Benjamincek

Užívateľov profilový obrázok
ivet mikesova
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie:07 Apr 2008 11:22
Kontaktovať užívateľa:
Benjamincek

Príspevok od užívateľa ivet mikesova » 07 Okt 2009 20:14

Caute priatelia, dovolim si pridat dalsieho mojho adepta na shohin. Je to maly Fikus benjamin, ktory vznikol z materialu zakupeneho v nemenovanom hyperkarkete za ucelom isteho pokusu na ktorom sa taktiez subezne pracuje ( ten bude dokumentovany az buduci rok po uspesnom ukonceni ), avsak jedneho jedinca som ponechala solo a nim je tento maly stromculik. Jeho put u mna zacala v januari tohto roku a vzhladom k jeho vitalite a chuti rast presiel uz istu cestu a z nevzhladneho nic nevraviaceho materialu sa zacina klubat cosi o nieco zaujimavejsie s vyskou cca 23 cm. Posudte sami... :wink:
Prílohy
Fikus-0109.JPG
vychodiskovy material - 5 rastlin pokope
Fikus-0109.JPG (20.89KiB)6021 zobrazení
Fikus2-190509.JPG
stav v maji 2009
Fikus2-190509.JPG (22.63KiB)6021 zobrazení
Fikus2-071009 (3).JPG
tak to je on...
Fikus2-071009 (1).JPG
este jedno foto bez mierky ;-)

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Dátum registrácie:05 Apr 2008 19:29
Kontaktovať užívateľa:

Re: Benjamincek

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 07 Okt 2009 20:48

Ahoj Ivet , pekny prcek :D .Len mala rada , to čo je pod tou servitkou odstrihni preč.U benjamini to narobi viac škody ako osohu.Benjamini treba často zastrihavat , velmi rychlo im odchadzaju spodne konare ak nazastrihavaš vrch.Ešte raz pekna praca :wink: .

vlado
Dátum registrácie:03 Apr 2008 19:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa vlado » 07 Okt 2009 20:55

čau Ivet, šikovne sa formuje, fikusi sú mojimi oblubencami a do bytu idealne rastliny. na potešenie oka pridávam krpca ( 9cm od okraja misky) 8)
čauko

Bonsai4
Dátum registrácie:04 Apr 2008 20:12

Príspevok od užívateľa Bonsai4 » 07 Okt 2009 21:06

...ahoj Ivet.....nevenujem fikusom ,ale veľmi sa mi to páči :D ...úplný skok vo vývoji rastlinky....vidieť na nej dobrú starostlivosť...... :wink:

Bonsai4
Dátum registrácie:04 Apr 2008 20:12

Príspevok od užívateľa Bonsai4 » 07 Okt 2009 21:13

Vlado aj tvoj krpec je OK.....ale kedy ho budeš tvarovať??? :lol:

ivet mikesova
Člen SBA
Člen SBA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ivet mikesova » 09 Okt 2009 13:45

Tak ten schovany vrchol som ufikla, na zimu dam kvetinac na okno na severovychod na misku s keramzitom, dufam, ze sa mu to bude pacit.

vlado
Dátum registrácie:03 Apr 2008 19:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa vlado » 09 Okt 2009 14:42

ahoj Ivet. ak máš možnosť dať ho na južné okno tak ho tam daj, u mňa na severovýchodnej strane rastú na fikusoch veľké listy a na južnom
kde aj v zime cez okno pečie slnko, sú listy malé a husté. A ten keramzit ak budeš používať v mokrom stave na vlhčenie vzduchu v zime chladí kvetináč od spodu a to fikus neznáša. Radšej nech má suchý vzduch a suché korene( a sem tam ho osprchuješ teplou vodou) ako vlhký vzduch a zhnité korene.
A tak ako píše Juro, hlavne na benjaminoch odchádzajú spodné vetvičky , ja napríklad aj v zime strihám listy na vrchnej časti úplne všetky a na spodnej strihnem na dva listy-zdá sa to síce hovadina ale potom spodok raší skôr ako vrch (prečo to neviem).
čaves
vlado

peterbrod
Dátum registrácie:05 Apr 2008 20:33
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa peterbrod » 09 Okt 2009 15:05

problém spodných vetvičiek ako spomína Vlado riešim(či pokúšam sa)striekaním občas Wuxalom len na spodné vetvičky a nasvecovaním v zime odspodu svetlom na rast rastlín,tento som kúpil v obchoďáku za 38 ks pred dvoma rokmi,umelecký štýl sa volá Vianoce,aby som nemal všetky pokrútené,teraz má vyše 50cm,vtedy asi 23cm,pravidelne sa snažím odstrihnúť väčšie lístky,čo sa tvoria v pazuche novorašiaceho konárika,miska zatiaľ väčšia-Izabélia,potreba odparovacej podložky je závislá na pestovateľskom prostredí,v kuchyni nie,nad radiátorom možno,aj na počasí-vlhkosti vzduchu je závislá potreba,aj širšia miska môže plniť túto funkciu,kde sa odparuje z povrchu substrátu,môj sa zjavne poteší keď je teplo a sucho a ráno! postriekam rozprašovačom letnou mäkkou vodou,nesprchujem pre chlór vo vode a jej tvrdosť(fľaky na listoch),strasením prebytočnej vody predchádzam prípadnému uduseniu lístkov hlavne špičiek,kde nadbytočná voda stečie a bráni priebehu fotosyntézy(preto ráno,aby sa stihla odpariť do večera,kde je priebeh opačný s vylučovaním o2 a co2)mám aj podobný ako Ivet,je to iný druh a skúša moju trpezlivosť mimoriadne krehkými konárikmi,ktorých som pár potrebných polámal-držte sa
Prílohy
jánošík.jpg
benjamín.jpg

Martin Kolacia
Dátum registrácie:24 Dec 2008 11:38

Príspevok od užívateľa Martin Kolacia » 13 Dec 2009 18:38

styl vánoce :D
tady najdete můj web ... http://www.bonsai-place.estranky.cz

peterbrod
Dátum registrácie:05 Apr 2008 20:33
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa peterbrod » 13 Dec 2009 19:42

vitaj kamarát,ale ti to trvalo,moc sa tešíme :P

ivet mikesova
Člen SBA
Člen SBA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ivet mikesova » 12 Okt 2010 20:14

...ohyby som trochu zmiernila, nech to vyzera naturalnejsie... a po par mesiacoch to vyzera zas o nieco lepsie...
Prílohy
Fikus2 benj.-102010.JPG
Fikus2 benj.-102010.JPG (13.06KiB)5768 zobrazení
Fikus2-062011.JPG

mirko
Dátum registrácie:25 Feb 2011 16:26

Príspevok od užívateľa mirko » 25 Feb 2012 13:50

ja vas normalne obdivujem :) ako sa vam držia ficusy ja už som mal 3 kupovane retusy a všetky mi odišlo a to som ich aj presadil, ale napriklad ficusy kimmen (slonia noha) tie sa mi držia v pohode a pri tom to je to iste aspon podla mna

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 26 Feb 2012 09:03

Mirko , fikus je jeden z najlepších bonsajov do bytu vôbec. Možno si im nevytvoril patričné podmienky .Treba skúšať , iné okno , iný substrát atd. Píšeš že ti prežíva slonia noha - nolina a to nie je fikus.Skús dať fotku o aký stromček ide , ahoj.

mirko
Dátum registrácie:25 Feb 2011 16:26

Príspevok od užívateľa mirko » 26 Feb 2012 11:36

tou sloniou nohou som mal na mysli ficus http://cn1.kaboodle.com/hi/img/2/0/0/dd ... 5289746000 len davnejšie som to tak našiel na nete tak som myslel že sa to vola aj tak :), ale to nič už vieme o čo ide.....a neviem vyskušal som ho pri kompletne všetkych oknach v byte v substrate rašelina štrk 1:1, ale tak uvidim v lete skusim dať poslednu šancu nejakemu lacnemu stromčeku

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 26 Feb 2012 12:33

Takže fikus , skús čistú akadamu a bude rásť ako divý . Nepreleješ a z dialky budeš vidieť podľa svetlosti substrátu že treba poliať :wink: .

Napísať odpoveď