vzdusne potapanie+očkovanie

Užívateľov profilový obrázok
Bonsai4
Dátum registrácie: 04 Apr 2008 20:12

Re: vzdusne potapanie

Príspevok od užívateľa Bonsai4 » 25 Apr 2010 08:04

..... :scratch: páni každý má z vás kúsok pravdy.....teraz už stačí len odborníka ktorý tie kúsočky pospájal do jedného celku :wink:..
.....kto sa hlási :?:..... :lol:

Pavol Gažo
Dátum registrácie: 28 Dec 2009 17:49

Príspevok od užívateľa Pavol Gažo » 25 Apr 2010 08:06

zatiaľ som vzdušne nepotápal, ale možné je takmer všetko, zaobstaral som si už lisované kokosové vlákno (pripadá mi najvhodnejšie, potvrďte, alebo mi to vyvráťte), ak som správne pochopil debatu: opadavé listnáče, pokiaľ sú ešte bez listov v predjarí, je vhodné odstrániť prúžok kôry a pokračovať štandardne, ak listy majú, vhodnejšie je použiť škrtenie drôtom... Ak viete sem dať komplexnú info o termínoch a najvhodnejších spôsoboch pri skupinách rastlín, prípadne druhoch, ak sú výnimky, bolo by to určite prínosom do tejto diskusie... ďakujem

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 08 Apr 2008 23:24

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 25 Apr 2010 21:42

Nazdar Pavol.....zatial viem že listnáče sa potapaju (obojstrannym zárezom alebo zárezom z vložením akéhosik drievka,kamienka-popripade z konbináciou škrtenia drotom-drot je tam len akásik zábrana aby sa kalusy nespojili a tym to núti rastlinu pustiť korena,alebo škrt.drotom:či už v čase rašenia alebo po nom)- v predjarí-v čase presádzania-otvárania sa pukov,ihličnany sa iba škrtia drotom ! smrekovec šktím tak v polke mája,Bytovky bárs kedy no tiež je najlepšie na jar.......noooo patent na rozum nemám ,no funguje to...!A to kokosové vlákno je fakt bonba-rašelina sa nechytá(ked preschne nechce nasať vodu!)a dá sa použiť aj viac krát......

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Re: vzdušné potápanie+očkovanie

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 28 Apr 2010 23:00

Priatelia,trochu o očkovaní z pohladu-bonsai-množárne.............,o chvílu tu bude ten čas kedy je možne rozmnožovať mnohe dreviny po ktorích prahnú naše zbonsajované duše a nedaju sa inak doniest do zahrady čiže(nedaju sa potopiť ,prešvihli sme termin jarneho vrublovania a ine ....)
Priprava pre očkovanie:2 týždne podpniky(získané zasadením vybranych jadierok z malých jablčok-po dozretí na jesen,2 tyždne presušené a nasledne na jesen vysadene na jar vzídené-minim.2 roky rastené-hr kmena.-podpníka cca.0,8-3cm)dobre popolievame,je vhodné prihnojiť dusíkatím hnojivkom.
čas: v polovici augusta do polky septembra.No podstatné je trafiť druhu miazgu u listnáčov----konkrétne prevádzané u okr.jabloní........
Prílohy
očkovanie.JPG
sposob prevedenia:odrezanie očka žiletkou(rez vedem vždy smerom k vrcholu konarika),t zárez očkovacím nožíkom a vsunutie a uviazanie očka............)v guglači pod očkovanie drevín je dosť toho.....!
očkovanie.JPG (12.27 KiB) 2312 zobrazení
450px-Okulera.jpg
det.vloženého a zarezaného očka.........
450px-Okulera.jpg (14.2 KiB) 2312 zobrazení
DSCF2681.JPG
vhodné očká,sú z krídelkami.........
DSCF2681.JPG (28.21 KiB) 2312 zobrazení
mnohoočkovník jablonový.JPG
nakolko nebolo podpníkov,tak som to naočkoval na jeden,ten mal miazgu...radost očká vkladať.....na 60cm som dal 12 očiek........kontrola očiek:po 1-2 týždni na ponechanú listovú stopku jemne zatlačím a ked odpadne očko je ujaté....alebo odpadne sama.....ak nie preočkujem čerstvými očkami.......
mnohoočkovník jablonový.JPG (45.47 KiB) 2312 zobrazení
očka v kvete.JPG
kontrola očiek,z 12 ide 10 a maju aj kvety,,,,,tie nehávam aby som videl ked budu plody čo som naočkoval aké druhy.........
očka v kvete.JPG (22.11 KiB) 2312 zobrazení
Naposledy upravil/-a Juraj Formel v 29 Apr 2010 23:19, upravené celkom 2 krát.

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Re: vzdusne potapanie+očkovanie

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 30 Apr 2010 22:12

Juraj Formel píše:
Dalšie postupy:z očiek narastú konáriky ktoré je vhodné fixovať proti vylomeniu-bud o podpník alebo o kolík......
Takto nechám narást 2 sezony na hrubku okolo 1-2,5cm(je jasné že očká na vrchole sú dominantné-čiže rastú najlepšie a spodné sú pribrzdené!) Potom smerom od vrchu začnem potápať po 2-3 halúzkach.....!Po zakorenení pokračujem druhým poschodím,smerom dole- zase po 2-3 haluzkach........Prstencový zárez možem urobiť:bud na konáriku ktorý narástol z očka-zo sorty alebo prstencovy zárez urobím pod očkom na podpníku-čiže potopím konárik z očka aj z kúskom podpníka.......
Skúšal som obydve možnosti -rastie a rodí dobre v oboch prípadoch!Tu by sa dalo polemizovať o spolupôsobení podpníka zo sortou a rastom sorty na vlastných korenoch.......!
Podpníky vylepšujú príjem vlahy z korenov,odolnosť voči chorobám,možu ovplivnovať rast,rodivosť.......a iné overené náležitosti praktizované v ovocinarstve.Zatiaľ som nepostrehol rozdiely medzi rastom a rodivosťou na vlastných korenoch a v konbinácii potopeny podpník so sortou......tieto okrasné druhy su hybridy jablone planej(čiže rôzne druhy plánok s bohatou rodivostou a možnostou vyberu velkosti a farby jablčok).....Nemam patent na rozum ani školu záhradnicku.....takto to u mna doma zatal funguje...........!Po oddelení z mnohoočkovníka sa pracuje z jednotlivými stromkami ako z bežnymi druhmi za pomoci klasickych záhradnych a bonsajových techník.....(pozor na múčnatku ,chrastavitosť a živočíšnych škodcov!)
Pri niektorých druhoch javorov-disektáky je vhodne vrublovať na podpník......inak pomaly rastie(podpník je rýchlo rastúci podobný druh-zvyčajne z palmatákov)!.....
časové otázky:prvá ukažka plodov býva niekedy aj v prvý rok-ked sa podarí naočkovať kvetné očko,inak ukažka plodov býva tak 2-3 rokom,kde už jablonka má priemer kmena okolo 2,5-3,5 cm a výšku 2,5m......v tomto štádiu vrch potopím-urobím balíček tak 20-30cm nad zemou a ked sa zakorení tak na jesen mám dva kusy... z toho spodného už tvarujem bonsai,bud to šhohin alebo strednú velkosť,z horného možem celú šou zopakovať alebo ho použiť do vysadby alebo zrezať a tvarovať ako bonsai....takže za 5-6 rokou sa možem tešiť kvitnúcej-plodiacej- jablonke(ktorá nás dačím oslovila)z primerom kmena okolo 5cm......nevýhodou je tak trochu salám rez ktorý sa zacelí cca. tak za 2-3 roky....!
Pri očkovaní zrast očka z podpníkom nieje až tak vidieť ako pri vrúblovaní.....z výnimkou Jazýčkového spojkovania (anglická kopulácia)kde je dostatočna plocha na spojenie a na zraste nevznikaju bulvy -nepekné zrasty!Výhodou vrublovania, je zase rýchlejšie dosiahnutie plodov -zvyčajne na druhý rok....Je ešte jeden sposob ako urýchliť násadu plodov.....o tom až bude záujem trošku neskor.....
Cielom tohto príspevku je poukázať ,že všetko sa dá aj ked je len jeden podpník za použitia záhradno- mičurínskych techník.....trvá to dáky čas a moc to nestojí..... no vlastniť záhradu je tu výhoda......
Ak sa ujme jedno očko na podpníku(očkované na koren.krčku alebo do 3cm nad ním,v termíne polka augusta-polka septembra),ujatie očka sa o 2 týždne skontroluje tak,že tuknem do listovej stopky a ked odpadne-očko je ujaté,ked neodpadne preočkujem(vložím dalšie očko na druhú stranu oproti neujatému )a postup kontroli dotykom opakujem!
Na jar v budúcej sezone ked nehrozí silný mráz ,sa podpník zreže na čapík cca 8-10cm nad očkom a vyslepia sa púčiky nad ním!Týmto sa rastová energiia stlačí k očku a to vypučí v konárik!Potom sa nechá narásť-priviaže sa o podpník-čapík aby sa nevylomil....Najneskôr v auguste odstránime čapík a ostane len zhrubnutý konárik sorty...! Rez ošetríme cu pastou alebo stromenou či str.balzámom....starostlivosť je ako o iné stromky či bonsaje.....)neriešim tu chuť plodov,len ako si priniesť do svojej záhradky či bonsai misky to čo chceme.....aby más jablonky tešili po celu sezonu............ :wink: Ujatie očiek ešte ovplivnuje chrobák-labužník ktorý si pochutnáva na donesených očkách....jednoducho ho zlikviduje a na jar nemá čo vyrašiť....!(možno nosánik,,,?) :oops:Velkost plodov-jablčok je ovplivnená okrem iného aj počtom:čím viac jablčok -tým sú menšie ,ak ich bude zopár budú dosť velké...!
Prílohy
naočk.sakura.JPG
ta už mi to kvitne,naočkované kvetné očko sakury........narašilo a ščuleky si len tak kvitne,,,,,,,,,,,,,,,,
naočk.sakura.JPG (39.46 KiB) 2297 zobrazení
nabudené očko.jpg
Nabudené očko,marec,vrchol podpníka zrezaný nad očkom 10cm na čapík.....mal by sa podporiť rast očka v konárik-vložená Malus trilobata....!
Naposledy upravil/-a Juraj Formel v 06 Mar 2016 21:26, upravené celkom 5 krát.

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 04 Máj 2010 21:11

Takže ešte jedna technika záhradného mičurína........:ak sa nestihlo vrublovať na jar dá sa použiť aj táto technika(vid.obrazok).......kvetny konárik sa ureže žiletkou aj z pätkou-lopatkou,listy sa odstránia-ponechajú sa len listove stopky.....a lopatka sa vloží do T zárezu ako očko....konárik doporučujem max 6cm dlhý.....očkuje sa v termine očkovania......najlepšie kusok nak korenmi alebo v horných partiách kde sa vzd.potopí.......s kvetnym konárikom sa pracuje ako z očkom,kontrola ujatia -ak odpadne listová stopka- ujaté......!Dopomôcť veci by sa dalo ešte obalením konárika igel.sáčkom.........(pri očkovaní v partiách od korena hore cca-30cm doporučujem na max hrubku podpníka v týchto častiach tak do 2,5cm,inak platí pravidlo čím hrubšie tým horšia ujatelnosť-výnimkou sú horné partie ktoré sú tenšie a je tam najvetšia rastová sila.Preverenie ujatia:vypučanie očka alebo konárika na jar..............!Výhodou tejto techniky je že zrast konárika nie je viditelny ako pri klasickom vrublovaní na jar a to najpodstatnejšie-obrok kvitne a plodí...!.....Neviem či dakoho poteším touto snahou..........???!Je mi jasné že jednoduchšie je si dačo dúpiť ....no toto je škola hrou...tak sa hrám a celkom ma to baví...... :wink:
Včera som potopil morušu,čaká ma ešte smrekovec a jablonky.......všetko škrtím drotom(nakolko je všetko olistené!)....len pre info....urobil som obojstanný zárez na jabloni hrubka konárika cca 8-1,2mm pri narašených listoch velkosti 2,5 cm a dve odešli......!Takže radšej ak je strom viac narašený alebo olistený....doporučujem škrtiť DROTOM!!!!!Konáriky mali cca do 50cm......!!
Prílohy
očkovanie na kvetny konarik.JPG
ujaté kvetn.konáriky pl.hrušky.JPG
ujaté 2 kvetné konáriky,zatial bez kvetov, kvety dačo polámalo.....možno ježko alebo mačka -mám medzi stromkami 12-15 cm plac.....čo už no kvety boli na tom spodnom....!!(treba aj správne určiť čo je kvetny konárik!)
ujaté kvetn.konáriky pl.hrušky.JPG (37.98 KiB) 2287 zobrazení

stano
Dátum registrácie: 22 Jan 2009 14:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa stano » 05 Máj 2010 09:33

ahoj juraj, vdaka za tvoje prispevky, minimalne mna si nimi potesil... neviem ci to vrublovanie a ockovanie budem niekedy robit, ale clovek nikdy nevie... na to vzdusne zakorenenie Larix laricina sa uz tesim, ta hrubka konarov je vacsia ako som ti vravel (1-1,3 cm), takze za par dni zacnem skrtit... :)
a mozem ta na zasadnutí SBA navrhut za školiteľa - pestuvateľa ? :D
alebo ti ponukam na našom jesennom kempe v Martine prednašku o tvojich skusenostich s potapanim, vrubľovaním a očkovaním.
stano

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 19:29
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 05 Máj 2010 19:15

Ahoj suiseki majstro , radosť čitať taketo prispevky .Doporučujem všetkym preštudovať .Nam menej skusenym a aj nam čo nemame priestor na pestovanie sa stači s tebou spojiť :D .Super , ja sa už tešim na baličky :wink: :D .

peterbrod
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 20:33
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa peterbrod » 05 Máj 2010 22:09

výborný Jurajov F príspevok! zaujímalo by ma,či po potopení konárikov vyrastajúcich na podpníku iného druhu a povedzme viac druhov použitých očiek npr. jabloní,budú zachované vlastnosti jednotlivých druhov a či prípadne odobraté semienka s týchto naklíčia,alebo inak,či nevzniknú nové druhy

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 13 Máj 2010 00:23

Nazdar ujoooo Peterbrodik......otázky štýlu akej budú jablčka chuti a iné, sú alchýmie záhradníctva.Nechcem ísť do partií klonovania-kríženia....ale dedinsky povedané ked sa stretnu dvaja záhradníci -pestovatelia ovocia a hodí sa táto téma tak je to tak na 3-4 hodinky na debatu..........
Podpník určuje -ovplivnuje rast ,rodivosť ,chuť,mrazuvzdornosť podla pásma,rezinstenčnosť(odolnosť voči chorobám) a aj velkosť plodov.Ak dám sortu na podpník-(vlastnosti sorty sa nezmenia!)ale može sa vhodným druhom podpnika vylepšiť:vzrast(menší-väščí)odolnosť sorty na mrazy a choroby)ved na to slúžia tie podpníky...!(Chuť slivky na jednom podpníku nemosí byť stejná na podpniku inom!!!Toto sú záhradnícke otázky ...v bonsai-mánii tieto otázky nepovažujem za dôležité!(zatial chuť neriešim!)
Nakolko okrasné jablone sú hybridy plánok tak rastové vlastnosti sú vynikajúce(ved starý ludie štepili a očkovali do plánok)ak zasadím zo semienok okrasnej jablone a vzídu, už tu je poznať že materské znaky si nezachovaju všetky rastlinky!Matka má zelené listy a červené plody:60% má zelené listy a ostatek červené......a ked ich nechám zakvitnúť-zarodiť -mat.vlastnosti bude mať možno 15%..........preto ich využívam na podpníky a na ne dám sortu ktorá sa nezmení!!!!no može byť ovplivnené podpníkom, vzrast a chuť plodov a odolnosť voči mrazu či chorobe......... Semená odoberám z malých jablčok,majú výbornú klíčivosť......(niektoré semenáčiky som si ponechal pre výskum či pozorovanie-ked zakvitnú a zarodia -budem múdrejší !)podobné je to u javorov-z každého semienka vzíde čosi podobné a niečo si ponechá mat.znaky......ostatné sú variety.....preto je javorov tolko druhov....
No zatial som nepostrehol rozdiel v plodoch,raste ak je sorta na vlastnych korenoch či na podpníku......o tomto sa dá debatiť veľo -príroda je nevyspitatelná.......!Niektoré vzídené rastlinky treba strekať proti múčnatke, ine su odolné a všetky sú z jednej jablone!-----treba urobiť správny výber , ba dokonca sa robí aj medzištepenie( sorta je na dvoch druhoch podpníkov ,každy vylepšuje niečo...)preto sa všetky sorty očkujú a vrúblujú na vhodný podpník.........ak dáme zakoreniť odrezok máme síce zachované materské znaky ,strom môže bohato rásť a aj plodiť ale pri použití vhodného podpníka nemosí byť náchylný na múčnatku,vymrzanie korenov...atd.atd.nechcem sa opakovať.....!
Stano rád kecnem no či dojden na kemp do Martina ....skor nee ako áno ... nestíham mam toho vela!Nakoniec až má dakto otázky-a budem vedieť odpovedať-odpoviem.............!Peterbrodikovi už 3 rok slubujem že ho dojdem pozreť - dufam že to stihnem do vánoc...týchto..... :oops:
Nemám patent na múdrosť -volačo viem, volačo mám odskúšané a volačo si domýšlam....... :wink:Tieto techniky praktizujem 6 rokov,očkovanie na kvetný konárik som mal túto jar prvú ukážku,na budúcu jar už bude čosik aj do misky a furt čakám na ukážku plodov....či už z očiek alebo zo semenáčikou....budúci rok budem múdrejší.........semenáčiky zišli,na jar ich popresádzam lebo sú na husto a budúci rok v auguste pri dobrom raste by mohli mať vyhovujúci priemer kmienka cca 0,8-2,5cm............a môžem očkovať.,ešte mám na výhlade 4 okrasné druhy,a potom už len množiť doma v záhrade.................... :wink:Takže ked sa podarí budem mať v záhrade asi 20druhov okr.jabloní.........Odišli mi borovice v bonsai miskách-po 6 rokoch,tak som sa dal na túto cestu....,až na múčnatku a živočíšnych - inak-krása po celý rok......!

ivet mikesova
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 07 Apr 2008 11:22
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ivet mikesova » 13 Máj 2010 19:38

Formelko, dik za prispevky, dalo to kopec namahy a urcite mnohym tieto informacie posluzia pri ich experimentovani s nasou florou :wink:

Bonsai4

Príspevok od užívateľa Bonsai4 » 01 Sep 2010 12:40

juraj.....ako prebieha vzdušné potápanie smrekovca.(alebo si nepotápal).....na budúci rok sa chcem o niečo také pokúsiť
......tak len poraď....ako na to :(....čím podrobnejšie tým lepšie :wink:

Bonsai4

Príspevok od užívateľa Bonsai4 » 01 Sep 2010 12:43

.....Ivet ...a tá tvoja jabloňka ako dopadla :?: .....pochváľ sa :D

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 01 Sep 2010 21:41

Nazar bonsai 4,ak pozornejšie prenúriš túto sekciu,tak je tu návod ako na smrekovec,!škrtí sa drotom a uspešne som potopil 4 kusy takže funguje a najlepšie ak je to terminál............

Bonsai4

Príspevok od užívateľa Bonsai4 » 02 Sep 2010 15:41

Nazdar Juraj....preskúmal som to tu (čo sa týka potápania smrekovca) a vyšlo mi toto:
......zaškrtiť drôtom ..... v máji.....najlepšie terminál....substrát kokosové vlákno (to si veľmi chválil)....dosť málo informacií :?
......môžeš doplniť :wink: viac informácií nikomu neuškodí :lol: aj rozhodovanie ako na to bude lahšie :D

Napísať odpoveď