Škodcovia

Napísať odpoveď
rudi
Dátum registrácie: 09 Feb 2013 21:53

Škodcovia

Príspevok od užívateľa rudi » 18 Feb 2009 18:38

Rád by som založil novú tému "škodcovia" aby Tí, čo už majú skúsenosť poradili a Tí, čo ešte nemajú sa poučili skôr, ako im vznikne škoda.
Od začiatku jesene som mal bonsai Loropetalum chinense var. rubrum. Som začiatočník a tak som sa ho bál ostrihať a tvarovať. Pomohli mi "dobrí ľudia" z Trnavy na ich klubovej schôdzi. Stromček ešte koncom jesene obrašil (aj s kvetmi). Prišla zima a na stromčeku postupne začali schnúť lístky aj s konárikmi. Keď už celkom vyschol, rozhodol som sa aspoň preskúmať pôdu a korene, aby som prišiel na to, čo bolo jeho koniec. Na moje prekvapenie som pri preberaní zeminy (kúsok po kúsku) objavil tvory podobné veľkým mravcom. Postupne som našiel aj larvy a aj vajíčka. Predpokladám, že larvy a možno aj dospelé jedince sa živili korienkami, čo bol koniec môjho prvého Loropetela (verím, že nie posledného). Pekne som si ich nazbieral do pohárika a ich rodinnú fotku prikladám. Zatiaľ son nezistil čo to je za tvorov (pátram na nete).
Prvá rada na boj proti tomuto škodcovi bola preliatie zeminy nejakým systémovým
insekticidom, napr. Karate. Samozrejme včas a asi aj opakovane.
Len ako zistit, čo je v zemine? Možno som sa nemal báť stromček vybrať a prečesať mu korene, prezrieť zeminu a čo je v nej. Možno nezvaného obyvateľa prezradí jeho prechádzka po povrchu, alebo prítomnosť malých bielych goličiek, ktoré po stlačení prasknú a vystrekne z nich biela hustá tekutina.
Takže kto vie čo to je, nech poradí čím sa to živí a ako proti tomu bojovať a kde sa dá o tomto škodcovi dočítať. Vopred ďakujem za rady.
Rudi
Prílohy
P2160016.JPG
P2160016.JPG (13.41 KiB) 2742 zobrazení

Užívateľov profilový obrázok
Peter_M
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 28 Mar 2008 21:12
Kontaktovať užívateľa:

Re: Škodcovia

Príspevok od užívateľa Peter_M » 19 Feb 2009 10:21

Rudi pls pošli detailnejšiu fotografiu mravca a larvy...

Ďakujem

rudi

Príspevok od užívateľa rudi » 20 Feb 2009 15:22

http://img.enter4u.eu/P215000694bc.JPG
http://img.enter4u.eu/P216001508k1.JPG
Neviem, či to pomôže. Snáď ešte na súkromný mail.

peterbrod
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 20:33
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa peterbrod » 21 Feb 2009 21:40

doporučujem starý substrát dôkladne vymyť letnou vodou a presadiť do nového sterilizovaného npr v zaváracom hrnci na pare vo vhodnej nádobe s podložkou aspon 10 minút,prípadne v mikrovlnke
Naposledy upravil/-a peterbrod v 08 Sep 2010 20:36, upravené celkom 1 krát.

Neregistrovaný

Príspevok od užívateľa Neregistrovaný » 08 Sep 2010 19:14

Chalani zháňam po nete LOROPETALUM CHINENSE , nenašla by sa nejaká rada , najradšej by som zakúpil semená vopred Ďakujem :P

rudi

Príspevok od užívateľa rudi » 15 Sep 2010 20:09

Loropetalum červený som videl naposledy na Gardenii v Nitre ( pavilón vedľa výstavy Bonsai Slovakia). Skús sa popozerať na budúci rok. Bohužiaľ som si nenafotil. Maj sa.

AndrejH
Dátum registrácie: 04 Máj 2010 15:34

Príspevok od užívateľa AndrejH » 14 Nov 2010 22:56

Zdravim.
Neviete mi poradit? Ked som poriadne zalial karmonu, vyliezli mi na povrch malinke cervicky, biele, dlhe mozno 2-3mm. Neviem ci skodia a ako sa ich zbavit. Karmona sa ma celkom dobre, mam ju tak 2 mesiace, zltnutie a opad listov ako reakcia na presun je uz zastavena, obcas jej nejaky listok zozltne a uschne, ale nijak drasticky. Pekne rasi a pusta nove listy aj vyhony. Co su zac tie cervicky, je potrebne voci nim zakrocit a ako?
Dakujem. Andrej

peterbrod
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 20:33
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa peterbrod » 14 Nov 2010 23:50

nenapísal si,či zo substrátu,alebo sú na lístkoch,ak so substrátu,daj na povrch kamienky a nechávaj mierne preschnúť(majú radi vlhko),ak na lístkoch,sleduj či sa pohybujú,carmona má na lístkoch chĺpky,ak ano,potom prípravok karate je svinstvo na všetko živé a najlepšie poradiť sa so skúsenými,v Trnave je silný bonsai klub (zadaj- bonsai klub trnava)

AndrejH
Dátum registrácie: 04 Máj 2010 15:34

Príspevok od užívateľa AndrejH » 15 Nov 2010 19:19

Vdaka za radu. Vyliezli zo substratu. Je to zasadene v substrate na bonsaje od firmy agro. Mal som tusaka, ze tieto hnusoby su z vlhka, obcas zbadam pri bonsaioch, aj nejake male musky, mozno dospely jedinec tych cervickov. Skusim znizit frekvenciu zalievania, mozno aj uplne prestane zltnutie a opad listkov.
Andrej.

Pavol Gažo
Dátum registrácie: 28 Dec 2009 17:49

Príspevok od užívateľa Pavol Gažo » 18 Nov 2010 18:01

Ahoj, bez obrázku nie som si istý ale podľa popisu to môžu byť larvy smútivky, skús použiť žlté lapacie pásy na dospelce, čo najlepšie funguje na larvy sa popýtam a dám vedieť...

palged27
Dátum registrácie: 11 Jún 2013 13:44

Príspevok od užívateľa palged27 » 18 Okt 2014 20:17

Caute...chcel by som vas poprosit o radu...dlhsi cas pozorujem na svojich ficusoch istych skodcov.riesili sme spolu s lacikem na inom fore (vidim,ze je aktivny aj na tomto) o co by sa mohlo jednat.Moj prvotny tip bol,ze ide o roztocce z coho ma lacike nasledne vyviedol.Konkretne vsak nepadlo meno zaskodnika.Zhrnutie je asi take,ze ide o nieco zrave,prip nieco hubove.Dufam,ze niekto z Vas ma s niecim podobnym skusenost.Osobne sa priklanam k tomu zravemu,lebo stromceky su skor v suchom ako vlhkom prostredi.Neda sa povedat,ze by sa u mna jednalo o epidemiu,len hlavne pri polievani si vsimam,ze spomedzi teramolu v ktorom ich mam zaseadene, vyliezaju male biele chrobaciky - pavuciky (aspon to tak vyzera) - je ich tazke blizsie identifikovat,lebo su velmi male.

Prikladam fotku listu o ktorych si myslim,ze by to mohlo byt dielo niektoreho zo skodcov.Som zvedavy na vas nazor.Vsimol som si,ze pod pazuskami listov zo spodnej strany je pritomna nejaka biela hmota,ktora sa da lahko odstranit prstom(miniaturne larvy,ci vajicka?netusim)..dakujem
DSCF1639.JPG
Nasiel som tento clanok.zaujal ma hlavne akysi zahradnicky olej.ked som sa to pokusil vygooglit,nepochodil som :(

http://hobbyzahrada.cz/clanek-2184-ochr ... ervcum.htm

Užívateľov profilový obrázok
vlado
Dátum registrácie: 03 Apr 2008 19:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa vlado » 19 Okt 2014 13:16

..vyzerá to na puklice či štíničky, chcelo by to prípravok systémový ktorý sa dostane do obehu rastliny aby si to škodca pekne ,,vypil,, a potom uhynie.
tá biela vosková hmota je na fikusoch normálny jav , nie je to škodca....
vlado

palged27
Dátum registrácie: 11 Jún 2013 13:44

Príspevok od užívateľa palged27 » 19 Okt 2014 19:23

vdaka za odpoved....cital som nieco o insekticidnych tycinkach.Ake s nimi mate skusenosti prip.aku znacku pouzivate ?

Napísať odpoveď