vzdusne potapanie+očkovanie

Užívateľov profilový obrázok
Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 19:29
Kontaktovať užívateľa:

Re: vzdusne potapanie+očkovanie

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 17 Apr 2011 08:24

Ahoj Juraj , no paráda ako si to pekne povysvetloval :wink: . Ja len neskôr pridám stromčeky už v miskách , momentálne idu do kvetu tak pofotim a priložim vysledky suiseki maistra :wink: .

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 08 Apr 2008 23:24

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 17 Apr 2011 23:20

Však víš,v jednoduchosti je krása,a poteší to ked to zakvitne a na jesen je prvá ukážka novej sorty,,,ááá ked pustá korena budú aj žlté plackaté.....
Prílohy
žlté plackaté.JPG
ta ahá...bohato kvitnú,rád by som z nej urobil šohyna....teta jesen rozhodne....!!

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 19:29
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 18 Apr 2011 06:18

Paráda , držím palce :wink: .

Bonsai4
Dátum registrácie: 04 Apr 2008 20:12

Príspevok od užívateľa Bonsai4 » 18 Apr 2011 10:53

:D máš pravdu účel svätí prostriedky :P ani ja si nepotrpím na estetiku :? potápanie prispôsobujem podmienkam napr:lipa
P1010002.JPG
lipa-potápanie r 2010
P1010002.JPG (49.48 KiB) 2048 zobrazení
malý priestor na realizáciu potápania :( ale to by som nebol ja aby som sa nezabával :lol:
lipa:rok potápania 2010,škrtenie drôtom(na vyrezanie kôry nebolo miesta),náplň rašeliník,sáčok,cez zimu zabalené v bublinkovej fólii :D výsledok skontrolujem niekedy koncom augusta :) ak sa nepodarí nevadí :( reparát na budúci rok tesne nad nebari :D

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 17 Máj 2011 21:40

Priatelia, vzdušno- potápačsko-mičurínsky postreh dna.......
už bohatá nádielka korenov hlohyne,v balíčku je pekne do esíčka zakrútený kmen,,,,bude na šohin......žlté-svietivé plody......,,,PYRACANTHA COCCINEA SOLEIL D OR, Hlohyňa šarlátová...
postreh dna:(ked vidím audiovizuálne že pod balíčkom začnú konáriky rásť,znamená to že v balíčku je isto prekvapenie,určite som poslúchal!!! :wink: )
Prílohy
korene hlohyne.jpg
korene hlohyne.jpg (37.79 KiB) 2019 zobrazení

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 19 Jún 2011 01:09

Pratelia: rád by som sa s vami podelil o radosť z nových druhov jabloní ktoré sú zo semienka......toto je ich druhá sezona.....obe maju panašované listy, ked budú plody doplním...sám som zvedavý,,,,taký šohinčok jablonový z tohto by mohol byť zaujímavý......(namnožíme,uvidíme........) :wink:
Prílohy
červená panašovaná.jablonka.jpg
červená panašovaná.jablonka.jpg (27.72 KiB) 2000 zobrazení
zelená panašuvaná jablonka.jpg
trochu si na listoch pochutnali sliznáci....ale zaujímavééé,takkúto panašovanú jablonku som ešte nevidel...
zelená panašuvaná jablonka.jpg (25.24 KiB) 2000 zobrazení

Swblk
Dátum registrácie: 13 Aug 2011 16:55

Príspevok od užívateľa Swblk » 14 Aug 2011 13:34

Ahoj, vyzera to super. Ak som spravne pochopil, potopis jeden konar na strome a vyrastie ti z toho novy stromcek.

Preto sa chcem opytat, co povies na potapanie ceresni a aka by mala asi byt hrubka potapaneho konara.
Mame doma velmi peknu ceresnu, orbovsky strom, velmi sa mi paci a rad by som si z jedneho jej konara takymto potapanim vypestoval asi polmetrovy bonsaj. Je potrebne potapat tenky konarik a pockat kym dorastie alebo sa da potopit aj hrubsi? :)

Diky

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 14 Aug 2011 23:35

No vitaj,.....Potápať sa dá bárz čo a bárz kolko..... :wink: v podstate sa potápa konárik,alebo jeho časť niečím zaujímavá!!!,,,....... od hr,cca 6-8mm--do...ideál je tak 3,5-4cm...(čím hrubšie,tým to dlhšie trvá-aj 2-3 sezony)...čím hrubší kmen-tým väčší aj Mik.balíčok,,,,,dá sa to aj naočkovať či navrubluvat,,,,a až by si chcel vtákočerešnu na skalách je ich požehnane,len si treba vybrať......

Swblk

Príspevok od užívateľa Swblk » 15 Aug 2011 13:45

Dakujem za odpoved, este by som sa chcel spytat ci je na potapanie urcene nejake rocne obdobie (v tomto pripade cersna) alebo ej to jedno kedy sa to spravi? :)

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 15 Aug 2011 21:31

Treba si preštudovať,celú túto sériu pri káve,či dobrom čajíku,,,,,doporučujem pri rašení na jar a to odstránením pásika kôry s poprípadným priškrtením drôtom......neskôr po narašení ,už len škrtenie drôtom,,,časové obdobie aspon mesiac v plnom raste,ale záleží od hrúbky a ťahu rastliny,,čiže najneskor koncom juna....! dalej by bolo vhorné si konárik či vetvu nachystať ,bud zrezať alebo nadrotovať želaný-esíčkový tvar a ak si pustí korene tak už bude mať aj dáky tvar......!tak vela zdaru.>! :wink:
Naposledy upravil/-a Juraj Formel v 18 Okt 2015 20:43, upravené celkom 1 krát.

Swblk

Príspevok od užívateľa Swblk » 17 Aug 2011 19:56

Ak mozem mat este otazocku, uz naozaj poslednu. Je potrebne aby konar rastol smerom hore, pripadne ho potom vyrovnat alebo je mozne potapat aj "dole hlavou"? To znamena, ze konar vysi a teda korene sa budu vytvara nad buducou korunou a po odrezani sa cely otoci o 180 stupnov.

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 17 Aug 2011 22:03

Ako som už popísmenkuval,,,,!Motom vzdušného potápania je :čím je väčší ťah-rast potápanej časti tým skorej a viac korenov nás prekvapí v balíčku,,,,nakolko bude čas do jari,tak doporučujem to čo klesá k zemi pridvihnúť (priviazať špagátom o čosik v hornej časti) ak sa dá aspon na 45°stupnov,ideál 60-90stupnov,aby konárik alebo čosik malo rast a energia rastu sa preniesla k vrcholu.....(vid foto dokument)ked dačo klesá pod túto líniu,púčiky sa premienajú na rodivé či kvetné.....čo nie je účelom tejto šou.... ak pôjde vrcholom dole dal by sa urobiť balíček,len ho treba urobiť väčší a miesto zárezu doporučujem dať na stred,pokus by sa mohol podariť no bude mu to trvať min.3 krát dlhšie,alebo len spraví zával a korene ostanú želanou víziou....znovu závisí od ťahu -intenzity rastu konárika...!.ak sú dalšie otázky a budem vedieť ...tak napíšte......tolko na prac.den...... :wink:
Prílohy
posilnenie hornej časti.jpg
Detail posilnenia hornej časti-čiže prenesenie energie rastu do vrcholu...čím nútim vrchol rásť a tým sa predlžuje a hrubne kmen a aj sa rýchlejšie zavaluje salám rez.....štrgál-konárik sa na jar alebo na jesen odstráni ...Aby som nezabudol :pod miestom predpokladaného odstránenia, nechávam zopár listov,či konárikov až potom listy odstranujem,a na vrchole ponechávam tak 2 páry.......pustím ho niekedy aj na 1,5metra,i viac..... vysúkaný vrchol by sa dal aj použiť po prihnutí a prevrtaní kmena na dorobenie chýbajúcej vetvičky či konára.....,,,platí pravidlo pomaly dalej zájdeš, no treba ísť tak rýchlo aby nás slimák nepredbehol....(dúfam že som to vysvetlil zrozumitelne....!)áááá túto techniku aplikujem tiež pri očkovaní na podpník....spodok vyplnajú očká ,na vrchole su ponechané 2-4 listy........

Swblk

Príspevok od užívateľa Swblk » 17 Sep 2011 18:31

Ahoj, trosku som obzeral ceresnu kde by sa co dalo, a myslim ze mam kandidatov na vzdusne potapanie :)

Najprv som uvazoval ze by som niektory zo starych ovisnutych konarov nadvihol a jeho koniec potopil (je to strom starsi ako ja), no potom mi tuklo a cudoval som sa preco ma to nenapadlo skor. Na jar vypustil strom na niektorych miestach, len tak z nicoho nic z kory nove vyhonky. Su to sice mlade konare, ale maju dlzku od 40 cm do 1 metra, takze aj napriek tomu ze su mlade, su uz dot hrube a dlhe. Nejak ma napadlo ze tieto nove konare by boli vhodnymi kandidatmi na potapanie, no cchem si to overit u niekoho skuseneho :)

Mam aj fotky nafotene, neni problem ich sem hodit :)

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 17 Sep 2011 22:21

Nooo v podstate nie je problém ,mladšie rýchlejšie rastú a aj skor zakorenia ako hrubky nad 4cm....ked pustá korene,za dve sezony su vo volnej pôde jak päsť......ale potápaj až na jar ked to začne pučať...!

Swblk

Príspevok od užívateľa Swblk » 18 Sep 2011 12:15

Ano ano, cakam na jar a zatial obzeram co a ako sa bude robit :)

Napísať odpoveď