Ľavá vetva

Vladok
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie: 15 Apr 2008 15:56

Ľavá vetva

Príspevok od užívateľa Vladok » 16 Okt 2009 16:36

Ahoj,
táto borovica má dosť hrubú ľavú spodnú vetvu a ja mám dilemu, či je potrebné extremné ohnutie nadol alebo zachovať aktuálny stav.
Vďaka za podnety.
Prílohy
borovica.JPG
borovica.JPG (29.5 KiB) 2738 zobrazení

Užívateľov profilový obrázok
Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 19:29
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ľavá vetva

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 16 Okt 2009 16:50

Ahoj Vladok , ak by to bol môj stromček určite odstranim čast kmena nad tym konarom.Nechal by som iba spodne dve vetvy.Tu ktoru chceš odstranit , dostat viac nad nebari a porozkladat.Viem že sa lahko radi na druhom stromčeku ale porozmyšlaj nad tym.Ziskaš elegantny kmen , pomer vyška hrubka.Odstraniš vlastne tu rovnu čast aj s preslenmi.

peterbrod
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 20:33
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa peterbrod » 16 Okt 2009 16:51

ja by som sa pokúsil skôr rozhýbať kmeň,ako sa trápiť hrúbkou ľavej haluze,čo toto?
Prílohy
2009_08_nsc_8202ofv.jpg

Marián Pekárik
Dátum registrácie: 23 Máj 2008 09:03

Príspevok od užívateľa Marián Pekárik » 16 Okt 2009 17:11

Ahoj Vladok.

Ja by som robil to isté ako hovorí Ďuri. Odstránil kmeň nad ľavou vetvou, z pravej spravil hlavný konár a z ľavej vetvy spravil nový vrchol. Pritiahol nový vrchol nad nebari. Myslím si, že by tým stromček len získal. Tak ako je teraz pôsobí staticky. Kmeň je od polovice hore rovný, tam už veľa neohneš a dole má aspoň jemný pohyb. To využiť a dotvoriť z ľavej vetvy nový kmeň. Ale je to tvoj strom, takže sa rozhodni ako chceš ty a podľa toho ako cítiš :D

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 16 Okt 2009 18:26

Ahojte , Rasto velmi dobre na to ideš ale je tu jeden problem.Aj ked niektorym sa to podarilo je dost ťažke potopit borovicu.Všetko zavaluje živicou .Majo, spoločnu školu nezaprieme :D .

stano
Dátum registrácie: 22 Jan 2009 14:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa stano » 19 Okt 2009 07:10

ahoj vlado, pozdravujem do bystrici!
kde ty stale beries tie borovice ? :) tato ma pekny priebeh kmena, priklanam sa k tomu odstraneniu kmena na lavou vetvou, tu potom zdvihnut (v ramci moznosti) a vytvarovat na nej jemnu korunku. ja neviem tak pekne kreslit ako ini, tak ti navrh neposlem :) ale vidim to ako kvalitny elegantny literat... skoda, ze si ho nemal v lete na kempe... ale na rok mas sancu na reparat :D
stano

p.s. samozrejme, aj s pravou spodnou vetvou sa počíta...

Vladok
Prezídium
Prezídium

Príspevok od užívateľa Vladok » 19 Okt 2009 08:46

Vďaka za reakcie,
chcem Vám povedať, že nad odrezaním hlavného kmeňa som ani neuvažoval, lebo táto borovica je čo sa týka výšky moja najväčšia (cca.70 cm) a v tomto zmysle ju chcem ďalej tvarovať v štýle volne spriamený. Ostatné borovice mám malé.
Fotografia celkom nenapovedá aký je pohyb kmeňa, ale budem musieť aj na ňom popracovať. Mňa však zaujíma z pohľadu bonsajistiky, či sa prieči estetike tá ľavá vetva, ktorá je samozrejme modifikovateľná ale zároveň by rapídnym ohnutím dole vznikol pre oko pravdepodobne rušivý element.
Ahoj.

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 19 Okt 2009 15:35

Ahoj Vladok , pokial nechceš obetovat tu čast kmena tak tu ešte je jedno riešenie.Popozeraj si blog Pavla Slovaka .Ma tam jednu borovicu ktoru tvaroval do dvojkmena.Z toho tvojho konara vlasne vytvorit menši kmen.Skus popozerat , ahoj.

peterbrod
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 20:33
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa peterbrod » 19 Okt 2009 16:51

znovu pridávam príklad so zbierky Waltera,mne sa hrubá ľavá vetva takto upravená spolu s kmeňom nezdá rušivá ani protizákonná,myslím,že tvoj stromček bude dosť podobný,ak sa dá posúdiť s foto,ohybom kmeňa(radšej kým nezhrubne) dosiahneš zníženie koruny bližšie ku pomeru výšky 2:1 medzi korunou a kmeňom,zatiaľ sú spodné vetve dosť vysoko pre štýl ktorý zamýšľaš,pri jeho výške,vitalite a hustote konárikov štýl literát by som nechal ako krajnú možnosť,ak sa niečo nezadarí
Prílohy
2006_08_dsc_5181g.jpg

stano
Dátum registrácie: 22 Jan 2009 14:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa stano » 20 Okt 2009 07:00

ahoj vlado, ak ti vadi, ze by pri takom ohybe hrubej vetvy , ktorá naviac vyrasta smerom dohora vznikol nepekny obluk, tak ju mozes čiastocne odtrhnuť od kmeňa a nasmerovať dole. dostal by si aj vetvu na lepsie miesto aj by ti nevznikol na nej obluk .
stano

a neboj sa to kludne znížiť, na vysoký strom budes potrebovat bleskozvod :)

Vladok
Prezídium
Prezídium

Príspevok od užívateľa Vladok » 09 Nov 2009 17:06

Ahoj,
padlo rozhodnutie - vetva sa bude pritahovat ku kmenu a nasledne aj mierne ohybat vpred.
Vladok
Prílohy
Borovica.JPG

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 10 Nov 2009 14:53

Ahoj Vladok , tak si sa mohol pochvalit u koho si bol na školenie :D .Určite si prišiel domov napumpovany informaciami a inšipirovany do tvarovania :D .Snad len nam objasni aky je zamer .Pritiahnutie ku kmenu pre buduci dvojkmen alebo sa neskôr hlavny kmen odstrani?

Vladok
Prezídium
Prezídium

Príspevok od užívateľa Vladok » 11 Okt 2010 09:54

Ahoj,
po roku prikladam aktualny stav. Zmenil som pohladovu stranu a na jar planujem novu misku. Co myslite, hranatu(striktne rohy alebo zaoblene, vyrazne nozicky) alebo okruhlu misku? Ja sa priklanam k hranatej so zaoblenymi rohmi bez linie, vyska 5 cm. Stromcek je aktualne vysoky 75 cm a miska ma priemer 30 cm.
Vlado z BB
Prílohy
Po_roku.JPG

alex
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 22 Máj 2008 21:29

Príspevok od užívateľa alex » 11 Okt 2010 11:15

ahoj, možno trochu pozde, ale tu je môj názor- pohľadová strana na prvej fotke je oveľa lepšia, čo takto ohnúť len druhú polovicu konára smerom nadol, tak ako to často vidíš v prírode? Ak ponecháš celú výšku stromu bude potrebné zvlniť hornú polovicu kmeňa- myslím si, že ešte by to šlo.- skús koncom februára. Tvoja nová pohľadová strana ma ničím nedokáže upútať- stratíš originalitu.
alex

poloo
Dátum registrácie: 17 Jún 2010 23:57

Príspevok od užívateľa poloo » 21 Nov 2010 22:16

Pripajam sa k Alexovi. Povodna pohladova strana sa mi pacila viac.

Napísať odpoveď