Aký druh do izby v tieni

Camo
Dátum registrácie: 09 Jún 2013 20:52

Aký druh do izby v tieni

Príspevok od užívateľa Camo » 09 Jún 2013 20:59

Dobrý večer,
ja by som chcel poradiť aký druh stromu by mohol rásť v izbe, ktorá je orientovaná na severozápad.
Mohol by tam byť nejaký malolistý Javor, alebo Buk, alebo poraďte čo? Keby sa to dalo kúpiť v záhradníctve, by bolo fajn. Lebo čo som si chcel vykopať to neprežilo presekanie koreňov...
Ďakujem.

Juraj Formel
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 08 Apr 2008 23:24

Re: Aký druh do izby v tieni

Príspevok od užívateľa Juraj Formel » 09 Jún 2013 21:35

Camo:dosť málo informácii na to aby sa dalo určiť tvoj zámer.......v byte sa pestujú bytovky ,ak máš balkona tak další bod k dobru ,tam môžeš letniť bytovky ,poprípade aj vonkajšie ako si spomínal (javor ,buk) ale tie treba na zimu riadne zazimovať....!Treba si preštudovať trochu tunajšie forum,poprípade forum u susedov alebo dáku literatúru...vonkajšie dreviny by som nedoporučoval v byte-max.dočasne zopár dní...! Z bytoviek ak tam máš pomenej svetla určite znese tučný list-crasula ale ten patrí do sukulendov..... skús popísmenkuvat viac.....poprípade skús dať do gugla bytové bonsaje.....

Camo

Príspevok od užívateľa Camo » 10 Jún 2013 08:30

Tak mne ida práve o to, aby som mal ten bonsai v izbe , nie na balkóne. Aby som sa z neho mohol radovať a nemusel pri tom behať na balkón.
Chcel by som úplne jednoduché tri strončeky vedľa seba. Taký malý výsek z krajiny. Žiadne extra zásahy na nich robiť nebudem.
Len mne sa moc nepáčia, také tropické druhy ako je tá Crasula, Fikus alebo Oliva s "mastnými" listami.
Niečo som už prečítal, ale práve o to ide, že všetci sa zaprisáhavajú, že v interiéry sa bežné dreviny nedajú pestovať.
Fakt to nejde? Ja by som to dal na zimu do pivnice, ale najlepšie by bolo keby to mohlo byť v izbe celý rok.
Chcem si splniť môj detský sen, ale nechcem aby to uhynulo po pol roku...
Vyhľadávanie mi toho moc nevyhodilo. Všetci tvrdia, že to nejde, tak ako ja chcem...

Camo

Príspevok od užívateľa Camo » 10 Jún 2013 09:06

Tak som našiel toto: http://www.e-bonsai.sk/byt_bonsai.htm
ale všetko tam vyžaduje slnko.
V tieni by mohli byť tieto tri:
http://www.e-bonsai.sk/4_loropetalum.htm
http://www.e-bonsai.sk/4_loropetalum.htm
http://www.e-bonsai.sk/10_zanthoxylum.htm
Dalo by sa to kúpiť v nejakom kvetinárstve u nás?
Len si moc neviem predstaviť z toho tú krajinku čo chem. Ale hádam to pôjde ak to zoženiem.

Užívateľov profilový obrázok
ivet mikesova
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 07 Apr 2008 11:22
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ivet mikesova » 10 Jún 2013 20:29

... ešte by pripadali do úvahy dva druhy... cesmína vrúbkovaná a azalka
Naposledy upravil/-a ivet mikesova v 10 Apr 2015 10:33, upravené celkom 1 krát.

Camo

Príspevok od užívateľa Camo » 10 Jún 2013 20:51

ivet mikesova
Piešťany sú ďaleko. Ale ten Javor burgerov ma zaujal. Také niečo by som chcel, ale len tri stromčeky. Ale je to interiérový bonsai? Čo s ním v zime?

Užívateľov profilový obrázok
ivet mikesova
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 07 Apr 2008 11:22
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ivet mikesova » 10 Jún 2013 22:06

Mili Camo, prave tym ako ignorujes rady a doporucenia ludi, ktori uz nieco o pestovani bonsaji nieco vedia, sa odsuvas do pozicie, ze ti nebudu mat chut dalej radit. NIE Javor burgerov nie je na pestovanie v byte, preto som ti ho neuviedla... prosim ta, kym sa pre nejaky druh rozhodnes, studuj, citaj a davaj si to dokopy, inak ti skutocne doma ziadny neprezije ani mesiac, nie to este 1/2 roka. Maj sa.

Camo

Príspevok od užívateľa Camo » 10 Jún 2013 22:31

Ste divná...
Čo myslíte, prečo som spomenul ten Javor? Pozrite sa na svoje stránky v akej kategórii ho máte zaradený...
No nič, snáď niektorý z tých druhov čo som si našiel nájdem v obchode...

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 11 Jún 2013 08:47

Musis pozerat vseobecne na internete, Ivet sa mohla pomylit, takisto aj niektore ine bonsai centra maju niekedy chybne zaradene stromceky. Preto je najlepsie hladat o kazdom druhu informacie este osobitne :wink:

Problem interierovych bonsajov je v tom, ze su to zvacsa rastliny z juznejsich oblasti (kde je teplo a sucho), takze najst kombinaciu "do bytu a este aj do tiena" je velmi obtiazne. Ano, su druhy, ktore to znesu, ale ze by ti za to "podakovali" sa neda povedat. Ak aj nejake najdes, tak budu musiet byt na parapete v okne, aby mali toho svetla co najviac.

Nase dreviny v interiery pestovat nemozes z jednoducheho dovodu. Je tam pre ne prilis sucho. Vlhkost v byte sa blizi skor k pusti, 30-40%. Zatial co von mas vlhkost 2x vyssiu, cize 70-80%. To hovorim o Slovensku. Aj keby si dosiahol v byte vlhkost tych 70%, tak budes riesit plesne a hubove choroby. A to uz nebude problem iba pre stromceky, ale uz aj pre teba. Cize bude treba stalo vetrat (nie raz denne, pravidelne, alebo stale). No a samozrejme stromy z naseho pasma su zvyknute na striedanie rocnych obdobi, cize v zime potrebuju prejst chladom a hlavne odpocinkom.

PS: internetova komunikacia je specificka kvoli chybajucemu osobnemu kontaktu, tazsie sa rozlisuje ako boli slova myslene, treba sa preto vyhybat slovam, ktore mozu byt zle pochopene (napr. "ste divna"). Zbytocne sa tu kvoli rozputa debata a vytvori zla atmosfera. Chces predsa odpoved a rady skusenejsich, nie sa s nimi vadit. Tymto temu spravania sa ukoncujem :roll:

Camo

Príspevok od užívateľa Camo » 11 Jún 2013 09:32

LAcike
A to že o mne niekto napíše, že ignorujem rady ných ľudí, nie je divné? Veď mi dovtedy nikto poriadne neodpísal ohľadom toho na čo som sa pýtal.
Pýtal som sa, aby som zistil aké majú ľudia reálne skúsenosti. Niečo som už prečítal, ale to je ako s tým čo si napísal
"Problem interierovych bonsajov je v tom, ze su to zvacsa rastliny z juznejsich oblasti (kde je teplo a sucho)"
Lebo si zjavne chcel napísať vlhko...

Ale ďakujem za snahu mi to obšírnejšie vysvetliť. Už sa asi zmierim aj nejakým fikusom, alebo niečím podobným. Veď čo som videl tak vyzerajú fantasticky. Doteraz som mal o nich trochu skreslenú predstavu.

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 11 Jún 2013 09:45

Nie, je to naozaj teplo a sucho. Tie rastliny su zvyknute na vacsi interval vlhkosti (ked je vypek, tak je nizka vlhkost a musia setrit kazdu kvapku vody, na druhy den je riadny lejak, tak musia nazbierat co sa da), co ich robi podstatne odolnejsimi a teda pripravenymi aj na bojove podmienky bytu.

Keby tie rastliny boli zvyknute na vlhko, tak ti v byte nepreziju ani den.

Hned v druhom prispevku ti Juro Formel pise, ze v byte sa pestuju interierovky a von sa pestuju javory a buky. Nikto ti tu nechce zle, kazdy sme zacinali rovnako ako ty, vela mozno uplne rovnako (pestovanie exterieroviek v byte, moj pripad to bol tiez, ale velmi rychlo som precital, ze to nejde) :D

Dobry zaklad pre uplneho zaciatocnika je nejaka web stranka alebo knizka, potom nejaky stromcek na uvod a az potom sa pytat, neda sa kazdemu pisat secko odznova :alien:

Camo

Príspevok od užívateľa Camo » 11 Jún 2013 11:49

Ja som sa o bonsaje začal zaujímať asi pred 20 rokmi. Dostal som vtedy knižku od Miroslava Ryšána - Bonsaj, ktorú som asi sto krát prečítal.
Ale nikdy som sa ďalej ako k pestovaniu citrusov nedostal. A teraz po 20 rokoch to chcem skúsiť znova.
Nejdem skúšať, žiadne Sabamiky, stačilo by mi niečo jednoduché. A chcel som vedieť, aké máte vy reálne skúsenosti a aké druhy by ste mi odporučili do mojich podmienok.
Chcem proste tri jednoduché stromčeky v jednej miske. To je taká jednoduchá a elegantná kompozícia.
Len by ma ešte zaujímalo, kde sa dajú zohnať niektoré z tých druhov, čo som vyššie uviedol. Poštou to asi neposielajú.(?)
Som z Prievidze, tak keby mi nejaký Prievidžan poradil.
Vopred ďakujem.

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 11 Jún 2013 11:58

Napisal si dva, loropetalum 2x a zanthoxylum. Neviem, ktory je treti, predpokladam ze ak na tej istej stranke, tak nebude problem.

V kazdom pripade som oba druhy videl v bonsai centre v nitre (e-bonsai.eu je webshop pre e-bonsai.sk) aj v bonsai centre v kosiciach (bonsajcentrumkosice.sk). V obidvoch ti to poslu na dobierku :wink:

Ja by som ale ziaden z nich nedaval do tiena. Ak predsalen, tak priamo do okna, najviac ako sa da, parapeta. Uz meter od okna je daleko..

Camo

Príspevok od užívateľa Camo » 11 Jún 2013 12:06

A aký by si vybral ak by si vyberal do tieňa. Veď o tomto píšu, že môže aj polotieň. Ten druh sa mu fakt páči... Ale nemusia to byť len tie čo som uviedol. Nech už je to čokoľvek.

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 11 Jún 2013 12:21

Co rozumies pod tym tienom? Vzhladom na orientaciu okien v izbe nemas inu moznost ako dat rastliny rovno do okna. Vtedy by som uvazoval napriklad o podocarpe alebo fikuse. Sice nebudu velmi intenzivne rast (co je pri hotovych vlastne dobre), ale znesu to. Mozno aj loropetalum, ale zanthoxylum pochybujem, ja som mu musel dat svetlejsie miesto.

Napísať odpoveď