Pečiatky na miske

Napísať odpoveď
rudi
Dátum registrácie:09 Feb 2013 21:53
Pečiatky na miske

Príspevok od užívateľa rudi » 12 Mar 2010 20:35

V krátkosti: polotovar vysústružený, alebo vyfrézovaný na požadovaný tvar (obvod) pečiatky a CNC frézovanie dutín a výstupkov pečiatky.
Potom už iba vytlačiť značku do surovej misky, alebo iného výrobku. Môže to byť aj výstupok podpisu, ktorý sa potom otlačí a nemusí sa ryť ručne. Má to tú výhodu, že všetky sú ako jeden. :-)) Len neviem, či to potom nestratí originalitu ručnej práce. Ako je to na miskách z Japonska?

Užívateľov profilový obrázok
Marián Šimkovič
Moderátor
Moderátor
Dátum registrácie:03 Apr 2008 21:34

Re: Move misky

Príspevok od užívateľa Marián Šimkovič » 12 Mar 2010 20:38

Rudi napísal:V krátkosti: polotovar vysústružený, alebo vyfrézovaný na požadovaný tvar (obvod) pečiatky a CNC frézovanie dutín a výstupkov pečiatky.
Potom už iba vytlačiť značku do surovej misky, alebo iného výrobku. Môže to byť aj výstupok podpisu, ktorý sa potom otlačí a nemusí sa ryť ručne. Má to tú výhodu, že všetky sú ako jeden. :-)) Len neviem, či to potom nestratí originalitu ručnej práce. Ako je to na miskách z Japonska?
Aho Rudi

ten polotovar je z akého materílu? kov, drevo, mramor :-) ????
Marián Šimkovič
Danubius bonsai klub Bratislava

rudi

Príspevok od užívateľa rudi » 13 Mar 2010 14:35

K tým pečiatkam, v krátkosti: polotovar pečiatky vysústružiť (alebo vyfrézovať) do požadovaného tvaru a potom tvar samotnej pečiatky vyfrézovať na CNC frézke. Dá sa vyrobiť aj odtlačok samotného podpisu, znaku a pod. Potom sú odtlačené podpisy a začky rovnaké a zreteľné, čo sa niekedy pri ručnom podpisovaní nepodarí. Len neviem, či potom miska nestratí na originalite ručného výrobku. Ako sú robené značky na Japonskýc miskách? Kto máte odfoťte a prispejte sem. (Nechcem brať Durkovi jeho tému Move misky. Asi bude treba založiť novú?)

Marián Šimkovič
Moderátor
Moderátor

Re: Pečiatky na miske

Príspevok od užívateľa Marián Šimkovič » 13 Mar 2010 15:13

Rudi založená nová téma.
Marián Šimkovič

durko75
Dátum registrácie:26 Jún 2009 17:51
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa durko75 » 13 Mar 2010 15:34

Rudi napísal:Durko, ako si robíš "punc" - značku - na misky? Neskúmal si ako to robia Japonci? Mám možnosť dať spraviť pečiatku - aj negatívnu, aby bol otlačok čitateľný. Ak nemáš, porozmýšlaj nad tým (sprav si grafický návrh) a ak to uznáš za rozumné, potom niečo zrealizujeme.
P.S. Kto o tom niečo vie nech dá vedieť.
Zdar Rudi- mne punc spravil jeden zlatnik zo striebprnej platnicky prikladam fotky ako to asi vyzera ale keby sa dalo daco spravit lepsie tak by to bolo fajn .
a tie fotky:
Prílohy
100313_144720.jpg
100313_144748.jpg
100313_144819.jpg

rudi

Príspevok od užívateľa rudi » 14 Mar 2010 21:20

Keď som si nenašiel odpoveď, tak som ju písal ešte zaz. Myslel som si, že som to špatne poslal a neprešla. To na ospravedlnenie, že sú dve.
V podstate Juraj má už svoju pečiatku zo striebra ( asi nejaká zliatina). Robia sa samozrejme z nehrdzavejúceho materiálu. Môže byť z antikoróznej ocele, bronzu, mosadze,duralu, striebra, atď. Vojsko malo myslím z obyčajnej ocele a do plasteliny to stačilo. Jurajova pečiatka teda už je. Má jednu malú nevýhodu, že hĺbka vtlačania do hliny môže byť rôzna, podla sily pritlačenia. Ale zručný majster to už má v oku. Dobré by bolo skúsiť tie isté výstupky, ale na rovnom podklade, ktorý by slúžil ako doraz. Otlačky budú mať rovnakú hlbku. Nevýhoda ale asi bude, že sa to skôr môže lepiť. To chce dlhšiu konzultáciu s majstrom od hliny a odskúšanie. Veď nakoniec Stanko Homola = SH asi ešte pečiatku nemá a môžem sa vyšantiť.
P.S. Stanko stavím sa niekedy na dlhšie a preberieme to.

durko75
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa durko75 » 14 Mar 2010 21:32

Rudi napísal:Keď som si nenašiel odpoveď, tak som ju písal ešte zaz. Myslel som si, že som to špatne poslal a neprešla. To na ospravedlnenie, že sú dve.
V podstate Juraj má už svoju pečiatku zo striebra ( asi nejaká zliatina). Robia sa samozrejme z nehrdzavejúceho materiálu. Môže byť z antikoróznej ocele, bronzu, mosadze,duralu, striebra, atď. Vojsko malo myslím z obyčajnej ocele a do plasteliny to stačilo. Jurajova pečiatka teda už je. Má jednu malú nevýhodu, že hĺbka vtlačania do hliny môže byť rôzna, podla sily pritlačenia. Ale zručný majster to už má v oku. Dobré by bolo skúsiť tie isté výstupky, ale na rovnom podklade, ktorý by slúžil ako doraz. Otlačky budú mať rovnakú hlbku. Nevýhoda ale asi bude, že sa to skôr môže lepiť. To chce dlhšiu konzultáciu s majstrom od hliny a odskúšanie. Veď nakoniec Stanko Homola = SH asi ešte pečiatku nemá a môžem sa vyšantiť.
P.S. Stanko stavím sa niekedy na dlhšie a preberieme to.
Rudi zdravim! ta moja pecat bola len skuska ale vcelku sa osvecila je jednoducha ale malicka no zase ked robim hrnceky a mensie veci narp.stamprliky taj je to vyhoda ale k miskam by sa hodilo daco stylovejsie dal som si spravit na tento ucel pecadny prsten ale dako sa to asi nepodarilo bo este neni hotovy no zatial mi postaci aj takato peciatka da sa aj snov ale pokial by sa dalo nieco vyrobit aj premna aj pre oca budeme radi urcite sa dohodneme

durko75
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa durko75 » 19 Mar 2010 20:46

Zdravim ta Rudi .
Mam nateba otasku!
dalo by sa spravit ako otlacaciu pecat aj tento obrazok vo velkosti na visku 7cm-sirku 5cm tak zhuba ?
Prílohy
Bojnice02.jpg

rudi

Príspevok od užívateľa rudi » 20 Mar 2010 13:24

Samozrejme v tejto podobe nie. Treba to prerobiť aby siluetu zámku tvorili iba čiary - výstupky. A aj ten nápis by som trochu zjednodušil. Pošli mi ubrázok na môj mail - cez súkromnú správu. Skúsim sa s tým pohrať na počítači. Nachystám si nejaké návrhy a stavím sa. Prídem si pozrieť aj nejaké misky, treba mi presádzať.

Erik Križovenský
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie:19 Apr 2008 00:22
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Erik Križovenský » 20 Mar 2010 20:19

...ahojte, zaujímavá téma - pre mňa :)

Prikladám jednu z možností, ako si urobiť pečiatku - z netu.
1. Vyryjeme do sádry značku.
2. Otlačíme si hlinu, pozrieme ako to ide...
3. Fixou vyznačíme, odkiaľ pokiaľ bude razidlo.
4. Do rytiny vtlačíme keramickú hlinu + ju nadrsníme,
5. aby sme mohli šlikerom nadpojiť rúčku razidla.
6. Orežeme podľa fix. čiarok a už len vypáliť spolu
s inou keramikou. :)

Ja mám robenú ináč.
Vyleptanú v herčíkovom plechu. Je to polygrafický
výrobok - štočok, razidlo, pre ražbu za tepla na dosky
kníh cez farebné folie. Bobia to kdesi v Martine,
mailom im pošlem predlohu a poštou mi príde razidlo.
Ale robia najmenšie 50cm štvorcových, takže sa tam zmestí
viac vecí, potom čiarovou pílou orezať a dopilovať okraje.
Je to dokonalá presnosť podľa predlohy.

er
Prílohy
peciatka-1.jpg
peciatka-1a.jpg

rudi

Príspevok od užívateľa rudi » 12 Apr 2010 23:36

Juraj. Tu je skúšobná vzorka na plytko - overenie programu. Je to fotené mobilom. Originál bude po vyrobení - pnabrúsení frézovacích nástrojov.
Prílohy
Snímka0161.jpg

Marián Šimkovič
Moderátor
Moderátor

Príspevok od užívateľa Marián Šimkovič » 13 Apr 2010 12:12

Tak to je fantázia Rudi, z akého to je materiálu?
Marián Šimkovič

durko75
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa durko75 » 13 Apr 2010 17:45

Rudi napísal:Juraj. Tu je skúšobná vzorka na plytko - overenie programu. Je to fotené mobilom. Originál bude po vyrobení - pnabrúsení frézovacích nástrojov.
dakujem je to super aj ta velkost uvidim ako to bude vyzerat na hrncekoch vdaka Rudi

rudi

Príspevok od užívateľa rudi » 13 Apr 2010 22:45

To je iba skúška na nečisto. Materiál ? čo sa práve robilo vo výrobe. Asi oceľ 11523. Rozhodne to skončilo v šponách. Ešte treba počkať na vybrúsenie správneho náradia a pôjde sa na ostro. Materiál bude asi oceľ, ten sa dobre obrába a aby to nehrdzavelo dám to pozinkovať. Rozmýšlali sme aj nad silónom, no neviem či zoženiem. Zatiaľ ešte počkať. Krok za krokom a dopracujeme sa k cielu. Už som vymyslel aj iniciálky SH bude v pláste (šesťhran) a JH bude tvorené s dvoch prepojených J, takže sa to bude dať prečítať aj opačne otočené. O tom ešte kamarát nevie, že to bude robiť. :D Zatiaľ nech sa vyškolí na Bojnickom zámku.

rudi

Príspevok od užívateľa rudi » 02 Máj 2010 21:06

Prikladám prvý pokus o otlačok motívu Bojníc do hliny. Robil sa počas príprav na Nitru zo súšobnej vzorky pečiatky z umelej hmoty. Dúfam, že Durko má za sebou už aj skúšobné zatretie a vypálenie. Na "finál" pečiatky spravíme aj odrezávanie okrajov a nejaké vylepšenia.
Prílohy
Snímka0203.jpg

Napísať odpoveď