EBA 2013

LAcike
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 29 Aug 2010 14:43
Kontaktovať užívateľa:

EBA 2013

Príspevok od užívateľa LAcike » 01 Apr 2013 21:39

No co hovorite na vysledky tvarovania? Pre tych, co nevidel, tak:
http://bonsai-sba.sk/galerie/akcie-a-vy ... 3-talenty/

Rastislav Moravčík
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie: 21 Apr 2009 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: EBA 2013

Príspevok od užívateľa Rastislav Moravčík » 02 Apr 2013 12:35

Perfektný materiál mali na talentoch, docela veľké stromy. Mám pocit že väčšina to ani nestihla v danom čase vytvarovať. Zuzkin strom by som tipoval bez nadsadenia do prvej trojky. Vieme aj nejaké oficiálne poradie? Z blogov viem že prvý bol holanďan...

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 03 Apr 2013 00:28

No, mne sa vcelku paci prve miesto (Holandsko) a dokazal by som sa stotoznit s hlasovanim poroty, na rozdiel od minuleho roku. Som zvedavy na komentar od zucastnenych.
Tak a idem sa pustit do jednotlivych stromov. Prosim, neberte to tak, ze teraz kritizujem sutaziacich za vysledok, ale ze co danemu stromceku chyba, aby sa mi pacil. Je to cisto subjektivne, pretoze neviem posudit moznosti, co sa dalo posunut, ohnut atd. a takisto su k dispozicii iba ploche fotky. Takisto si uvedomujem casovy stres a narocnost tak velky strom ucesat v casovom limite. Takze je to pri vsetkej ucte hodnotene "co by bolo keby".

Co sa teda tyka jednotlivych stromov, tak sa mi pozdavaju nasledovne:
Polsko - co sa tyka vetiev aj pohybu, tak super, len ocividne nestihol dodrotovat jemny obrast a je to trocha strapate, u mna hned na druhom mieste, mozno aj kandidat na prve
Nemecko - vyzera fajn, ale blby naklon, stratil sa pohyb a ta spodna vetvicka to cele taha dole
Slovensko - vyzera to byt trocha zlozitejsi material na 4 hodiny casu, trocha kompaktnejsia zelen a hned to lepsie ukaze ;)
Holandsko - nie je co vytknut, naklon, vetvicky, korunak, jemne drotovanie, mozno je to uhlom fotky, no zadna spodna sa mi zda prilis rovnobezne (spodna ide strmo dole, ta nad nou tiez)
Dansko - pre mna dalsi kandidat na prve alebo druhe miesto
Cesko - pekny literat, mozno by som korunu spravil uzsiu a vyssiu (hlavnu vetvu pod este vacsim uhlom dole a lavu spodnu blizsie ku kmenu)
Monaco - toto je v podstate velmi pekny stromcek, hlavne tou gulatou korunou, nerozumiem ale tej lavej spodnej vetvicke, ta mala ist prec, alebo zostat ako jin a z gulatej koruny stiahnut trocha nizsie tu hrubu trciaciu vetvu. Po tej uprave by som si vedel ten stromcek tiez predstavit v top 3
Belgicko - v podstate nic nevadi, iba nie je ucesany

Tieto uz menej
Taliansko - nestastne rozlozenie vetviciek, ako zahradny stromcek s chumacmi, ale korunka je vcelku fajn
Madarsko - povedal by som, ze vyborny tvar kmena, chcel by som take doma, ale korunka sa mi vobec nepaci
UK - tazky material, mozno to chcelo vyriesit naklonom..
Portugalsko - neviem presne urcite zamer na vysledny tvar
Francuzsko - obdobne ako Portugalsko :(
Spanielsko - bolo by fajn vidiet vychodzi material
Rakustko - spodna prec, vrchna na jej poziciu

Hodnotil som podla fotiek tu:
http://europeanbonsai.com/viewtopic.php ... 0&start=15

Užívateľov profilový obrázok
Erik Križovenský
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 19 Apr 2008 00:22
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Erik Križovenský » 05 Apr 2013 08:26

...rozhodne si myslím, že pre toto zápolenie je to veľký strom.
Laci, pekne si to rozpísal, teším sa na tvoje zápolenie na súťaži v KE. :)

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 05 Apr 2013 08:33

e:k napísal:...rozhodne si myslím, že pre toto zápolenie je to veľký strom.
Laci, pekne si to rozpísal, teším sa na tvoje zápolenie na súťaži v KE. :)
No to vies, ono sa dobre hodnoti od stola, v klude, s cajikom v ruke :D Na sutazi je to nieco uplne ine. A takisto si myslim, ze stromu boli prilis velke (aj ked velmi kvalitny material). Co som cital na inych forach, tak im este pridali 30 minut, aby niektore stromy vyzerali k svetu..

Erik Križovenský
Člen SBA
Člen SBA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Erik Križovenský » 05 Apr 2013 08:43

...ja keď som súťažil pred rokmi v Španielsku 2009, tak dovtedy bol čas 3 hodiny.
Ale dali nám tam 80cm stromy, tak nám to zvýšili na 4 hodiny.
Asi od vtedy tie 4 h. ostali.
(https://www.youtube.com/watch?v=mHssCq41T-4 môj strom je tretí zprava)

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 05 Apr 2013 08:51

Asi ano, teraz tie stromy mali byt cca podobne vyskou (70cm) :)

Neviem ci to je vychodzim materialom, tym za kamera pridava na perspektive a ukaze zamer tvarovania alebo proste urovnou sutaziacich roku 2009, ale ja tam nevidim zly stromcek (ok, az na jeden, asi je jasne, ze ktory), no vidim tam vela velmi dobre zvladnutych.

RastoS
Site Admin
Site Admin
Dátum registrácie: 17 Jan 2010 16:01

Príspevok od užívateľa RastoS » 05 Apr 2013 09:35

ahojte, tak pridám aj ja svoj pohľad začiatočníka. Rovnako ako lacike idem prezentovať len svoj názor na to čo vidím na plochej fotke a čo sa mi páči, nepáči.
idem tiež podľa fotiek na http://europeanbonsai.com/viewtopic.php ... 0&start=15
taliansko - pripadá mi až príliš umelo, ako píše lacike - záhradný stromček, na konci každého konára vystihaný obláčik. pohyb kmeňa sa mi veľmi nepáči, tipujem že z iného pohľadu by bol možno lepší a tvorca zvolil pohľadovku podľa rozloženia vetiev.
poľsko - koruna celkom pekná, kmeň nie veľmi hlavne spodná časť, šari je hrozné si myslím, až kričí že je umelé. jiny by som zredukoval, jeden až dva z tých čo sú pri sebe by šli preč (jeden smeruje priamo k pozorovateľovi).
nemecko - vetvy stiahnuté na môj vkus až príliš prudko nadol. a zároveň obrast nasmerovaný tiež nadol, asi by vyzeral dosť inak s natvarovaním aj jemného obrastu. veľmi sa mi páci pohyb a spracovanie kmeňa.
maďarsko - kmeň veľmi pekný, spodná vetva v pohode, vrchol koruny je divný a podľa mňa zle natvarovaný.
unknown, ehmm, veď to je naše :P - tento strom by som ja osobne nominoval do prvej dvojky, nemam nič čo by som "vytkol" :)
holandsko - pekný strom, mám z neho pocit že ide spadnúť ale to je kvoli "kvetináču". v miske bude vyzerať inak.
británia - vrch sa mi zdá dosť prehustený, asi by som ho viac prečesal ešte, inak pekné.
portugalsko - od ohuby do prava sa mi celá tá časť zdá a asi aj je nedokončená, inak by to mohol byť celkom pekný kus.
dansko - neviem mu nejak prísť na chuť, možno až príliš málo zeleného ostalo a chýba natvarovanie jemného obrastu.
česko - pekný literát, škoda že natrel shari, kazí to dojem keď je takej divnej farby a úplne najvrchnejšiu vetvičku by som ešte nadrotoval a stiahol, vyzerá že nestihol dokončiť ale páči sa mi.
francuzsko - chýba natvarovanie jemneho obrastu a vrcholec jednoznačne nedokončený, asi by bol celkom pekný inak.
monako - veľmi sa mi páči kmeň a jeho pohyb, nemal zjavne moc dobré konáre na výber, jedna strana vyzerá že bola úplne holá. vrch by som zredukoval ešte, posťahoval trochu dole. tá ľavá vetva mi príde až príliš veľmi naklonená dopredu.
belgicko - fotka veľmi tmavá, ale vyzerá ako keby nebol ani tvarovaný drôtom :)
španielsko - ehmm, tomuto hovorím uľahčenie si roboty :), namiesto tvarovania celého stromu natvarovať iba jediný konár, nepáči sa mi. ani jin nie je podľa mňa veľmi pekný.
rakúsko - tento strom sa mi páči, chýba mu ale ešte dokončiť natvarovanie jemného obrastu. inak by som ho dal do prvej trojky.

tak toľko môj začiatočnícky pohľad, bolo by fajn keby trochu popísali aj ľudia s viacročnými skúsenosťami čo si myslia o týchto stromoch.

RastoS

julokolesar
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie: 17 Feb 2016 01:15

Príspevok od užívateľa julokolesar » 06 Apr 2013 11:47

Ahojte
Oceňujem že ste našli ten odkaz na http://europeanbonsai.com.... , ináč by sme toho veľa nevideli /tie zo stránky sa neotvárajú / ináč úplne všetky fotky slabej kvality....
Čo sa tíka hodnotenia: ,naživo to asi vyzerá ináč,hodnotí sa výsledok ,nie že nemal som čas.Porotcovia mali asi jednoché hodnotenie výťaza -nie je tam ani jedna zásadná chyba.
Zuzkin strom sa mi tiež páči ,nezávidím tú prácu v stresujúcom prostredí,avšak je príliš konvenčný . dovolil som si malu upravu ktorá by ušetrila čas a možno aj ...
Prílohy
EBA zuzka.jpg

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 06 Apr 2013 12:15

Noo, ja s navrhom suhlasim, takto to vyzera velmi dobre :wink: Asi pre nasledovne:
- koruna posobi uzsie, kompaktnejsie
- lava aj prava strana nie su v rovnakej vyske
- lepsie vyznie pohyb kmena

Co sa tyka fotiek na web stranke, ten slideshow/prezentacia, co sama skroluje nie je najstastnejsi, lebo je jednak maly a jednak orezava fotku, kedy ukaze napriklad iba korene. Samotne fotky podla mna kvalitne su, len si treba otvorit galeriu (odkazy v clanku takisto su), tak teda ako opravu dodatocne pripajam aj tu:
http://bonsai-sba.sk/galerie/akcie-a-vy ... 3-talenty/
http://bonsai-sba.sk/galerie/akcie-a-vystavy/eba-2013/

Treba kliknut na jednu z fotiek, otvori sa na celu obrazovku a sipkami vlavo/vpravo sa da medzi fotkami prechadzat.

Erik Križovenský
Člen SBA
Člen SBA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Erik Križovenský » 08 Apr 2013 08:27

...ja to vidím trochu naopak, keďže vrchol na Zuzkinom strome sa nakláňa doprava,
tak aj hlavná vetva by mala byť vpravo, pretože energia stromu (vďaka vrcholu a nakloneniu)
ide doprava, preto je vhodné, aby hlavná vetva (najspodnejšia vpravo na Zuz. strome, tá, ktorú Julo odstránil)
sa otvárala pre väčší voľný (negatívny) priestor - vpravo. Najspodnejšia vetva v ľavo by tým pádom musela ísť preč.

Julova verzia je fajn, len keby sme vrchol natočili do ľava...
Lebo ak nie, tak cítiť ako strom ide aj doľava, vďaka hlav. vetve vľavo a aj do prava vďaka vrcholu.
Strom je nerozhodnutý, čo chce. :)

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 08 Apr 2013 09:00

No, s tym vrcholom sa uz velmi vela spravit neda, ked je z bocnej vetvicky, ktora sa uz tazko ohyba naspaet. Trocha som posunul korunu vlavo a odstraneny obrast z navrhu posunul na inu poziciu (.. uz je na povazenie, ze ci by slo..). Este stale to nebolo dost dobre, tak som naklonil o 8 stupnov. Samozrejme, treba si predstavit tie prave vetvicky strmsie, to nech robi niekto, co sa chce vyblaznit vo photoshope :)
Untitled.jpg

Zuzana Tinkova
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 04 Feb 2013 10:29

Príspevok od užívateľa Zuzana Tinkova » 08 Apr 2013 15:58

Ďakujem za hodnotenia a návrhy, aj ja by som ho teraz natvarovala úplne inak, ale bohužiaľ v tom strese a pri tak veľkom strome ide človek nejak automaticky. Celú hornú polovicu som drôtovala a tvarovala počas posledných 15 minút, preto som odstrihla aj to čo by som inak ponechala. Bol to pre mňa boj s tými hrubými konármi. Mala som hrubé konáre až po korunu.
Pridávam fotky východzieho stromu.
Inak prvé miesto Holanďan natvaroval strom čisto na efekt, zblízka mal veľa chýb, napríklad množstvo malých vetvičiek ohnutých drôtom proti smeru, dovnútra koruny, aby vytvoril obláčiky... Druhé miesto tiež nebolo zblízka nič moc, množstvo vecí úplne proti pravidlám, hrozná technika drôtovania, otrasný spodný jin, vytiahnutý drôtom dohora... a tretie miesto som nepochopila vôbec, oba konáre rastú z jedného miesta, zadná vetva je proste stiahnutá vetvička prudko dole z koruny... Bola som sklamaná výberom. Ale o tom súťaže sú, natvarovať strom na efekt, aby na prvý pohľad zdiaľky pôsobil husto a pekne, aj za cenu tvarovania proti pravidlám čo poznáme a logike. Bohužiaľ ja som to tak neurobila.
Keď budem mať viac času, popridávam fotky z výstavy.
Prílohy
borievka pred.jpg
borievka pred2.jpg
sutaz.jpg

Zuzana Tinkova
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 04 Feb 2013 10:29

Príspevok od užívateľa Zuzana Tinkova » 08 Apr 2013 16:00

prvé tri miesta
Prílohy
prve 3 miesta.jpg

LAcike
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LAcike » 08 Apr 2013 21:48

Nikto nespochybnuje co si vytvorila, praveze velmi dobre rozumieme, ze v akom strese si musela byt. Tu sa bavime tak skor teoreticky, ze co by mohlo byt ak sa v realite dalo spravit ako editor obrazkov dovoli :mrgreen:

Inak presne toto su informacie, ktore je fajn spomenut, ze co vyhralo, napriek comu atd., nech maju dalsi sutaziaci lahsiu situaciu a robia tak, aby vyhrali :eye: Aj ked teda nemusia byt stotozneny s tym, co bolo nutne spravit.

Ta cena, ze 250 eur, to si mohli sutaziaci prednostne kupit vlastny vytvor a potom boli predajne? Kupila si si ten svoj? Lebo to co kreslil Julo Kolesar sa s nim stale da spravit a to by bol veru pekny stromcek.

Napísať odpoveď