carmona- pár otázok

Zuzqa254
Dátum registrácie: 09 Mar 2015 18:44

Re: carmona- pár otázok

Príspevok od užívateľa Zuzqa254 » 12 Mar 2015 16:53

Ja mám odmerku a dala som 3 ml do litra a budem sa asi riadiť tým čo tam píšu, že každých 14 dní :D teší ma, že sú dobré recenzie na toto hnojivo, dúfam že tiež začne kvitnúť a boha to rásť :lol:
+dnes ráno sa 1. kvietok ukázal
Prílohy
DSC_1300.jpg
DSC_1299.jpg
Pekný deň :)

Zuzqa254

Príspevok od užívateľa Zuzqa254 » 13 Mar 2015 14:41

Čo je to? :(
Dnes som prišla domov a toto som si všimla
Prílohy
DSC_1306.jpg
Ten list v strede obrazovky má taký hnedý flek
DSC_1304.jpg
Tento bol spadnutý
DSC_1302.jpg

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 13 Mar 2015 14:55

Vela polievas. Citala si, co som ti pisal o polievani carmony? :-)

Zuzqa254

Príspevok od užívateľa Zuzqa254 » 13 Mar 2015 15:16

Áno :( :)
Ale ako mám zistiť kedy polievať? :D potom zase vyschne... :D sa natrápi chudinka u mňa.
Fuuha no... tie listy sa asi už nenapravia však? Mám ich odstrihnúť alebo nechať ich tak nech si v klude dožijú? :D Aspoň že to není pleseň alebo niečo také podobné :D
Ďakujem :D začnem sa krotiť s tým polievaním

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 13 Mar 2015 15:32

Je to tvoj prvy bonsaj? Ak ano, tak zacni tym, ze si na seba zvyknete, tzn. zatial sa snaz ho udrzat pri zivote. Karmona vie byt komplikovana, treba ju udrziavat ani nie vlhku, ani nie presusenu. Urcite nepolievaj kazdy den, ak ti tak nakazali. Kukni sa pod akadamu (tie hnede gulicky), ci tam je zemina, alebo akadama. Ak je tam klasicka zemina, tak polievat treba este menej casto - najlepsie je spajchlou zistit, ci je vlhko v pode.
Na zaciatok pichni spajlou hlbokodo substratu, ked ju vytiahnes vlhku alebo od vlhkej hliny, tak este netreba poliat. Casom uz budes vediet odhadnut, nie je to az taka veda. Okrem toho mas na vrchu akadamu, ta je tam ako indikator kedy poliat - ked akadam uplne uschne, tak je cas pozriet, ci je substrat pod nou este stale vlhky.

Zuzqa254

Príspevok od užívateľa Zuzqa254 » 13 Mar 2015 15:55

Ja som polievala tak, že keď bola akadama suchá, tak som poliala :) asi to nebol najlepší nápad :D
Dá sa zachrániť aj bez presádzania? :)

julokolesar
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie: 17 Feb 2016 01:15

Príspevok od užívateľa julokolesar » 14 Mar 2015 11:07

Carmona je veľmi náchylná na vošky-nie sú obrázky tak kvalitné ,ale vyzerá že tam sú ! Treba vystriekať týždenne 3x za sebou -veľa svetla .hnojiva /2až3x ako sa odporúča/a vody. Potom sa je darí dobre.

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 11 Sep 2012 08:27

Príspevok od užívateľa peter G » 14 Mar 2015 11:27

Jedna rada na polievanie carmony - ak si každý deň doma, skús odkladať poliatie zo dňa na deň, z hodiny na hodinu. Ona si sama povie, kedy poliať - keď bude mať veľmi zľahka povädnuté lístky je najvyšší čas. Ale myslím povadnuté - veľmi zľahka zvráskavené, nie úplne zvesené.Tak sa dá zistiť interval polievania, kt. ale samozrejme nie je dogmou. Potom treba zvažovať teplotu, vlhkosť vzduchu, koľko narástla v tej miske, o koľko má viac listov a listovej plochy atď.
Prvého odpadnutého lístka by som sa neobával, ak sú zabezbečené všetky základné potreby. Však rastlinka bola premiestnená - zmena prostredia a každá rastlina obmieňa staré listy za nové, zhadzuje tie najspodnejšie.
long live your 盆栽
Peter Greguš

Zuzqa254

Príspevok od užívateľa Zuzqa254 » 14 Mar 2015 12:15

Julo Kolesár napísal:Carmona je veľmi náchylná na vošky-nie sú obrázky tak kvalitné ,ale vyzerá že tam sú ! Treba vystriekať týždenne 3x za sebou -veľa svetla .hnojiva /2až3x ako sa odporúča/a vody. Potom sa je darí dobre.
Ako sa prejavujú vošky? :( Našla som takú malú dvoj- milimetrovú orandžovú húseničku na akadamy ale zabila som ju a neriešila som to... :( čo to mohlo byť?

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 14 Mar 2015 12:50

Vošky sú neprehliadnuteľné. Do 2mm veľké nazelenalé/belavé/čierne/oranžové mršky, na karmone na najmladších lístkoch a kvetových stonkách...okolo nich sú listy lepkavé.
http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=31&t=523
long live your 盆栽
Peter Greguš

Zuzqa254

Príspevok od užívateľa Zuzqa254 » 14 Mar 2015 17:02

Ufff tak toto nema :lol: :lol:
Úplne som sa zľakla, keď pán Julo napísal, že môže mať vošky :shock: ale nič som nenašla, prešla som ho 3-krát a nič :D ale som vďačná za upozornenie, že všetko sa môže stať a prevencia neuškodí

Ako zazimovať bonsai? :D
Odpadlo my dnes asi 7 listov (ešte zelených), pritom ako som kontrolovala či nie sú vošky, tak som sa dotýkala lístkov a niektoré po dotyku odpadli. Je to aklimatizácia? ( mám ju len 10 dní)

seso
Dátum registrácie: 05 Feb 2015 00:06

Príspevok od užívateľa seso » 15 Mar 2015 10:55

Ahojte, Zuzga 254,ako pises mas ju 10 dni,

ta carmona sa nestacila este aklimatizovat ,preto sa takto "sprava ",je velmo citliva a narocna na vsetky zmeny v pestovani, preto si myslim , ze sa nemusis az tak velmo o nu strachovat , ked jej opadne par listkov, ked zacne kvitnut ,uz je dobre,

tu je ukazka ,v kde sa mi podarilo zachranit jednu uz temer odpisanu carmonu , :D na 3 fotke je povodny stav , ked som ju dostal
sorry za kvalitu foto
Prílohy
c 3.JPG
c 4.JPG
c 4.JPG (25.34 KiB) 979 zobrazení
c 2.JPG
c 2.JPG (22.32 KiB) 979 zobrazení

Zuzqa254

Príspevok od užívateľa Zuzqa254 » 15 Mar 2015 11:13

Tušila som, že to je aklimatizácia ale zarazilo ma, že odpadávali zelené lístky. Myslela som, že lístky zhnednú a až tak odpadnú :)

Viem, že som asi otravná s toľkými otázkami ale mám ďalšiu :D každý deň sa na svoj bonsajík pozerám a našla som... neviem čo, je to také biele, na konci s čiernou bodkou a má to asi 2 mm. Bolo to na akadame. Je to škodca alebo len nejaká špinka?
Prílohy
DSC_1310.jpg
DSC_1308.jpg

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 15 Mar 2015 11:35

Zuzqa, z foto sa nedá posúdiť, čo to je. Ale ak sa to nehýbe a vevyzerá to trebárs ako kukla, netreba sa znepokojovať. Ak máš iba túto rastlinku, šup "pořidit si" ešte nejakú. Nechcem aby to vyzeralo zle, ale aj prílišná starostlivosť môže škodiť. Ak má niekto akvárko s 1 rybkou, často ju prekŕmi...
Späť ku carmone, čím má menej listov, tým má menšiu plochu na odparovanie vody a jej spotrebu. To znamená neprelievať.
Pokukaj po fórach, o carmone je toho popísané všade dosť, aj ako zistiť podľa farby odpadnutých listov koľko polievať. Opravte ma ak sa mýlim - čierne /černejúce listy znamená preliata a žlté listy nedostatok vody. Ale tento prípad bude najskôr aklimatizáciou. Ak si jej našla vhodné miesto, doporučujem nateraz nepremiestňovať.
Zimovanie - Carmona v pohode celý rok na 1 mieste na okne v byte. Ale nesmie pod ňou v zime piecť radiátor. Čítal som aj o možnosti zimovať ju na svetlom chladnejšom mieste, ale min. teplota 15℃. Preto sa mi javí lepšie nechať ju celý rok v byte, u mňa v byte v zime nie je 25-30℃... Ale ak nepíšeš z Autrálie, tak na zimovanie je ešte čas. :wink:
long live your 盆栽
Peter Greguš

Zuzqa254

Príspevok od užívateľa Zuzqa254 » 16 Mar 2015 14:31

Zatiaľ my stačí táto. Som taká, že týždeň ma baví 1 vec a ďalší už niečo úplne iné. Ide o to, že keby som si kúpila druhý už by ma to najskôr prestalo baviť. Pri 1 bonsajíku sa učím trpezlivosti a viem, že keď to nevzdám bude nádherný. Radčej si ho budem všímať každý deň, akoby by som si ho nevšímala :D mám skúsenosti s orchideami
Listov má ešte kopu, začínam to so špáradlom, tak uvidím. Ku tej farebnosti odpadnutých listov píšu, že keď hnednú listy, tak to korene už majú za sebou :lol: pretože sú zhnité
Nežijem v Austrálii,som si tým istá :lol: len som si to chcela zistiť aby som bola pripravená
Prílohy
DSC_1313.jpg
Jedna čo my padla za obeť
DSC_1312.jpg
Jej sestra... Tiež obeť

Napísať odpoveď