shimpaku - sargentii

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Dátum registrácie:05 Apr 2008 19:29
Kontaktovať užívateľa:
shimpaku - sargentii

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 07 Apr 2009 21:58

Ahojte
Naposledy upravil/-a Juraj Szabo v 03 Jan 2011 17:23, upravené celkom 1 krát.

Marián Pekárik
Dátum registrácie:23 Máj 2008 09:03

Re: shimpaku - sargentii

Príspevok od užívateľa Marián Pekárik » 07 Apr 2009 23:03

Ahoj.

Pekná práca. Perspektívny strom. Teším sa, čo z toho vykúzliš. Aj si nejak ošetroval drevo? A aj si opracovával drevo, alebo si len dal dole kôru? Mám podobný shimpak. Predvčerom som ho presádzal. Ešte ho čaká tvarovanie, takže neskôr pripojím aj fotečky :D
Nech sa darí.

Majo

Cyril Tatranský
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie:17 Apr 2008 09:50

Príspevok od užívateľa Cyril Tatranský » 08 Apr 2009 14:27

Ahoj Dante,
neviem, či prešiel môj pokec k tomuto Tvojmu stromčeku,lebo sa mi niečo deje s počítačom a tak Ti píšem ešte raz.
Utreme stôl a ideme sa baviť o bonsajoch.OK?

Takže strom, ktorý si nafotil, je pre teba veľkou výzvou a neponáhľaj sa a drž sa radšej zásady "ponáhľaj sa pomaly".

Každý strom, ku ktorému ja dávam svoje vyjadrenie ber tak, akoby som ja robil svoj strom a preto mi záleží na čo najlepšie odvedenej práci.Dohodneme sa, že sa neurazíš na moju kritiku a ber to skutočne, ako priateľskú radu.Nechcem, aby ste sa "Vy mladí" dopustili takých chýb, ako "My skôr narodení".Jasné?
Každý strom je výzvou a potenciálnym partnerom na dlhú časť života človeka a preto sa tak treba aj k nemu postaviť pred hneď pred tvarovaním..Je to zdroj energie ,inšpirácie pre Teba aj pre mňa a aj tak to treba brať.
POďme preto rovno na vec:
1/ Cením si snahu, že si sa pustil do techniky "hodvábneho vlákla",ja ju používam už dlhé roky, ža čo som bol hlavne v začiatkoch dosť kritizovaný...Pred dvoma ropkmi som dostal k tejto technike ďalšie cenné rady od pána Tanga, ktorému som asistoval pri tvarovačke v Uherskom Hradišti.Tvoja fotografia mi neumožňuje vidieť hĺbku a šírku ťahaných vláken.AK CHCEŠ UROBIŤ HLBŠIU JAZVU, ALEBO ŽLAB ˇťahaj vlákna aj opačne, ako píšeš.Celá pasáž je málo čitateľná s fotky.
2/Kmeň je podľa obrázku,ktorý si poslal rovnakej hrúbky a Tvoje vlákna neodstránili žiaľ tento defekt, hoci si to môhol urobiť na prvú šupu.,docielil by si tým "optické zúženie horných pasáží koruny. Dá sa to ešte napraviť,uvidím , ako zabojuješ, keď nafotíš ďalšie kroky.
3/Dante, keď začíname tvarovačku v prvom rade odstránime substrát a pozrieme potenciálne NEBARI, korene a korienky _to si žiaľ neurobil ,aspoň podľa toho čo tu predkladáš a ak nemôžem posúdiť napríklad možný náklon kmeňa viaC NA PRAVú STRANU,aby sa zvýšila optická dynamika pokrútenia.
4/Pozor na konáre nad sebou,pokús sa o PROPORCIONALITU ich rozmiestnenia v korune.Výhodou stromčeka je dostatok konárov v terminálovej časti a úžasne krásna dynamika v druhej tretine koruny.tak sa s tým popasuj a nezabudni terminál nakloniť smerom do predu.Preto zváž, ktorý konár použiješ.
5/Nepíšeš o hrúbke kmeňa, ani o výške budúceho potensaja.
6/Mám dojem , že si použil po technike "hodvábneho vlákna" CU pastu.Skúsení majstri ju tam nedávajú ,celý priestor sa nechá"dozrieť" poveternostnými vplyvmi.CU pastu dávaj radšej na problémové miesta pri tvrdších zásahoch, hlavne pri odstránení nepotrebných konárov,kde chceme rýchlo dosiahnúť zával.
7/Pred tvarovaním samotnej koruny si všimni krásnu pasáž, ktorú máš v hornej časti koruny.Je tam viac možností aj na vytvorenie jinu,len nech ten jin nevyzerá ako ruské rakety stredného doletu....

Želám Ti príjemnú zábavu,viem je to náročné,ale ľahké veci dokáže aj s prepáčením a bez urážky aj blbec.......... a to myslím my nie sme.Ešte Ti doporučujem pozrieť si Juniperus chinensis, čo pred rokmi tvaroval Hary Tomlinson Milanovi. Roskošovi.Milan tak nádherne postupoval a rokmi vytvoril precízne umelecké dielo.Asi vieš o ktorm strome hovorím.Tak makaj.Ak budeš v nedeľu v Nitre môžem Ti ukázať nafotené niektoré moje veci s mŕtvim drevom a hlavne prácu s technikou "hodvábneho vlákna ".

modrooký krokodíl

Bonsai4
Dátum registrácie:04 Apr 2008 20:12

Príspevok od užívateľa Bonsai4 » 08 Apr 2009 14:56

....joj tie fotky a postup by som si aj ja kukol..... :D.....aj tu na tejto stránke :wink:

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 08 Apr 2009 15:48

Ahoj
Naposledy upravil/-a Juraj Szabo v 03 Jan 2011 17:24, upravené celkom 1 krát.

Cyril Tatranský
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Cyril Tatranský » 08 Apr 2009 16:11

Ahoj BONSAI 4

Ak myslíš moje tvarovačky,nemôžem ich momentálne dať na stránku,sú predmetom vytlačenia v nemenovanom vydavateľstve.Ale príď k Vincovi Vadovskému do Hlohovca,kde na stromoch pracujem a uvidíš.A možno sa od Vinca naučíš, ako sa robia dajzy európskej úrovne....

modrooký krokodíl :D

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 08 Apr 2009 19:01

Ahoj
Naposledy upravil/-a Juraj Szabo v 03 Jan 2011 17:24, upravené celkom 1 krát.

Bonsai4
Dátum registrácie:04 Apr 2008 20:12

Príspevok od užívateľa Bonsai4 » 08 Apr 2009 21:47

Ahoj modrooký krokodíl
Ďakujem za pozvanie.... :D ,ale je mi ľúto že musím odmietnuť :( ..rád by som sa priučil niečo nové.......možno v budúcom živote :lol:
BONSAI4

Cyril Tatranský
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Cyril Tatranský » 14 Apr 2009 09:41

Ahoj Juraj,
celkom pekne si to naaranžoval a tak viacej vynikla aj celková kompozícia.Je to pre Teba výzva a to je vždy dobre,pretože nechať tak pekný materiál len tak bez tvorenia by bol hriech.Myslím, že by bolo vhodné ešte chvíľu počkať a urobiť si pár náčrtov,ako si predstavuješ vytvarovať korunu.Držím Ti palce a verím, že budeš mať zo stromčeka radosť.
Čo sa týka Cu pasty, ja ju tiež používam veľmi často,výborne sa tak vytvára na stromoch kalus.Ale na plochu, kde stiahnem kôru ju nedávam, len na okraje,aby sa vytvoril rýchlo kalus.
Teraz je vhodné robiť na stromoch aj tvrdšie zásahy...... ja sa držím aj lunárneho kalendára a počkám si na vhodný okamih v mesiaci a vtedy tvarujem buď korunu, kmeň, alebo strihám či už konáre, alebo robím zásah na korene.Odskúšaj si to budeš možno prrekvapený výsledkymi.

Držím Ti palce , borievky, cyprušteky a smreky sú mojou srdcovou záležitosťou,veľmi dobre spolupúracujú.

Pekný pošibačkový utorok Ti želá

modrooký krokodíl :D

Neregistrovaný

Príspevok od užívateľa Neregistrovaný » 21 Apr 2009 15:57

dante pekná a inšpirujúca práca...dufam, že priložíš fotky po natvarovaní koruny

Napísať odpoveď