musí do 90 dní financie vrátiť do štátneho rozpočtu a súčasne sa na neho vzťahujú ustanovenia o porušení rozpočtovej disciplíny podľa osobitného predpisu. (príklad: ak v roku 2008 dostal prijímateľ financie z 2%, musí ich použiť do konca roku 2009).

Ak sa zruší prijímateľ po osvedčení splnenia podmienok do poukázania podielu zaplatenej dane správcom dane, nárok na podiel zaplatenej dane zaniká. Ak sa zruší prijímateľ do 12 mesiacov po poukázaní podielu zaplatenej dane správcom dane, je povinný bez zbytočného odkladu vrátiť podiel zaplatenej dane správcovi dane miestne príslušnému podľa sídla prijímateľa. Na nedodržanie tejto povinnosti sa vzťahujú ustanovenia o porušení rozpočtovej disciplíny podľa osobitného predpisu.

Prijímateľ, ktorý v jednom roku dostane z 2% viac ako 100 000 Sk, je povinný do 16 mesiacov odo dňa zverejnenia zoznamu Daňovým riaditeľstvom SR ZVEREJNIŤ presnú špecifikáciu použitia prijatého podielu v Obchodnom Vestníku. Špecifikácia obsahuje najmä výšku a účel použitia podielu zaplatenej dane, spôsob použitia podielu zaplatenej dane, prípadne výrok audítora, ak to ustanovuje osobitný predpis. (Výrok audítora je povinný, ak prijímateľ prijal v jednom roku viac ako 1 milión Sk). Ak prijímateľ nesplní túto povinnosť , Komora notárov SR nezaradí prijímateľa do zoznamu prijímateľov na obdobie troch rokov počnúc rokom, v ktorom došlo k nesplneniu povinnosti (Príklad: prijímateľ v roku 2008 dostal viac ako 100 000 Sk, Daňové riaditeľstvo SR zverejnilo Zoznam súm, ktoré prijímatelia dostali, dňa 31.1.2009. Prijímateľ má povinnosť ich použiť do konca roku 2009 a najneskôr do 31.5.2010 ZVEREJNIŤ špecifikáciu použitia 2% v Obchodnom Vestníku). Bližšie informácie a Vzor špecifikácie najdete tu.
12.11.2009
Marián Šimkovič
Danubius bonsai klub Bratislava

Marián Šimkovič
Moderátor
Moderátor

Príspevok od užívateľa Marián Šimkovič » 16 Mar 2010 09:10

Zákon 595 §50 odsek 5

(5) Podiel zaplatenej dane možno poskytnúť prijímateľovi a použiť len na účely, ktoré sú predmetom jeho činnosti, ak predmetom jeho činnosti sú

a) ochrana a podpora zdravia; prevencia, liečba, resocializácia drogovo závislých v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb,

b) podpora a rozvoj telesnej kultúry,

c) poskytovanie sociálnej pomoci,

d) zachovanie kultúrnych hodnôt,

e) podpora vzdelávania,

f) ochrana ľudských práv,

g) ochrana a tvorba životného prostredia,

h) veda a výskum.
Marián Šimkovič

Martin Krivošík
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie:15 Sep 2008 13:33
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Martin Krivošík » 16 Mar 2010 10:59

Vďaka za info Marián.
Keďže ty si tuším pokladník, vieš aj povedať koľko SBA získala z 2% za minulý rok, resp. predpoklad, koľko by to moholo byť teraz?
Možno by sa do vzdelávania dalo zahrnúť organizovanie workshopov - voľný slovenský preklad - školenie - nakúpenie rastlín a drôtu na tvarovačky.

Marián Šimkovič
Moderátor
Moderátor

Príspevok od užívateľa Marián Šimkovič » 16 Mar 2010 11:23

minulý rok sme premeškali registráciu hold smola ale v roku 2008 sme dostali približne 36 000 Sk .

Čo sa týka čerpania tak môžeme to použiť len na vzdelávanie nakolko to máme v stanovách SBA.

Nemôžeme za to nakúpiť náradie, stromy a podobne. Môžme si zavolať demonštrátora a toho zaplatíme.

Ja si myslím že tých 1000EUR by sa aj vyzbieralo
Marián Šimkovič

stano
Dátum registrácie:22 Jan 2009 14:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa stano » 17 Mar 2010 12:46

1. dusky - trochu si nepochopil jednu dolezitu vec a tou je DOBROVOLNOST a INDIVIDUALNOST vzdania sa naroku na informacie od SBA v papierovej forme, posielanie ktorych je spojene so zbytocnymi nakladmi. nikto, a ja urcite nie, tu nevravel o PLOSNOM zruseni posielania info postou pre vsetkych, ked s tym nesuhlasia... ak to potrebujes, nic sa pre teba nemeni. preto nechapem, o akom kroku spat to hovoris...
co sa tyka "tvojho" navrhu o navysovani prostriedkov SBA , neviem ako dlho sledujes dianie na tejto stranke, take navrhy tu uz boli... navrhli sme konkretne veci, napr. vyplatenie urciteho podielu zo sponzorskeho prispevku tomu clenovi, ktori sa o to zasluzil ... navrhli sme vypracovanie materialu o existencii a aktivitach SBA, pomocou ktoreho by bolo mozne oslovit potencialnych sponzorov... dodnes nic...
2. cit.:
"minulý rok sme premeškali registráciu hold smola" - marian nehnevaj sa na mna, toto je smutne a nezodpovedne. smola by to bola, keby sme registraciu mali a nikto by nam neprispel...

3. a ked uz hovorime o ziskavani financii , neodpustim si jednu poznamku. v martine nemame ani klub, ani spolok ani ZIADNE oficialne zdruzenie. napriek tomu, kazdorocne sa nam dari ziskat na nase aktivity - vystavy , kemp, publikacna cinnost, financne prostriedky z ineho zdroja, ako su nase vlastne vrecka. existuje grantovy system podpory takychto aktivit napr. cez odbor kultury... ak to funguje v martine, ak to funguje v ziline {obe mesta nas, sukromne osoby, podporuju}, neverim, ze to nefunguje v bratislave. o pocte sponzorov v uvedenych mestach v porovnani s hlavnym mestom ani nehovorim...skoda, ze tam dole, blizko viedne, nemame nikoho z prezidia SBA... ako marian veselo napisal , holt smola... alebo smiech cez slzy ...
stano

http://www.bonsai-mt.sk

Marián Šimkovič
Moderátor
Moderátor

Príspevok od užívateľa Marián Šimkovič » 17 Mar 2010 12:58

Stano máš možnosť všetko zmeniť tým že budeš kandidovať na prezidenta. Prvý zdvihnem ruku aby si bol prezidentom a potom uvidíme ako to všetko perfektne pôjde. Po vojne je každý generál :-)
Marián Šimkovič

stano
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa stano » 17 Mar 2010 13:46

uz davnejsie som napisal, ze na tento post kandidovat nebudem. nemam na to dovod .
napriek tomu si myslim, ze som nenapisal nic zle, moje nazory neskryvam a viem ich obhajit. alebo sa k cinnosti SBA moze vyjadrit len ten, kto ide kandidovat :?:
neviem o akej vojne to hovoris, ak si to bral ako vtipny bonmot, dakujem. ale tusim existuje nieco podobne aj v suvislosti s trafenou husou...:D

p.s. bolo by dobre, keby sa neodbiehalo od stanovenej temy, nerobi to dobry dojem na nezainteresovanych navstevnikov stranky, ktori mozu stracat prehlad v diskusii...
stano

Marián Šimkovič
Moderátor
Moderátor

Príspevok od užívateľa Marián Šimkovič » 17 Mar 2010 14:44

Stano ja to myslím úprimne s tou kandidátkou. Každý sa môže vyjadriť na to je toto fórum. Niekomu sa lepšie hovorí na verejnosti niekomu na forume.Viac hláv viac rozumu. Pokial tieto diskusie číta kandidát na nového prezidenta bude to mať o niečo ľahšie. Pozbiera všetky návrhy a môže to zapracovať do svojej koncepcie.

PS: Možno by postačilo byť len členom prezídia Stano.
Marián Šimkovič

Rudolf Fraštia
Dátum registrácie:06 Apr 2008 11:17
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 17 Mar 2010 16:20

Marián, mohol by si prosím Ťa nejako bližšie špecifikovať o akej zmene, resp o zmene čoho tu stále píšeš :?: :?: :?: ...a nielen v tejto téme.
Premietni si to trochu:
----založíš tému...
----napíšeš príspevok...zakončíš ho vetou - a teraz píšte vaše návrhy a pripomienky...
----niekto (ja alebo Stano...z veľkej väčšiny) niečo navrhne, pripomienkuje...
----a Ty to zaklincuješ...kandiduj na prezidenta, potom si to urob podľa seba...

To je nejaká nová hra ??? Bavíš sa na tom dobre ??? To si nebol doteraz schopný pochopiť, že my to myslíme naozaj vážne a konštruktívne ???
Možné je aj to, že vôbec nevieš o čom píšem...prepáč mi teda...škoda...
Zdraví Rudo

dušky
Dátum registrácie:20 Dec 2008 19:18

Príspevok od užívateľa dušky » 22 Mar 2010 11:02

Stano. O kroku späť som hovoril preto, že ak sa navrhuje zameniť 100%-ná informovanosť (písomná forma)
za menej efektívnu informovanosť, (dôvody som z časti napísal už v minulom príspevku) je to vždy krok späť
a je úplne jedno či sa to týka mňa, alebo niekoho iného. Najlepšie je však určite poskytovanie informácií oboma spôsobmi. Snúbi sa tam istota s rýchlosťou a nestojí nás to teoreticky skoro nič.
Preto som znova začal hovoriť o možnosti poukázania sumy do výšky 2% zaplatenej dane na konto SBA a prípadných iných možností navýšenia disponibilných prostriedkov SBA, aby 28.-€ nebolo pre ňu aj prakticky nič.
Poukázanie 2% je veľmi jednoduché a efektívne. Nepotrebujeme na to žiadne dlhé diskusie, len chuť.
Efektívnosť tohoto kroku sa dá podstatne zvýšiť ak sa nám podarí prehovoriť na tento krok aj pár, ešte nerozhodnutých, priateľov či známych. Pre nás postihnutých je to omnoho prínosnejšie, ako siahodlhé debaty o význame SBA( Pekne o tom napísal vo svojom príspevku na inom mieste Majo a plne sním súhlasím), či plakať nad tým, že sme sa do zoznamu možných príjemcov 2% nedostali už minulý rok.
Stano viem o Vašich návrhoch, ktoré by mali napomôcť rozvoju bonsajistiky na Slovensku, ale o väčšine neviem, či sa ich aj podarilo dotiahnuť do konca. Ak sa niečo nepodarilo, tak to znova oprášme. Možno sa to podarí teraz. V opačnom prípade zostane iba pri chcení.... Iste poznáš ten bradatý vtip, ako Jano hovorí Ferovi : Tá naša suseda je ale krásna žena, tak rád by som sa s ňou ešte raz chcel pomilovať. A čo už si sa s ňou niekedy miloval ? Nóóó nie, ale raz som už chcel.

Prajem všetko dobré a dúfam v skoré stretnutie s Vami chlapcami od Vrútok.

Chlapec od Svätého Jura.

stano
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa stano » 22 Mar 2010 14:14

ahoj dušky,
keby SBA získalo dosť fin. prostriedkov nejakou inou cestou (ako z členských príspevkov), nič také ako som napísal o zmene spôsobu posielania informacií, by som nenavrhol... ja osobne nič voči klasickej pošte nemam, aj keď tie listy nepotrebujem... opakujem, že KAŽDÝ si môže určiť, v akej forme mu majú informácie prichádzať...
čo sa týka 2%, tak isto ako ty ich považujem za jednoduchý spôsob získania fin. prostriedkov. práve preto ich u nás v Martine, KAŽDOROČNE využívame a pokrývame pomocou nich naše náklady na výstavu a kemp...
a veru nijaký dôvod na plakanie nemáme :)
z našich návrhov sa žiadny nepodarilo dotiahnuť do konca, ale nie našou vinou.. prečo, to naozaj neviem, ak máš o to záujem, musíš sa obrátiť na niekoho kompetentnejšieho...
a keďž ide jar, radšej ako oprašovanie niečoho by som si skôr vybral tú susedu :)
inak, som rád za tvoj (aj majov) príspevok do diskusie, má to úroveň. :idea:
a kde sa to chceš stretnúť ? škoda, že do toho jura sa dostaneme asi až v lete, závidím ti (v dobrom :)) dostupnosť p. Štefanoviča...
stano

Peter_M
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie:28 Mar 2008 21:12
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Peter_M » 22 Mar 2010 15:09

Chlapče od Svätého Jura, prepáč že sa ozývam až teraz
Poukázanie sumy 2% zo zaplatenej dane by tiež pomohlo viac ako hrdiť sa tým, že tento rok som nezaplatil ani členské, lebo (medveď či niečo iné).
Ak si myslíš, že sa hrdím , že som nezaplatil členské, tak si to prečítaj ešte raz,
Ad6) nie som členom SBA na rok 2010, takže ...........
to znamená že ako si spravíte tak budete mať, aby ste to čo som tam napísal brali len ako bežný názor nečlena.

Pomôcť SBA sa dá rôznymi formami, nielen zaplatením členského alebo poukázaním 2% či potom si niečo viac? to som nevedel.

to stano: vysvetli mi prosím ako môžete poberať 2% ked nieste klub, ste občianske združenie?

Marián Šimkovič
Moderátor
Moderátor

Príspevok od užívateľa Marián Šimkovič » 22 Mar 2010 15:35

vladimir krupas napísal: A k 2% do kedy to treba podat, aky je postup ja mile rad prispejem ak nieje neskoro.
Dakujem
Do 30. apríla 2010 je potrebné odovzdať vyplnené tlačivo s potvrdením od zamestnávateľa o výške dani na daňový úrad svojho trvalého bydliska
Prílohy
2%.pdf
(179.61KiB)123 stiahnutí
Marián Šimkovič

Marián Šimkovič
Moderátor
Moderátor

Príspevok od užívateľa Marián Šimkovič » 22 Mar 2010 21:21

vladimir krupas napísal:
Marián Šimkovič napísal:
vladimir krupas napísal: A k 2% do kedy to treba podat, aky je postup ja mile rad prispejem ak nieje neskoro.
Dakujem
Do 30. apríla 2010 je potrebné odovzdať vyplnené tlačivo s potvrdením od zamestnávateľa o výške dani na daňový úrad svojho trvalého bydliska
vytlacene ciastocne vyplnene zajtra odnesiem. :)
Ďakujeme Vlado
Marián Šimkovič

stano
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa stano » 23 Mar 2010 06:50

ahoj peťo,
k 2% len toľko : VŠETKO sa dá, len treba chcieť... alebo, aby som bol presnejší, treba to nielen chcieť ale aj UROBIŤ :!: toto krásne slovenské slovo - urobiť, nejako mizne z repertoára... všetci len riešia, navrhujú, zavrhujú, odporúčajú ale urobiť to nemá kto... :)
samozrejme, my v Martine nie sme ani občianske združenie. Načo ? treba to založiť, spravovať, vyhodnocovať, zasadať, vymýšľať náplň, posielať spravy, vyučtovania , potvrdenia a iné. to nepotrebujeme, to naozaj nie.. fin. prostriedky na našu činnosť pomocou 2% skutočne ziskavame. sposob tu ale vysvetlovat nebudem, big brother nespí :D
stano

Napísať odpoveď