Závažné stanovisko – 1. časť

Napísať odpoveď
Ján Zágoršek
Dátum registrácie: 11 Nov 2008 14:59

Závažné stanovisko – 1. časť

Príspevok od užívateľa Ján Zágoršek » 08 Jún 2011 23:01

K hodnoteniu bonsajov a suiseki na rôznych výstavách mám tiež niekedy výhrady – je to preto, že jednou z mojich negatívnych vlastností je chorobná spravodlivosť. Vždy si však uvedomím, že ide o umenie a ako také bude neustále pod subjektívnou kuratelou – v tomto prípade hodnotiteľmi. Systém hodnotenia som sa snažil často zdokonaliť a stransparentniť – doteraz je napr. na mojej webovskej stránke bez povšimnutia zavesená Metodika hodnotenia. Určite by bolo spravodlivejšie napr. vytvoriť hodnotiteľskú komisiu alebo trebárs udeľovať Cenu divákov.
Pretože však nejde o život, nikdy som ocenenia nekritizoval, ani som sa nesťažoval, naopak vždy som víťazom poblahoželal ... (pokračovanie)

Ján Zágoršek

Závažné stanovisko – 2. časť

Príspevok od užívateľa Ján Zágoršek » 08 Jún 2011 23:03

(pokračovanie) ... Na Slovensku to ale nebýva pravidlom. Viem o čom hovorím. Doteraz som za svoje suiseki – okrem bežných čestných uznaní – získal 25 ocenení (naozaj som v tom nevinne, ak už kritizujete, tak tých 25 hodnotiteľov!). Tohto roku som bol nad očakávanie úspešný a pravdepodobne som dosiahol životného vrcholu: získal som zo suisekistov SBA najvyššie zahraničné ocenenie (Premio Olea 2011), ďalej Suiseki roka 2011 v Nitre za najkrajší exponát a napokon aj Grand Prix na Národnej výstave v Komárne. A na dôvažok ešte aj ocenenie SBA za rozvoj umenia SUISEKI. Nikdy som za to neočakával hlasité volanie na slávu. Naopak, veľmi skoro som si zvykol na trápne mlčanie väčšiny, alebo dokonca na pichľavé komentáre (tie výnimky považujem za skutočných kamarátov). Pre útechu závistlivcov ešte uvádzam, že okrem jednej ceny, žiadna iná nebola spojená s materiálnou odmenou.
Naposledy upravil/-a Ján Zágoršek v 12 Júl 2011 00:26, upravené celkom 2 krát.

Ján Zágoršek

Závažné stanovisko – 3. časť

Príspevok od užívateľa Ján Zágoršek » 08 Jún 2011 23:06

(pokračovanie) ... Už spejem k záveru. Som si vedomý toho, že viac sa už asi v oblasti suisekistiky ani dosiahnuť nedá. Je zrejme čas odísť. Zostanem však stále so všetkými suisekistami a bonsajistami v kontakte a budem sa naďalej snažiť svojimi aktivitami propagovať umenie Ďalekého východu. Asi mi teraz nebudete veriť, ale mňa naozaj úprimne poteší, keď odteraz budú získavať diplomy ďalší kolegovia.
J.Z.

Napísať odpoveď