Vtáči zob - problém

Napísať odpoveď
hiper555
Dátum registrácie: 01 Feb 2014 16:00

Vtáči zob - problém

Príspevok od užívateľa hiper555 » 10 Mar 2014 17:25

Zdravím vás, pred asi 4 týždňami som si kúpil svoj prvý bonsaj. Bol zasadený v bonsajovej zemine a vyzeralo to ako blato a bonsaju sa vôbec nedarilo listy mu opadávali a vôbec nerástol, tak som ho po prečitání fóra presadil do čistej akadami. Korene som nestrihal a snažil som sa koreňový bal čo najjemnejšie rozobrať, moc koreňov som nepoškodil. A teraz po 4 dňoch som si všimol že to moc nepomohlo a naviac sa mi na povrchu akadami začali objavovať malé biele ložiská plesne neni ich moc, ale už začala akadama vyschýnať tak som hu polial a teraz po 8 hodinách mi celý bonsai zvädol. Listy ma stále také že polovica z nich je zaschnutá a teraz je navyše aj zvädnutý. Mám ho inak položený na parapete, polievam ho teraz tak raz za 3-4 dni. Čo s ním mám teraz urobiť ? Nechcem on prísť nakolko to bol darček od priatelky. Pomohlo by keby som mu kúpil ten prípravok dúhu ?
A ešte ma zaujíma pár vecí hovorili ste tu o tom že mu nerobí dobre prievan ale vadí mu aj to keď by som na 5 minút otvoril okno aby sa izba vyvetrala ? Doteraz som ho pri vetraní preložil preč z okna.
Prílohy
2014-03-10-0384.jpg
Fotka bola robená ráno, teraz je navyše aj zvädnutý.

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vtáči zob - problém

Príspevok od užívateľa LAcike » 10 Mar 2014 17:50

Ahoj,

zavisi to od spravania bonsaju, no uplne zhodenie listov po presadeni nie je nic vynimocne. Vtaci zob je velmi odolny druh a vie prezit to co ine druhy nie. Zvycajne prve 2 tyzdne po presadeni sa stav zhorsuje, po troch tyzdnoch by si mohol vidiet nove vyhony.

Co sa tyka starostlivosti po preadeni: nepolievat prilis casto, bonsaj nema cim prijimat vodu, kym nevytvori nove vlasocnice, potom sa moze tvorit plesen. Netreba si ju ale pliest s vodnym kamenom. Na akadame vidno vodny kamen velmi rychlo (vodny kamen je povlak, plesen je skor vata). Mozes ho kludne nechat na plnom slnku, nakolko toho slnecneho svitu takto v zime/jari az tak vela nie je (v lete treta pritienit).
Vetranie je v poriadku, ak das bonsaj na dany cas prec, prave tych 5 minut moze byt kritickych, interierove druhy su z tropickych pasiem, nie su na take nieco zvyknute (v lete mozes, jedna sa o zimu, kedy je von podstatne insia teploa) a moze to byt pre ne sok, co sposobi zhodenie listov.

Podla akeho navodu si postupoval? Je velmi dolezite spravne postupovat pri presadeni do akadamy (vpracovanie substratu medzi korene, nechanie kopceku do ktoreho bude bonsaj vlozeny, zbavenie akadamy prachovych castic cez sytko a podobne).

Duha je kontroverzna. Obsahuje latky, co by mali podporit tvorbu korenov. Schvalne uvadzam "by mali". Niekto tvrdi, ze je to placebo, niekto, ze to funguje. Strom musi mat tie korene hlavne z coho vytvorit, tzn. mat dostatok zasob. Ak ich ma, tak to rozdycha (je to zob, cize vydrzi vela), ak ich nema, tak nepomoze ani duha.

hiper555

Príspevok od užívateľa hiper555 » 10 Mar 2014 18:39

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Postupoval som podla návodu stránke bonsaicentrumkosice.sk. Iba to preosievanie akadami cez sitko o tom som nevedel tak som to nerobil. Ale po presadení som ho nechal pod tečúcou vodou dokým sa nevyplavil všetko bordel. Jemu sa odkedy som ho kúpil nejak nedarilo, kvôli tomu som ho presadil. Keď som ho doniesol domov tak za 3 dni mi zhodil asi polovicu listou, viem čítal som že sa to môže stať, ale potom mi ešte aj ostatne listy začali tak uschýnať ako je to vidieť na fotke. A to nevadí keď mi náhodou zhodí všetky listy ? Viem že potom treba obmedziť zálievku ale dočítal som sa že vtáči zob nikdy nezhadzuje všetko lístie. A je to pleseň tým som s istý kedže študujem biológiu :) . A ešte otázka hnojiť mám začať až vtedy keď uvidím nové výhonky však ?

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 10 Mar 2014 19:07

Ani ficus nezhadzuje listy a ked zmenis jeho lokalitu, alebo podmienky, tak zhodi vacsinu listov. Tu nejde o to, ci je rastlina opadava, ale ako reaguje na zmenu podmienok a aky ma pud sebazachovy :-)

Pockaj nejake 2 tyzdne a uvidis. Ked uvidis prve puky, tak mozes pomaly zacat aj hnojit.

hiper555

Príspevok od užívateľa hiper555 » 10 Mar 2014 20:39

Ďakujem za všetko. Tak asi ani nič iné mi neostáva iba čakať :)

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 11 Sep 2012 08:27

Príspevok od užívateľa peter G » 11 Mar 2014 20:34

Ako sa má? Z mojej skúsenosti - pokiaľ nie je dobre zakorenený, rešpektuj už poradené... Mám takú skúsenosť, že listy zavädnúť na priamom slnku. Keď sa Slnko presunie, všetko môže byť OK aj bez zálievky. Sleduj a skúšaj, najlepšie je to, čo sa Ti osvedčí v Tvojich podmienkach.
long live your 盆栽
Peter Greguš

hiper555

Príspevok od užívateľa hiper555 » 12 Mar 2014 20:32

Zatial stále rovnako. Obmedzil som zálievku a dal som ho preč zo slnka. Za také dva týždne napíšem či sa z toho dostal,.

hiper555

Príspevok od užívateľa hiper555 » 16 Máj 2014 12:49

Zdravím :) ..len sa chcem pochváliť že bonsai sa už prebral. Bol 2 mesiace bez listov a teraz začal veľmi rýchlo tvoriť nové výhonky. Takže mi odlahlo, pretože som sa bál že sa nepreberie. Neskor keď narastú listy sem pridám fotky pretože by som sa chcel poradiť o jeho tvarovaní, lebo teraz je na ňom vidieť že sa oňho v obchode moc nestarali.

Napísať odpoveď