Bonsai liga

Vladok
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie: 15 Apr 2008 15:56

Bonsai liga

Príspevok od užívateľa Vladok » 01 Jan 2011 17:50

Ahojte,
Na novy rok mam jeden namet pre bonsajovu scenu na Slovensku. Je nim vytvorenie bosai ligy napr. medzi zastupcami oblasti slovenska - zapad, stred a vychod. Asi viaceri bonsajisti vedia, ze len jedna sutaz v bonsajistike momentalne existuje na Slovensku a tou je sutaz mladych talentov SBA. Preco nedat sutazlivost aj ostatnym bonsajistom - neregistrovanym, omnoho skusenejsim alebo aj napr. clenom bonsai klubov? Ved na Slovensku pocas roku su minimalne tri vydarene podujatia (Bonsai Slovakia, Vystava SBA, bonsaj kempy) kde by tato sutaz mohla byt uskutocnena.Myslim si, ze forma, pravidla a sposob sutaze by sa casom naformulovali a mozno by vznikla unikatna aktivita slovenskych bonsajistov. Samozrejme za vsetkym treba hladat ochotu samotnych bonsajistov.
Nic v zlom, ale delit bonsajistov na "clenov" a "neclenov" SBA nema zmysel, treba dat do vacsieho povedomia art bonsajistiky.
Berte tento moj prispevok ako namet, mozno aj pre prezidium SBA alebo mozno aj pre aktivne bonsajkluby alebo mozno aj neformalne priatelstva bonsajistov.
Vlado z BB.

Martin Krivošík
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 13:33
Kontaktovať užívateľa:

Re: Bonsai liga

Príspevok od užívateľa Martin Krivošík » 03 Jan 2011 19:21

Ahoj Vlado,
myšlienka na bonsai ligu nie je nová. Táto téma sa tu už preberala. Ja osobne nie som proti.
Ale názor ostatných nepoznám. Načrtol si to tu veľmi všeobecne. Skús prosím porozmýšlať (možno to už máš celé vymyslené)
nad detailami organizácie tejto ligy. Skús navrhnúť termíny konania, spôsob prihlasovania a výber súťažiacich.
Vymysli, aké rastliny by sme použili, resp. zdroje ich získania. Skús navrhnúť bodovanie alebo hodnotenie.
Samozrejme, že do tohoto procesu sa môže pridať hocikto, komu sa táto myšlienka páči, veď to robíme pre seba, aby sa pri tom dobre bavili.
Ak získaš (získame) dostatočný počet záujemcov o ligu, a vymyslíme spôsob ako to bude fungovať, tak to určite má budúcnosť.
Veď aj bratia v západnej krajine majú - suiseki ligu, takže sa to určite dá.
Všetko dobré v novom roku!
Martin

Vladok
Prezídium
Prezídium

Príspevok od užívateľa Vladok » 05 Jan 2011 09:40

Ahoj Martin,
samozrejme mozem poslat aj detailne udaje ako by liga prebiehala. Na aku mailovu adresu to mam poslat, nechcem to preberat na fore?
Pre tych, ktorych by to zaujimalo je tu maly sumar:
-Zastupcovia by boli z troch oblasti(krajov) v pocte napr.dvaja na kolo
-Vyber zastupcov za kraje by mohol byt aj na zaklade "Interaktivnej mapy" alebo na zaklade osobnych kontaktov
-Pre zaciatok stacia 3 kola za rok ( na niektorych celoslovenskych vystavach alebo zrazoch, resp. klubovych vystavach)
-Stromy - 6 stromov na jedno kolo, v kazdom kole jeden druh, moznost sponzorovania stromov
-Pravidla - tie sa daju konzultacne sformulovat, bodovanie takisto, rozhodcovia traja(napr.aj z jednotlivych krajov).
-Motivacne - nejake ceny, pohare, misky, sponzorsky na vyhodnoteni ligy (november, december)
Tak ako si pisal aj ty, prvorade je zistit zaujem (ziskat zaujemcov) a preto apelujem na bonsajistov o rozsirenie tejto myslienky medzi sebou,v kluboch, pri cajicku, na stretnutiach, na internete a potom mozno ozije aj tato stranka dokumentacnym materialom a zaujimavymi fotografiami.
Vsetko dobre a ja idem pripravit uceleny dokument.
Vlado z BB

Užívateľov profilový obrázok
Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 19:29
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 13 Mar 2011 08:36

Ahojte , myšlienka pekná .Bonsai centrum Košice rádo podporí taketo podujatie , to znamená poskytneme priestory na suťaž .Ako sponzorské rádi poskytneme borievky pre suťažiacich .

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 06 Máj 2011 08:32

Ahojte , na máme tu už máj a nič sa neorganizuje ? Alebo to už berieme ako uzavreté ? :) Škoda , onedlho je tu zima a vtedy bude každý tvarovať z myškou na počitači :D .

stano
Dátum registrácie: 22 Jan 2009 14:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa stano » 06 Máj 2011 11:00

Ahoj Juraj, Vladov nápad usporiadať Bonsai ligu je dobrý. Stretli by sme sa pri práci, vymenili skúsenosti a spoznali sa navzájom. V Čechách pravidelne prebieha Suiseki liga, akcia , o ktorú je záujem.

Dala by sa takáto akcia zrealizovať aj u nás ?
Dala !

Je to však nová aktivita, nemáme s ňou nikto skúsenosti. Bolo by sa treba pred jej začatím stretnúť osobne s ľuďmi, ktorí sa bonsajom venujú a ktorí by sa tejto akcie zúčastnili? Bolo by treba, ako napísal Martin, "navrhnúť termíny konania, spôsob prihlasovania a výber súťažiacich, vymyslieť, aké rastliny by sme použili, resp. zdroje ich získania, navrhnúť bodovanie alebo hodnotenie..." ?
Bolo !

Termín bonsajových aktivít na Slovensku ale aj v okolitých krajinách je počas sezóny bohatý. Myslím si, že vytvárať nové akcie, venované len Bonsai lige, by nemuselo byť to najlepšie pre zabezpečenie adekvátnej účasti súťažiacich. Nebolo by lepšie usporiadať Bonsai ligu ako súčasť už etablovaných bonsai akcií? Podľa mňa
Bolo !

Čoskoro sa stretneme na Národnej výstave v Komárne. V jej priebehu by sa isto našiel vhodný čas na uskutočnenie 1. kola Bonsai ligy. Samozrejme, to by sme sa museli pred tým stretnúť a dohodnúť potrebné veci ohľadom jej priebehu. Pred pár dňami sa skončila Bonsai Slovakia, akcia a s najväčšou účasťou bonsajistov na Slovensku. Myslíš si, že sme sa tam mohli, pod záštitou SBA, stretnúť ?
Mohli !

Teda, vlastne nemohli...

A prečo?
Lebo tam mohlo dôjsť k rôznym výmenám názorov!!! Ak neveríš, prikladám stanovisko, prezentované na tejto stránke vo vlákne o neuskutočnenom stretnutí členov SBA :

"po komunikácii s organizátormi výstavy sme dospeli ku vzájomnej dohode, že žiadne oficiálne stretnutie členov SBA počas výstavy Bonsai Slovakia NEBUDE. Dôvody môžem rozpisovať na celú stranu, ale v podstate sa jedná o to, (a je to vraj aj reálna skúsenosť s obdobných akcií aj v ČR ), že počas takýchto stretnutí sa stáva bežne, že dochádza k rôznym výmenám názorov ..."

Takže, milý Juraj, ako sa vraví, všetko so všetkým súvisí ...

Hlavné je, aby sa pokojná a kľudná atmosféra dnešného krásneho dňa, ktorého vyvrcholením je hokejový zápas s Českom u niektorých jedincov nepokazila a nepreniesla aj na iných...
Držme im palce!!!

Vladok
Prezídium
Prezídium

Príspevok od užívateľa Vladok » 06 Máj 2011 12:59

Ahojte,
dakujem za zaujem. Ja som uz komunikoval zamer aj s I.Stefanovicom, pripravil a poslal aj navrh dokumentov(o tych co sa pise v reakciach). Bol to navrh a dalej by to mala byt zalezitost SBA aktivit - teda si myslim. Samozrejme ze sa najdu ochotni ludia z regionov, len treba sucinnost.
Vlado

Martin Krivošík
Prezídium
Prezídium
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Martin Krivošík » 06 Máj 2011 13:10

ahojte Juraj a Stano,

Keď sa pozriete na počet príspevkov, ktoré boli na Vladov podnet ohľadom bonsai ligy, tak sem nepísal nik okrem nás troch. Myslím, že je to trocha málo na zakladanie ligy.
Na národnej výstave bude súťaž talentov, tam sa môžu prihlásiť tí čo majú záujem.
Páči sa mi myšlienka spojenia s inými akciami. Ale ak si niekto na svojej akcii neželá iné aktivity, tak mu ich nanútiť nemôžeme.
Práve prebieha Košická výstava, prvé kolo tam mohlo byť, ale prosím nečakajte, že všetko bude ditkovať prezídium.
Ak je chuť, zorganizujte niečo, povedzte čo viete spraviť, s čím by ste potrebovali pomoc od SBA, poprípade koľko peňazí z SBA by bolo treba.
Ak to bude v schopnostiach a možnostiach SBA, tak to iste radi podporíme.
Stretávanie a práca na bonsajoch má zmysel. Či to bude formou súťaže - ligy, alebo tvarovania vlastných stromov na kempoch.
Bonsajové kempy - ten Martinský a aj náš Trnavský sú iste obohatením bonsajového kalendára a každému bonsajistovi dajú veľa nových skúseností a informácií.
Dokonca sa objavil aj ďalší "počin" tvarovanie s Vaškom Novákom, na ktoré sa dalo prihlásiť.
Možno ľudí odradzuje samotný názov - liga, súťaž, je to niečo keď si človek povie, že načo budem súťažiť keď to neviem, veď ma vysmejú. A tvorba bonsajov má predsa len málo spoločné so súťažou.
Možno by sme našli pozitívne reakcie na "bonsajovú školu" alebo niečo podobné...

Mňa osobne momentálne zamestnáva práca na prípave klubovej výstavy, národnej výstavy a kempu s Waltrom Pallom.
Ale ak navrhnete nejakú formu a presvedšíte ma, že "liga" bude mať zmysel, som ochotný s tým pomôcť.

Majte sa.

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 06 Máj 2011 19:48

No chlapci keby som mal ja takýto postoj k veciam ešte do teraz je Bonsai centrum len obrázok na papieri :D .Stano , mňa len zaujímalo či sa o tu ligu ešte niekto zaujíma a v dobrom :wink: , Martin : už niekolko krát si napísal že ked niečo chceme tak si to zrobme a Sba to odúhlasí a ke´d treba dá peniaze :D ?????? , tak nech vyhráme nad Nášmi susedmi

Alena Ondejčíková
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 20:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Alena Ondejčíková » 07 Máj 2011 10:41

.
Vysvetlivky:

Na výstavu Bonsai Slovakia prichádza každoročne okolo 40 000 ľudí, aby videli výstavu a non-stop program. Tento rok sa v Nitre zišli účinkujúci z 12 krajín a niektorí prileteli naozaj zďaleka len kvôli, tomu, aby tu vystupovali. Preto sme zodpovední za štruktúru programu výstavy a za to, čo účinkujúcim a návštevníkom ponúkneme.

Pred galavečerom dávame v programe priestor pre najlepšiu skupinu tvarovateľov, aby bonsajisti, ktorí prídu do Nitry len na tento deň, mali čo najlepší zážitok.
Preto sme nemohli uvoľniť priestor, aby na úkor medzinárodnej demonštrácie tvarovania bonsajov bola diskusia o aktivitách SBA. Drvivú väčšinu nestranných návštevníkov by to nezaujímalo.

Navyše, ako Štefan vo svojej odpovedi naznačil, zažili sme podobné diskusie a výmeny názorov v Čechách, kde sa pred galavečerom sa ľudia tak pohádali, že na galavečere bola dusná atmosféra, búrlivé diskusie pokračovali v menších hlúčkoch a ich nepokoj celkom zrušil dojem z výstavy, na ktorej mnohí ľudia obetavo pracovali, aby ju zorganizovali a zabezpečili.

Atmosféra výstavy je pre nás veľmi dôležitá. Pretože nejde len o to, aby sa zniesli na jedno miesto pekné bonsaje a suiseki, ale aby sa ľudia mohli naladiť, uvoľniť, vnímať ich krásu a aby si odniesli domov dobrý dojem a kus pohody. A to sa s „verejnými konštruktívnymi diskusiami o problémoch“ nezlučuje.

S pozdravom
Alena Ondejčíková

Cyril Tatranský
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 17 Apr 2008 09:50

Príspevok od užívateľa Cyril Tatranský » 07 Máj 2011 23:22

Myslím si, že každý návrh ,teda aj tento treba poriešiť, dostať do klubov a zistiť reálny záujem aj o zmienenú bonsaj ligu.Ak to má byť liga v pravom slova zmysle a majú sa jej zúčastniť traja,štyria ľudia ,tak je to zbytočné a neúčinné...../ja som síce optimista,ale naši hokejisti ma dnes večer naštvali,možno preto tento môj tón/.Aby sme sa však dostali ďalej.....

1/ Navrhujem preto ,aby každý klub/Juniperus bonsai klub,Danubius bonsaj klub,Bonsaj klub Trnava,Bonsaj klub Banská Bystrica,Trenčín, Bonsaj klub Košice,či Prešov.....voľné združenia v Martine,Považskej Bystrici ,aj ďalších oslovilo oficiálne prezídium SBA,aby najneskôr do Národnej výstavy v Komárne reálne oznámili tieto subjekty počty záujemcov o BONSAJ LIGU.

2/ Bolo by vhodné, aby prezídium SBA sa k výsledkom vyjadrilo na stretnutí bonsajistov v Komárne a v prípade zaujímavého počtu navrhlo kritériá ligy.

3/ Ak bude dostatočný počet záujemcov,až potom hovorme o technických záležitostiach a pravidlách.Keď si spätne premietnem koľko bonsajistov sa zúčastňuje súťaže nových talentov.........nenaháňa mi to kladnú prognózu,ale nechám sa prekvapiť.

4/Súhlasím s Alenkou Ondejčíkovou, že v Nitre by to nemalo zmysel vzhľadom na filozofiu tejto jedinečnej výstavy.
.....................skôr by som bol za BONSAI CUP,ako to robil Zdeno Sloboda a ako sa to realizuje dajme tomu aj v Čechách.Nechám sa však prekvapiť reakciami klubov.. :wink:

Martin Krivošík
Prezídium
Prezídium
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Martin Krivošík » 08 Máj 2011 10:28

v Trnavskom klube máme stretnutie dnes, takže sa spýtam koľko ľudí by malo záujem o bonsai ligu...

Rudolf Fraštia
Dátum registrácie: 06 Apr 2008 11:17
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 08 Máj 2011 10:45

Čakať, že to vznikne "samo", alebo že to vymyslí prezídium sú k realite najbližšie atribúty.
Širka (cca 100 členov plus mínus) a odborná zdatnosť (dovolím si tvrdiť že min 50% členov zatiaľ tvarovací drát ešte nestihla ani držať v ruke) členskej základne nedáva veľký predpoklad fungovania tejto veci. Nie nezabudol som na iniciatívny prístup a ochotu aktívne sa pripojiť - najväčšie devízy akejkoľvek činnosti. Ale som rovnako skeptický ako Cyril - nemyslím si, že na tomto princípe by SBA (nie Prezídium, ale organizácia ako taká) dokázala postaviť aktivitu s celoštátnou (cháp územne) pôsobnosťou.

Súťaživosť je prirodzená ľudská vlastnosť, v rozličnej miere "namotáva" každého z nás...pod pojem "liga" sa dajú zahrnúť rôzne formy súťaže - každý si pod ním môžeme predstavovať niečo iné a často i viac ako je možné ... preto výsledok závisí asi len od toho, ako veľmi bude treba privrieť zatiaľ naširoko roztvorené oči...

V princípe však túto myšlienku podporujem a som ochotný o nej diskutovať

A aj keď mnohí nebudete radi, tak sa vyjadrím aj k paralelnej téme :
Ano pani Alenka, súhlasím s Vami a s tým ako ste problematiku stretnutia vysvetlila - ani ja by som to v tom prípade nepovažoval na Vašej výstave za vhodné. Pochybujem však, že hocikomu z nás čo i len preletela hlavou myšlienka, že by stretnutie členov SBA malo byť súčasťou programu a tobôž v prítomnosti zahraničných, tuzemských hostí či návštevníkov výstavy...rovnako ako v prípade "ligy" aj tu myšlienky predbehli realitu. Bonsai Slovakia mala byť iba vhodnou príležitosťou využiť najvyššiu koncentráciu členov asociácie (byť v jednom čase na jednom mieste), ktorú žiadna iná akcia u nás nedosiahne. Jediná vec bola dohodnúť čas a samotné stretnutie mohlo prebehnúť hocikde v areáli výstaviska, či mimo areálu...úplne nezávisle od chodu programu Vašej výstavy a úplne mimo konzultácií s Vami ako jej organizátora...

PS:Jeden priateľ, nečlen, sympatizant znalý problematiky, listujúc v publikácii SBA 2006-2010 mi hovorí :
" Čo ste to vy za "firma", keď sa nemôžete stretnúť na akcii, ktorú organizujete? "
Nasledoval sled logických úvah a nelogických vysvetlení...tým vás ale nejdem zaťažovať...
Zdraví Rudo

Alena Ondejčíková
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 20:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Alena Ondejčíková » 08 Máj 2011 16:40

Na stretnutie bonsajistov mimo main streamu výstavy Bonsai Slovakia, teda mimo programu a priestoru, naše požehnanie nepotrebujete.

Zasa na druhej strane, si myslím, že keď 4 dni v roku tu máme množstvo zahraničných bonsajistov (tento rok tu bolo vyše 20 zahraničných majstrov (hlavní tvarovatelia + asistenti a vystavovatelia) a to ešte nerátam 5-člennú delegáciu z Viedne, tak je lepšie diskutovať, nadväzovať kontakty s nimi. A nie práve vtedy, keď beží program a všetci majstri sú Vám k plne dispozícii, a sú ochotní, poradiť, tak vtedy sa utiahnuť do ústrania na vlastnú diskusiu. Je škoda nevyužiť program a ich vzácnu prítomnosť. Ale to už je na každom z vás.

A tiež je škoda vykonkurovať program niečim iným. Predpokladám, že preto je na výstave taká vysoká koncentrácia bonsajistov, že ich program zaujíma.
Je to akoby si niekto postavil šiator, vedľa zorganizovaného kempu a ponúkal bonsajistom vlastnú bonsajovú školu. Veď keď ich je tam už toľko, no nie? Tak škoda nevyužiť! :D

Čo sa týka ligy, dalo by sa uvažovať aj o jednom z kôl aj na Bonsai Slovakii, prípadne v Bonsai centre Nitra. Vedeli by sme tomu pomôcť.

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 08 Máj 2011 19:05

Ahojte , čo sa týka stretnutia tak sme sa aspoň stretli a pokecali :D .Keby bola schôdza tak neviem neviem ale to ma ani velmi netrápi.Skôr ma zaujíma čo ešte treba aby sa niečo dialo na Slovenskej bonsajovej scéne , samozrejme okrem už zabehnutých akcií.Takže Vladok navrhol Bonsaj ligu , dve Slovenské bonsaj centrá akciu podporia , Sba to nevadí , keď bude liga , ale ešte stále je to málo :D .Tak nič , snaha bola , dovi , dopo :D :wink: .

Napísať odpoveď