Ginseng - vyrasene konare, ako ich strihat?

Napísať odpoveď
Linda
Dátum registrácie: 13 Mar 2017 17:13

Ginseng - vyrasene konare, ako ich strihat?

Príspevok od užívateľa Linda » 13 Mar 2017 17:39

Dobry den,

uz styri roky mame doma Bonsai Ginseng a pestovatelia bonsaji sa teraz chytia za hlavu, ale nikdy nebol strihany a ani presadzany. A tak samozrejme aj dopadol.. Rada by som Vas poziadala o radu, ako mu pomoct a zachranit co sa da.
Uz velmi davno zacal po bokoch rasit konariky a aj ked je pri okne, je to vychodna strana tienena dalšími budovami, takze slnka si moc neuzije. A teda konariky sa zrejme kvoli tomuto uz opieraju o samotne okno, aby nabrali tolko svetla kolko sa da. Ten najstarsi a najvacsi konar uz zacal hrubnut a samotny bonsai vo svojej vrchnej povodnej casti zostal suchy. Konare samotny hruby kmen uz doslova vytlacaju z kochlika, cize je nutne ho ihned presadit do vacsieho.
Avsak chcela by som Vas poprosit o radu co sa strihania tyka. Mozem tie jedine zelene casti (vyrasene konare) odstrihnut, spamata sa povodny kmen a kontariky a zacnu zeleniet? Resp. ako by som ho mohla co možno najsetrenejsie upravit?

Vopred velmi pekne dakujem za Vas cas a rady.
Linda.
WP_20170313_001.jpg
WP_20170313_002.jpg

Užívateľov profilový obrázok
vlado
Dátum registrácie: 03 Apr 2008 19:43
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ginseng - vyrasene konare, ako ich strihat?

Príspevok od užívateľa vlado » 14 Mar 2017 13:38

Stalo sa čo sa stať nemalo , nevadí . Na kmeni sú naštepené konáriky iného druhu fikusu a tie podľa obrázku sú už asi suché.
Z kmeňa vyhnali prúty pôvodného druhu a prebrali vládu nad rastlinou . Takže by som asi skontroloval či sú naštepence ešte živé (pružné,nelámu sa,kôra je po odlúpnutí zelená, poprípade púšťajú latex po odstrihnutí.) Ak sú živé tak sa preberú len pri dostatku svetla,(veľmi veľa slnečného svitu)
zároveň by som vyhnané prúty odstrihol na posledné dva živé listy - teda poriadne zakrátiť. Presadiť do priepustného suchého substrátu (nie zemina z kvetinárstva nieje dobrá) a hlavne odstrániť ten neporiadok z misky...Ak chceme pestovať akúkoľvek rastlinu v nádobe ,musíme sa dobre postarať o jej korene, zabezpečiť dostatok svetla a polievať primerane podľa stanovišťa a ročného obdobia.
vlado.

Linda
Dátum registrácie: 13 Mar 2017 17:13

Príspevok od užívateľa Linda » 15 Mar 2017 13:52

Velmi pekne dakujem za rady Vlado.
Pozriem tie povodne konariky v akom su stave. Ak budu uz uplne suche, asi fikus uz nijak nezachranim.. ?
Dakujem.
Linda.

Užívateľov profilový obrázok
vlado
Dátum registrácie: 03 Apr 2008 19:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa vlado » 16 Mar 2017 07:59

..fikus žije, netreba ho zachraňovať, aj v tomto stave sa dá z neho dopestovať tvarovanú rastlinu. treba ho presadiť ,skontrolovať korene, zakrátiť vetvičky a hlavne nájsť mu vhodné miesto, ak sa dá tak ho treba (až bude dostatočne teplo) dať von na balkón či do záhrady....
v.

Napísať odpoveď