vzdusne potapanie+očkovanie

Swblk
Dátum registrácie: 13 Aug 2011 16:55

Re: vzdusne potapanie+očkovanie

Príspevok od užívateľa Swblk » 16 Máj 2012 15:52

Caute, tak som sa v sobotu, ked bolo tak pekne odhodlal ze to skusim na nasej starej cerseni :) Vysledok mojho snazenia je na fotkach..potopil som 3 konare.

Orezal som koru, pricom som nechal dva protilahle pasiky kory cele, namazal som to gelovym zakorenovadlom a pod obrezanou castou este priskrtil drôtom. Nasledne som rozrezany umelohmotny kvetinac nasadil na konar, oblepil ho paskou aby drzal pokope a naplnil lignocelom. Dufam ze to vyjde :)

Na fotkach je vidiet aj spagaty, ktorymi som kvetinace pevne upevnil na strom.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 08 Apr 2008 23:24

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 16 Máj 2012 21:32

čo dodať ......?!na lignocel dai cca2cm hliny bárs aj z krčačinca,vytvorí ti vhodnú mikroklímu......ta polievaj a nech sa podarí....!áááá fotky zmenšuj stačá cca max 50 kb

mirko
Dátum registrácie: 25 Feb 2011 16:26

Príspevok od užívateľa mirko » 16 Máj 2012 21:47

a netreba to davať do igelitu? alebo zabaliť nejakou foliou?

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 16 Máj 2012 22:48

noo ide o pohodlnosť pri polievaní,dá sa aj takto,polievať zvrchu ako bežný kochlík,alebo Marián to tuším polieval striekačkou zvrchu a mal to tuším zabalené ako tlačenku,s tým že na spodku mal poprepichované dierky na odtok a hore mal dierku na polievanie......mne osobne sa to lubi s polievaním zvrchu malou 3l krhličkou ako bežný kochlík-kvetináč........ :wink: folia napr.hliníková páska sa dáva kvoli tomu aby sa tmavý substrát na slnku neprehrieval a aby korene boli ve tme......ale nerobím to ,a korene aspon vidím ked prekúkajú.....

Swblk

Príspevok od užívateľa Swblk » 20 Máj 2012 10:02

Bol som to vcera pozriet ked bolo tak pekne..lignocel bol zvrchu vyschnuty, ale ked som ho prehrabol tak bol vnutri mokry.

Nalozil som na vrch teda zeminy a pacol tam par kuskov machu nech sa rozrastie. Cele som to poriadne polieval, az kym nezacala zo spodu kvetinacov vytekat.

Swblk

Príspevok od užívateľa Swblk » 01 Júl 2012 21:27

Caute caute, znova sa hlasim z ceresne :D

Pravidelne svoje kvetinace polievam, a zacinam mat pocit ze ziju vlastnym zivotom nezavisle na materskom strom. A to hlavne preto ze odkedy zacali horucavy tak sa zacali objavovat na potapanych konaroch zlte listky. Nie je to nejake extremne vysichanie ale je to badatelne. Dufam ze to nejak zvladneme, pre istotu asi zvysim frekvenciu polievania, aspon kym je tak horuco.

Ak mate nejaku radu sem s nou :) diky

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 01 Júl 2012 22:24

Nazdar potápač:kontroluj,polievaj....volačo medzi tým zavar alebo skvapalni......jednoduchá rada ,či je pot.časť samostatná(pustila korena) je že pod kochlíkom vyrašia listy či konáriky,ak sú, môžeš si ísť vypiť.....podarilo sa...!ale zálievku treba kontroluvať....! Keby si mal priesvit.foliu či kochlíka z pet.flašky tak zbadáš korene aj vyzuálno....Ta nech sa podarí ááá neopi sa ,ale pitný režim dodržuj...ceplo jak na sahare..... :wink:

Swblk

Príspevok od užívateľa Swblk » 09 Okt 2012 17:08

Znova sa hlasim zo severu kde sa potapa..

Zacina tuhnut, dnes uz bolo v noci okolo nuly, je potrebna nejaka specialna starostlivost o potopene casti ked mrzne?

Alebo to mam dat uz dole nech uz je vysledok hocaky?

Crepniky mam rozrezane napoly, teoreticky by sa dalo otvorit ich a trochu prehrabat zeminou ci tam su korene, no na to som sa este neodhodlal lebo sa bojim ze nieco poskodim..

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 09 Okt 2012 21:16

Praktično ak je dostatočný korenový bal,môžeš to dať dolu kedy chceš,no ak to zhodilo listy a už mrzne..môže to poškodiť korene-takže čím skor dole z rebríka......ta potom podaj hlášení jak sa podarilo.....ááá ak sa dá tie fotky zmenšuj,nech toho vojde vácej....cca do 50kb mosí bohato stačiť...aj tie predtým by som zmenšil.....ale je to na tebe..! :wink:
Mna čaká ešte bonus,3 balíčky smrekovca potopené - zakorenené a zopár jabloní......ešte nemrzne tak mám času...potom prilepím.....mám nachystaný další set...ale až na jar,možno cez zimu ak bude času...!

Swblk

Príspevok od užívateľa Swblk » 10 Okt 2012 11:56

no lenze ja neviem ci tam su korene :/

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 10 Okt 2012 11:58

Swblk napísal:no lenze ja neviem ci tam su korene :/
Tak sa pozri, normalne opatrne odhrab to co tam mas :-)

Swblk

Príspevok od užívateľa Swblk » 28 Okt 2012 17:28

Vela roboty, malo casu, nejak som to enstihol poriesit, a ceresna uz je cela zlta a listy jej pomaly opadavaju..

Potrebujem radu, mam to riesit este teraz, alebo to mam nejak zazimovat? Uvaoval som, ze by som pozbieral listy a cele tie balicky obalil do takych vankusov z listov. Dal by som tam nejake vrece oviazal pod balickom, naplinl listami tak aby bol cely balicek zaspyany listim, a potom uviazal aj hore, aby to nerozfukal vietor..

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 28 Okt 2012 21:11

Ta zdravím vzdušno-potápačov...!Hlásím konec sezony............Swblk:Balíčky som dával dole najneskor pred príchodom mrazov a už to nemalo aj listy.......takže ešte by som skúsil otvoriť ,poprípade špicom drev.rúčky štetca rozkutral a zistíš či a nakolko to má korene-či to utáhne vrch rastliny......ked to má aspon zopár fúzikov tak to daj dole zrež na minimum a šupni do volnej zeme....ááá sa modli ,aby to pustilo korena ....mne sa podaril aj smrekovec dva balíčky....
Prílohy
smrekovec potopený.jpg
potopený smrekovec a vid slušná korenová sústava,bude další šohinček.....
korene asko červ.3,5.jpg
dalšia priam ukážková koren.sústava...jedna z novších sort...velkosť jablčka cca 3-3.5cm-jesenná...
korene asko červ.3,5.jpg (53.51 KiB) 2561 zobrazení
IMG_3432.jpg
pokus o vzdušné potopenie slivky mirabelky.......
slifka v balíčku.jpg
slifka v balíčku.jpg (49.08 KiB) 2561 zobrazení
slivka 3-kmen.jpg
ááá takto sa to tvári ked je balíček prekorenenený....... z koruny vyberem ten najtenší konárik ako nový vrchol-ostané pojde preč a šohin jak vyšitý....
základ šohyn jabl..jpg
tu je špekulácia potopiť evidentne vhodnú časť na šohin,bulva vznikla zlou afinitou vrubla zo sortou.....ale nevyužiť tento potenciál by bolo hriechom.....ááá aj sa podarilo fotka bude na jar....zásah bol robený v čase pučania a škrtenie drotom má za úlohu brániť závalu aby sa spojil,čím ho prinúťim pustiť korena..!Toto je malus red sentinel.....nádherná až v jeseni svieti....!
základ šohyn jabl..jpg (33.51 KiB) 2561 zobrazení
Naposledy upravil/-a Juraj Formel v 15 Okt 2015 23:15, upravené celkom 1 krát.

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 15 Okt 2015 23:09

Priatelia,vzdušno potápači.......
Blíži sa čas kontroli Mikuláš balíčkov,zakorenené ustrihnem a s kolíkom zasadím......Skúšal som potopiť brezu-betulu dalecarlica.Hrúbky potápaných konárov od 2-10cm.Oslovilo ma jej olistenie ,podobné jap.javorom...vid.foto .
IMG_8268.jpg
IMG_8267.jpg
detail korenov....
IMG_8267.jpg (51.59 KiB) 1239 zobrazení
IMG_8266.jpg
další detail,krásnych korenov
IMG_8266.jpg (55.42 KiB) 1239 zobrazení
Prílohy
šohinová jesen 22015 šohin základ.jpg
posluchal som ,korene su na svojom mieste,zaklad šohina-vrchol po vhodnom obrašení znížim,kmen je zospodu prišrobuvaný k osb-doske ktorá je naipregnovaná,slúži k spevneniu korenovej základny,hr.hmena 5cm...!
IMG_5895.jpg
dalšia ukážka ako si zadovážiť slušný šohin základ.....!
IMG_5897.jpg
škoda konárikov,tak pôjdu do jedného balíčka a aby sa korene nedomotali a dali sa ľahko rozmotať tak som kusok starej hadice nakrájal a vytvoril vôlu a plac na vytvorené korene...!
IMG_5899.jpg
Další pokus o šohinový základ....ked je konárik vodorovne,výhodou je práve folia,ktorej konce zviažem spolu na lavo a napravo,takže konárik bude v strede.........
matko  burger.jpg
detail zníženia výšky,modrá čiara znázornuje odelenie rastlín a tým pádom mám 2 i viac rastlín,podobne pracujem s poschodiami korenov,niekedy sú aj tri poschodia,rany zatrem a holý kmen s koreňami na jar obraší....!(foto je z burgerača javora)
everestka 2 v jednom.jpg
Potopenie dvoch stromčekov v jednom balíčku,spodný bol chystaný na šohina-má len zopár fuzikov,pri dobrej starostlivosti by sa mohol ujať a vrch ja krásne zakorenený další stromčok....
zával bez korenov.jpg
Rekapitalácia potopeného,nie vždy sa to podarí,niekedy aj na 2-3 snaženia....!Na peknom závale som dlátom spravil drážku a tým som to znovu prerušil,balíček som spravil na novo aby bol zával cez zimu krytý aspon tou zeminou v balíčku,uvidíme na jar.Bohužial to čo som potreboval aby pustilo korene sa nepodarilo,ostatné len tak na probu sa zadarilo.....Okrem toho že to človek vie spraviť sa to mosí aj zadariť.......Asi príliš moc chcem a to bude asi chyba alebo viacej trpezlivosti.....!

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 12 Dec 2015 21:03

Dalšia fotodokumentácia pokusu ako si zadovážiť šohina pomocou vzd.potápania....
Prílohy
IMG_8328.jpg
základ šohina z okr.jablone,trochu menej korenov ale pri dobrej starostlivosti v priepustnom substráte sa to isto podarí........!
IMG_8341.jpg
dalšie základy šohinov s málo korenmi,niektoré sa pri otváraní -vypletaní pomotaných korenov v balíčku odtrhli.....dlátom som urobil zárezi aby som podporil tvorbu chýb.korenov.....
IMG_8320.jpg
pekný pohlad na prekorenený balíčok okr.jablone a jap.javora....
IMG_7300.jpg
dvojkmen jap.javor,jeden bude časom odstránený....základ šohina je....
IMG_7701.jpg
ukážka pred zabalením ,čiarami su znázornené pasáže ktoré sa po pustení korenov ustrihnú a máme základ šohina acer coralinum
IMG_7701.jpg (41.7 KiB) 1094 zobrazení
IMG_4919.jpg
detail obriezky kory ,potom som z tehál vytvoril šalung,naplnil som to kokos substrátom,tehli som stiahol k sebe radluvacím drotom......a čakať či sa šohin zaklad osmelí a pustí korena....
G.HORNET2013SEPT..jpg
další šohin okr.jablone G.Hornet-žtlé jablčko.....zasadená do prepustného substr. a za sezonu krásne prekorenila...
IMG_8323.jpg
poslúchal som ,balíček prekorenený okr.jabloň Everest-jesenná forma ,jablčka svietia na strome po opade lístia....
šohin nep.vízia.jpg
šohiny z jablone (hr.km.5,5cm)hlohina(3cm)sa rozhodli že pojdu do neba skor.....koreňov bolo dosť ale rozhodli sa po svojom.....!Preto hovorím treba to vedieť ale mosí sa to aj zadariť.....škoda ....!
Naposledy upravil/-a Juraj Formel v 11 Jan 2016 19:41, upravené celkom 1 krát.

Napísať odpoveď