Javor - choroba (?)

Napísať odpoveď
Omarito
Dátum registrácie: 05 Aug 2013 13:22

Javor - choroba (?)

Príspevok od užívateľa Omarito » 05 Aug 2013 16:02

Dobrý deň,

mám problém so svojím javorom, bol pestovaný v horskom prostredí asi 5 rokov ako yamadori, tento rok prenesený do bytu
v mestskej zástavbe, umiestnený na balkón na východnej strane a presadený do novej misky, toto všetko prebehlo v poriadku teraz je to cca pol roka odkedy je v novom prostredí, javoru sa darilo skvelo dokonca aj po preriedení koruny, no na spodnej strane sa začali asi pred troma týždňami objavovať biele škvrny, ktoré pripomínali pleseň alebo jemné pavučiny, keďže postihnutých listov bolo iba pár odstránil som ich. No po návrate z dovolenky boli listy v hroznom stave. Použil som zálievku s prípravkom Previcur 607SL proti pôdnym aj listovým plesniam, no vyzerá to tak, že problém pretrváva ďalej, skontroloval som aj koreňovú sústavu ktorá vyzerá nezasiahnutá a zdravá, no odborník každopádne nie som a ďalej si neviem pomôcť.
Preto by som Vás rád poprosil o radu, nerád by som o stromček prišiel je to moje jedno veľké potešenie a zároveň sa ospravedlňujem ak už takáto téma bola založená, prebehol som obsah fóra no nič podobné som nedokázal nájsť.

vopred Ďakujem za každú odpoveď :)
Prílohy
2013-08-05-565.jpg
2013-08-05-564.jpg
2013-08-05-563.jpg
2013-06-28-454.jpg
2013-05-21-338_2.jpg

Omarito

Re: Javor - choroba (?)

Príspevok od užívateľa Omarito » 05 Aug 2013 18:42

V priebehu dňa som si stihol od známeho požičať knihu o bonsajoch vďaka ktorej som dostal indíciu k uvedenej chorobe a po dlhom bádaní všemožne po internete
som dospel k záveru, že choroba je zrejme nejaký druh múčnatky, proti ktorej podľa zdrojov, ktoré som vyhľadal, pomáha ak najviac napadnuté listy zo stromčeka odstránime a zvyšok opláchneme roprašovačom roztokom sódy bikatbóny a vody (asi 1 polievková lyžica do 1 litra vody) .

Hmm každopádne rád počkám na akúkoľvek reakciu, prípadne opravu mojich záverov poprípade iné možné riešenia. ;) ale keďže je môj stromček v mierne katastrofálnom stave idem túto procedúru spraviť hneď zajtra skoro ráno aby som zabránil ďalšiemu šíreniu choroby + pokúsil sa o jej úplné odstránenie.

Postupom času budem aktualizovať tému a dúfam, že ak tento spôsob zaberie pomôže to hocikomu s podobným problémom

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 05 Aug 2013 19:06

Ahoj,

hej, mucnatka robi biele flaky. Na fotkach ale nie su tak vyrazne, ako som videl napr. na duboch. V kazdom pripade zltnutie listov nasvedcuje tomu, ze by to mohla byt ona. Ja by som v tomto pripade nedal na dedkovske recepty a vystriekal poriadne fungicidom (Baycor, ak nezozenies, tak nahrada je Talent, pripadne Falcon alebo Horizon).

Omarito

Príspevok od užívateľa Omarito » 06 Aug 2013 09:46

Ďakujem velmi pekne za cenné rady, pokúsim sa zohnať spomínané prípravky.

Užívateľov profilový obrázok
vlado
Dátum registrácie: 03 Apr 2008 19:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa vlado » 06 Aug 2013 09:51

.ahojte, omarito píšeš že sú tam možno aj pavučinky takže sa môže jednať o roztočce (pozor nie roztoče) (podľa fotiek dávam 90%) ktorým vyhovuje suché letné horúce počasie - roztočce zo SPODNEJ strany listov rozoznáš pod lupou alebo mikroskopom ako malé bodky , u mňa sa pravidelne vyskytujú na ríbezli ,
treba použiť postrek s akaracídnym účinkom najlepšie systémový aby sa prípravok dostal aj do pletiva , poprípade je vhodné prípravky striedať. Postrek treba robiť viackrát za sebou v krátkom čase aby sa zničili aj vývojové štádia aj dospelé (keďže sa liahnu po určitom čase a furt sa množia atd.)
postihnuté listy už nezachrániš ale ošetríš púčiky a listy v rozvoji.
Múčnatka sa na javoroch objaví na HORNEJ strane listu.
Zálievka previcurom je dosť riskantná nakoľko pôdne mikroskopické huby nemajú len ihličnany ale aj listnáče a previcurom ich zničíš a znemožníš jemným korienkom absorbovať živiny....
vlado

Napísať odpoveď