Strana 1 z 1

Uzol času-skamenelé drevo

Napísané: 04 Okt 2014 22:55
od užívateľa Juraj Formel
Priatelia........

S odstupom času , by som sa rád podelil o dojmi či obdiv unikátu prírody skamenelého dreva, ktoré som našiel v rieke Váh!

Pri potulkách korytom rieky Váh,sa dá nájsť všeličo......!
Okrem zaujímavých kameňov , zbieram rôzne korene alebo vodou opracované drevo vhodné na tanuki alebo niektoré sú samo o sebe originálnym výtvorom prírody.......
Práve na jednej rozsiahlej štrkovej ploche som zbadal koreň so zaujímavými pasážmi a pri zdvihnutí bol aj riadne tažký-myslel som si-napitý vodou.....,ani som netušil čo som hodil do vaku a ked som ho okúpal v hcl-ke zrazu zmenil farbu na hnedo žltú čo sa len tak nestáva(pri dreve-korenoch).......po ovlažení-zmytí vodou som zbadal že tu niečo nesedí.....!
Tak som nechtom skúsil zarypnúť, akože do dreva čo to spravý......na počudovanie nič......žiadna drážka či zárez čo ma uistilo že to čudo je asi tvrdé drevo alebo kameň......
Chvílu predtým sa začali donášať skam.drevá zo susedných Čiech a tak mi bleslo myslou že aj u nás by sa dáke mohlo nájsť....ale kde ...?netuším?!........ale kto hladá nájde-alebo nájdu jeho?!...... :D

Nakoniec som ho nehal ešte odmočiť v čistej vode a potom som ho vykartáčoval nilonovou kefou.....žaburiny a zelený povlak po hcl-ke zmizli no kameň v priereze bol tmavo čierny a na povrchu bol bledý ked vyschol.Tak som skúšal rozne kúpele v chem.roztokoch aby povrch kameňa stmavol a nakoniec zvítazilo Savo.
Pri dôkladnej vizuálnej prehliadke som zbadal letokruhy a očká identické ako na dreve no tvrdosť a váha napovedali že som sa dočkal.Našiel som krásny kus skamenelého dreva, ktoré už tým že skamenelo potrebovalo na to vela času!
Doménou kamena je velký uzol -bývalý rastený konár a tak som spojil výpoved času s estetickým dojmom ! Ich spojením znikol poetický názov Uzol času!
K telesným otázkam :váha-10kg,výška 26cm,dai je dubová,vybraná špec.pre unikáty.... odhadovaný vek dreva -min.100rokov,nakolko drevo pochádza z 10 000l dubových sudov!
Do tak vzácneho kamena ,neboli žiadne mechanické zásahy !(info pre špecialistov na posudzovanie kameňa!)

Re: Uzol času-skamenelé drevo

Napísané: 05 Okt 2014 21:20
od užívateľa Juraj Formel
Dalšie pokračovanie v odhaľovaní pracovných postupov a skrytej identity skamenelého dreva..............!

Re: Uzol času-skamenelé drevo

Napísané: 05 Okt 2014 22:03
od užívateľa Juraj Formel
Dôvetok........Ak budú dáke otázky či postrehy-klávesnicujte........! :wink:
IMG_7022.jpg
konečná verzia .....
IMG_7022.jpg (17.32KiB)12255 zobrazení
IMG_7023.jpg
další pohlad z boku...
IMG_7023.jpg (18.72KiB)12255 zobrazení
IMG_7025.jpg
další pohlad...dai je natretá špeciálnym olejom a navoskuvaná matným voskom.....
IMG_7025.jpg (18.09KiB)12255 zobrazení
IMG_6006.jpg
Prvá prezentácia na prestížnej medzinárodnej výstave bonsai Slovakia.....
IMG_6996.jpg
Druhá prezentácia na národnej vPezinku.....
IMG_6996.jpg (15.66KiB)12255 zobrazení
ocenenie uzol času-národná výstava Pezinok 2014.jpg
Uzol času ocenený na národnej výstave v pezinku 2014......Rád som svojou trochou prispel k zviditeľneniu unikátnich výtvorov Matky prírody.....A velká vdaka patrí Prezidentovi Sba a všetkým ktorý sa podieľali na organizácii a zhmotnení výstavy áááá samozrejmo Daizo majstrovej Martinke za odvoz-inštaláciu -dovoz mojich výstavných exsponátov.....!

Re: Uzol času-skamenelé drevo

Napísané: 07 Okt 2014 14:30
od užívateľa vlado
..pekne si to zdokumentoval vedúci, kameň-drevo je zaujímavý,dobré to je - o nohách podebatíme :D
vlado

Re: Uzol času-skamenelé drevo

Napísané: 02 Dec 2014 21:47
od užívateľa Juraj Formel
Vlado,tie nožičky som zvažuval iné vid.foto čierny rantel....ale nakoniec som na základe toho cípu na lavo v uzle spravil také aké sú.....ale ak skicneš dáke a oslovia.....prerobíme....... dík za koment....! :wink:
Inak ten kamen má riadny pohyb,lavá strana je statická,pravá zachádza dozadu a aj spodok je vykrútený. vpred.....pravá nožička dala najviac zabrať......!