Hrab - yamadori a pôdna zmes

Napísať odpoveď
Fredo
Dátum registrácie: 07 Nov 2015 16:10

Hrab - yamadori a pôdna zmes

Príspevok od užívateľa Fredo » 19 Mar 2016 11:57

Zdravím,

chcel by som sa informovať a rád by som počul vaše názory :)

Našiel som jeden pravdepodobne starý hrab ktorý rastie na skale, resp. z nej a je vhodný na vyzdvihnutie a postupné tvarovanie a starostlivosť. Chcel by som sa opýtať či je možné v tomto počasí vybrať strom keďže v noci ešte slabo mrzne je okolo -1 + 2 stupňov a cez deň je aj 10 stupňov. Či mám ešte počkať až na začiatok Apríla, ale nechcem aby mal už puky moc otvorené, pretože už teraz sa mu robia. Chcel by som ho vyzdvihnúť a na noc dať do dažďovej vody aby sa dobre napil a až potom ho zasadil. Alebo je lepšie ho rovno zasadiť do vhodnej pôdnej zmesi?

Chcel by som pre strom a dobré zakorenenie namiešať túto zmes:

Mramorová drť
Filtrovaný piesok
Perlit
Záhradný substrát pre kvetiny a dreviny
Substrát na výsev a množenie AGRO s aktivátorom zakoreňovania

V Pomere
1 : 0,5 : 0,5 : 2 : 1

Dajte vedieť či rozmýšľam správne a mohol by stromček prežiť a po roku ak sa zakorení na ňom začať pracovať.

Ďakujem. :wink:

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Re: Hrab - yamadori a pôdna zmes

Príspevok od užívateľa LAcike » 19 Mar 2016 22:20

rad otvaras temy na viacerych forach naraz? :)

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 21 Mar 2016 10:06

Tak chcel som poradiť :) asi tí istý chodia aj na jedno aj druhé fórum :lol:
Ako inak každý radí niečo iné, dokonca si pestovatelia protirečia :) Asi musím dať na vlastný úsudok a vyskúšať svoje varianty. Zatiaľ mi nevykapal ani jeden strom, aj keď ich nemám veľa :)
Budem mať ale pár takých starších a bojím sa aby nevykapali, tak chcem vedieť to najlepšie čo by som mohol pre ne urobiť ohľadom pôdy.

Nikto ako keby nedal presný popis s pomerom ako dáva pôdu pre listnaté a ihličnaté externé bonsaje :roll:

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 21 Mar 2016 10:14

no, nie je to chemia s vahou alebo nadobami, kde sa presne po okraj dava jeden substrat, potom druhy. Je to zahradna praca, takze prides, nasypes v zahrade do nadoby z jedneho vreca, potom z druheho, premiesas a pridas, co sa ti od oka alebo od pocitu zda, ze je tam toho malo :-) Sem tam sypnes ineho viac alebo menej, ak vies, ze dany strom ma radsej viac vody alebo menej. A tiez podla toho, ako sa ti stromy spravali minulu sezonu, tzn. ci nemas sucho alebo vlhko, ci nemas prilis teplo alebo slnecno a podobne. Aj v ramci jedneho mesta mozu byt uplne ine podmienky (zahrada v tieni obkolesena inymi zahradami ma inu klimu ako zahrade obkolesena panelakmi a to nespominam, co dokaze narobit balkon).

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 21 Mar 2016 10:41

To viem že nie je chémia... mam velku logiu svetlu, skoro celý deň je nanej slnko. môžem mať aj polotieť na nej. Viem že buď niekto sadí do substrátu a organiky, alebo do anorganiky. Len som chcel vedieť na hraby z prírody a na borovice kto čo presne používa pri akých podmienkach. Ale konkrétne nikto neodpovie :o
Napr pre hrab z prírody, ktorý nemá vlastnú pôdu by som použil na logii kde je dostatok svetla teda záhradnú zmes pre dreviny a zeolit + perlit. Aby mal strom dostatok živín a držala sa aj vlaha a nepresúšala sa pôdna zmes v kochlílu a aby sa dobre zakoreňoval.
Možno na vrch by som nasypal akadamu aby som videl v akom je vlhkosti namixovaná pôdna zmes )

Možno je to ale blbosť ako rozmýšlam, ale zatiaľ som podľa toho vždy vedel stav vlhkosti v pôde.

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 21 Mar 2016 10:49

Nikto ti nepovie, pretoze kazdy jeden ma ine namiesane, podla toho ako som ti pisal. To mas to iste, ako keby si sa pytal, ze ake mnozstvo a akeho jedla ma mat tvoje dieta. U lekarky dostanes tiez odpoved, ze vyzivnu, nie privela kalorii, nie precukrene atd. A ty by si povedal, ze lekar ti nechce povedat, ze ci mas dat dietatu denne 200g masa, 200g zemiakov a jedno jablko o polomere 3cm. No nepovie, je to tvoje dieta a mas usudit podla nim povedanych pravidiel, ze co je pre dieta najlepsie. Ak mu vela sladkeho sposobuje obezitu, tak uberies a podobne. Lekar nevie, ci tvoje dieta chodi zavodne behat a potrebuje 2x tolko proteinov ako druhe, nevie, ci ma malo pohybu a potrebuje iba polovicne davky, nevie ci nema ine spracovanie roznych latok a netreba vacsiu alebo postacuje radsej iba mensia davka. No a potom tu mas druhy rozmer - veci, ktore nie su potvrdene a teda je to skor zalezitost vierovyznania :-)

Co som tym chcel povedat? Niekto ti povie, ze sadi do cistej akadamy, niekto, ze do cisteho terramolu, niekto do cisteho zeolitu, niekto to miesa, niekto nedopusti na zahradny substrat s ostrohrannym strkom. Ako presne by ti odpovede od tychto ludi pomohli rozhodnut sa? :-D

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 21 Mar 2016 14:54

heheh dobrá odpoveď :) ty si aj výživový poradca? Dobre si my to vysvetlil a napísal :wink:
Ok veď vidím že máš uplnú pravdu a je to tak. Každý nato príde postupne časom rokmi a každému čo vyhovuje :D

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 21 Mar 2016 15:10

hej, presne tak. No a to si este nezazil debaty organika vs anorganika :roll:

Užívateľov profilový obrázok
vlado
Dátum registrácie: 03 Apr 2008 19:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa vlado » 28 Mar 2016 21:02

prikladám moju skúsenosť chlapci, možno sa pridajú aj iný bonsajisti...
...už roky miešam to isté pre všetky(listnaté,ihličnaté,kopané aj zo záhradníctva) stromy rovnako , TS2(v podstate je to sekaný mach) +agroperlit, približne pol na pol ,( balík TS2 cca 200 l substrátu stojí cca 12 €urošušňov )
Koreňové baly musím každoročne redukovať,inak by sa nezmestili do nádob, vytrasenú pôdu čiastočne recyklujem (použijem do novej várky)
substrát po zálievke vydrží 2-3 dni vlhký a vďaka perlitu aj vzdušný , prikladám foto s presádzania tisu ...
P1180764.JPG
P1180762.JPG
P1180761.JPG
P1180765.JPG
Korene po značnej redukcii...
P1180766.JPG
Prajem peknú jar.
vlado

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 28 Mar 2016 22:01

Zaujimave :) dik za super typ. A kde sa da kupit to TS2? Aj v hornbachu? Agroperlit je to iste ako perlit? Ten vies kde by sa dal vyhodne zohnat? Ten sekany mach musi kvalitne podporovat zakorenovanie. Ako casto hnojis a cim? Ked kazdorocne presadzas. Myslis ze je to vhodne aj pre starsie bonsaje v okrasnych miskach?

Užívateľov profilový obrázok
vlado
Dátum registrácie: 03 Apr 2008 19:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa vlado » 29 Mar 2016 15:57

...dá sa kúpiť v záhradníctvach prp.aj v hornbachu, a ten perlit/agroperlit tiež kupujem v záhradníctve jedno veľké vrece mi vydrží tak tri sezóny , cenovo sa pohybuje tak do 15€
samotný substrát obsahuje už NPK v akejsi štartovacej dávke, a potom hnojím počas vegetácie väčšinou granulami ...
keďže zimujem všetko (staré,mladé) bez nádob v zemi, na jar keď to vyberám tak redukujem korene (vidíš na fotkách že naozaj treba)
a dopĺňam nový substrát rovnako aj pre pichláky aj listnáče...
cenovo to nieje drahé a stromky v tom pekne fungujú ...
vlado.

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 29 Mar 2016 16:03

Ahoj Vlado, dik za typ. Vyskusam :)

Napísať odpoveď