ULMUS - viete prosím pomôcť?

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 11 Sep 2012 08:27

ULMUS - viete prosím pomôcť?

Príspevok od užívateľa peter G » 22 Sep 2012 22:30

Minulý rok som kúpil pekný Ulmus parviflora. Zmienil by som sa, že mám asi 20 bonsajov v byte a asi 50 bonsajov a mladých rastlín na balkónoch... Na jeseň som čakal, či opadne - neopadal... Napriek tomu som ho zimoval v chladnej svetlej práčovni spolu s P. granatum a olivami pri teplote asi 5-7 stupňov. Polieval som minimálne, vyzeral v poriadku. Asi v marci som ho preniesol na parapet východného okna a od vtedy mám s ním len problémy. Krásne síce vypučal, ale tak aj lístky zoschli a opadli a znovu dookola až dodnes. A to som striedal množstvo zálievky, na jar som ho presadil, aplikoval som Duhu... Začiatkom leta som si všimol povlak - na takmer celom kmeni a konároch - čierno-fialovej farby, pripadal mi ako nejaký lišajník alebo huba. Povlak som prácne mechanicky odstránil kefkou. Narástli viaceré nové a dlhšie vetvy a listy, ale príbeh sa stále opakuje... Aplikoval som opakovane aj fungicíd. Prosím skúsenejších pestovateľov touto formou o pomoc.
long live your 盆栽
Peter Greguš

peter G

Re: ULMUS - viete prosím pomôcť?

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Sep 2012 12:44

DSCN5231.JPG
pridávam pár obrázkov na priblíženie:
1. stromček
2. detail listov
3. detail opadnutých miest
4. detail zbytku spomínaného povlaku
Prílohy
DSCN5230.JPG
DSCN5228.JPG
DSCN5229.JPG
long live your 盆栽
Peter Greguš

Pavol Gažo
Dátum registrácie: 28 Dec 2009 17:49

Príspevok od užívateľa Pavol Gažo » 23 Sep 2012 14:03

Ahoj, este som sa s takym nestretol, ale skus na arboristika.sk, je tam pomerne dobre spracovana tato problematika, mozno najdes odpoved, a ak ju najdes a pomozes stromu daj aj ostatnym vediet ako sa pochodil ...

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Sep 2012 14:12

Pavol v každom prípade ďakujem za zaujímavú stránku - študujem.
long live your 盆栽
Peter Greguš

peterbrod
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 20:33
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa peterbrod » 23 Sep 2012 16:15

ak je fotený na stanovišti,skúsil by som stolík,podložku,aby chlad z okna (smerujúci dole)nešiel priamo na misku,ale podfukoval popod,ak je náhodou von pouličné osvetlenie v noci zatemniť,vhodná zemina je akadama rašelina a piesok v pomere 2:1:1,radil by som-presunúť na svetlejšie miesto a najmä po zálievke(kontrola potreby)nechať substrát preschnúť (zdá sa,že po strihu nie sú ošetrené rany)

Rastislav Moravčík
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie: 21 Apr 2009 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rastislav Moravčík » 24 Sep 2012 09:45

Na poslednej fotke sa mi zdá že okolo nových lístočkov sú nejaké drobné pavučinky a biele bodky. Nie sú na ňom náhodou nejaké drobné roztoče? Ak je strom oslabený a tieto sa vrhnú na mladé výhonky, zlikvidujú ich raz-dva.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 24 Sep 2012 09:49

Skúsim sa pozrieť, mám aj zarobený postrek proti rotočom. Stanovisko by malo byť v pohode - prosperuje tam aj Punica, Serissa, Ligustrum a Sageretia. Aj keď viem, že nároky rôznych druhov sa môžu líšiť...
long live your 盆栽
Peter Greguš

peterbrod
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 20:33
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa peterbrod » 24 Sep 2012 21:52

na východnom okne je viac svetla na jeho ľavej strane,pretože putujúce slnko zatieni stena skôr,ps.-doplním zloženie substrátu ešte o kompost,čo som zabudol a nie je nepodstatný

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 05 Nov 2012 10:03

Vďaka za všetky rady - brest je na svetlejšej strane okna, postrek mu pomohol - roztočce sú zdá sa už dlhšie preč, rastlinka začala znovu pekne rásť. Až mi je ľúto, aké je ročné obdobie... Tento rok som chcel trochu prerobiť korunu a jednotlivé konáre, namiesto toho som ho zachraňoval. Teraz by mal ísť do chladu, zaujíma ma Váš názor, v literatúre sa píše:
1. ...je to odolný druh, ktorý prezimuje aj v byte, len trochu prepŕchne, vtedy má však dlhé internódia na nových prírastkoch...
2. ...dobrý bonsaj z brestu vypestujete len ak mu doprajete v zime vegetačný kľud...
Čo si teda vybrať? Predošlé roky zimoval v studenej svetlej miestnosti.
long live your 盆栽
Peter Greguš

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 05 Nov 2012 11:25

petegreg napísal:Vďaka za všetky rady - brest je na svetlejšej strane okna, postrek mu pomohol - roztočce sú zdá sa už dlhšie preč, rastlinka začala znovu pekne rásť. Až mi je ľúto, aké je ročné obdobie... Tento rok som chcel trochu prerobiť korunu a jednotlivé konáre, namiesto toho som ho zachraňoval. Teraz by mal ísť do chladu, zaujíma ma Váš názor, v literatúre sa píše:
1. ...je to odolný druh, ktorý prezimuje aj v byte, len trochu prepŕchne, vtedy má však dlhé internódia na nových prírastkoch...
2. ...dobrý bonsaj z brestu vypestujete len ak mu doprajete v zime vegetačný kľud...
Čo si teda vybrať? Predošlé roky zimoval v studenej svetlej miestnosti.
Ak mas moznost studenej svetlej miestnosti (nad nula stupnov), tak to je jasna volba. Moze sa prezimovat aj dnu ako normalna bytova rastlina, ale to je skor z nudze cnost :wink: V teple ti bude totiz opakovane rasit a opadavat (pricom budu tie dlhe internodia), co brest akurat oslabi a neoddychne si.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Jan 2013 13:50

Zdravím opäť, brestík sa má fajn - zimuje v chlade pri asi 8-11 C. Zatiaľ stratil pri zimovaní len zopár lístkov. Polievam veľmi zľahka 1-2x do týždňa. Len by som sa chcel spýtať, kedy ukončiť zimovanie. Napr. P. granatum koncom mesiaca beriem do tepla, podľa lit. jej stačí kľud v mesiacoch XI-I. Stačí to aj brestu, alebo ho nechám ešte nejaký mesiac v chlade? Dík.
long live your 盆栽
Peter Greguš

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 19:29
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 23 Jan 2013 16:00

Nechajte v chlade až do jara . Ja som pred rokom nechal čínsky brest vonku a prežil aj mráz do -20. Naštartoval až v polke apríla ale rástol ako divý. Doporučujem nechať ho v kľude a v chlade . Samozrejmosťou by mal byť predjarný postrek , hlavne čo sa brestu týka zameraný na roztočce.

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 23 Jan 2013 16:03

petegreg napísal:Zdravím opäť, brestík sa má fajn - zimuje v chlade pri asi 8-11 C. Zatiaľ stratil pri zimovaní len zopár lístkov. Polievam veľmi zľahka 1-2x do týždňa. Len by som sa chcel spýtať, kedy ukončiť zimovanie. Napr. P. granatum koncom mesiaca beriem do tepla, podľa lit. jej stačí kľud v mesiacoch XI-I. Stačí to aj brestu, alebo ho nechám ešte nejaký mesiac v chlade? Dík.
Pokym je von zima, tak je zima a treba zimovat. Tot strucne :wink:

Ked bude slnko viac svietit (to je pri breste najdolezitejsi faktor, ide o lumeny) a bude stabilne nad nejakych 5-10 stupnov, tak by som zimu prehlasil za ukoncenu :)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Jan 2013 18:41

vďaka. Postrek som už aplikoval. Nechám ho na mieste keď prospieva. Pozdravujem p. Szaba - zanthoxyllum utešene rastie...
long live your 盆栽
Peter Greguš

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 19:29
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 24 Jan 2013 21:08

To ma teší :wink: .

Napísať odpoveď