Vývoj malého hrabu

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
ivet mikesova
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 07 Apr 2008 11:22
Kontaktovať užívateľa:

Vývoj malého hrabu

Príspevok od užívateľa ivet mikesova » 02 Dec 2011 18:28

Zdravim priatelia, s odstupom casu ( po dvoch rokoch od vykopania tohto hrabu ) si dovolujem zalozit toto vlakno, na ktorom budem zachytavat dalsie vyvojove etapy tohto dufam zaujimaveho stromceka. Doniesla som si ho z jedneho vyletu za borovicami na jesen 2009 a musim podotknut, ze z tejto kopacky mam doposial vsetky ostatne vykopavky, len borovice nie :( . Hrab rastol zo svahu, takze je zvlneny hned odspodu kmena. Rozhodla som sa ho radikalne zrezat a dopracovat to s nim na maly shohin. Dufam, ze sa nam to spolu dari, kazdopadne mu drzim palce v kazdu zimu, aby som mohla v kazdej dalsiej sezone pracovat na korune. Nadchadzajuci rok to uz bude na detailnejsom rozvetvovani, kostrove konare su uz vytvorene. No a tu ho mame...
Prílohy
Hrab4-1109.JPG
vychodi stav po vykopani
Hrab4_redukcia-112009.JPG
redukcia
Hrab4-092010.JPG
september 2010
Hrab4-092010.JPG (25.45 KiB) 1656 zobrazení
Hrab4-062011.JPG
jun 2011
Hrab4-122011.JPG
december 2011
Hrab4-122011.JPG (16.82 KiB) 1656 zobrazení

Martin Krivošík
Prezídium
Prezídium
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 13:33
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vývoj malého hrabu

Príspevok od užívateľa Martin Krivošík » 02 Dec 2011 20:36

ahoj Ivet, tuším si mohla nechať hlavný kmeň trochu dlhšie vyrásť, aby si zlepšilo konicitu, ale to môžeš ešte v pohode urobiť...

Juraj Szabo
Prezident
Prezident
Dátum registrácie: 05 Apr 2008 19:29
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 02 Dec 2011 20:56

Pekný stromček , pochválil som na Facebooku pochválim aj tu :D .Čo sa týka vrcholu , postupným zapestovaním bude pekne naberať aj na konicite .Teším sa na další vývoj :wink:

ivet mikesova
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 07 Apr 2008 11:22
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ivet mikesova » 03 Dec 2011 09:36

Martin, na hrubnuti vrchola sa pracuje, tu vrcholovu vetvicku som si nachystala presne pre tento ucel a ta bude buducu sezonu rast bez zasahu, cakala som, kym sa mi na strome vytvori zaklad kosternych vetviciek a kym bude hrubnut vrcholova cast, chcem si pripravovat uz ostatny zbytok stromu, takze 2 v 1 :wink: Inak na fotke vyssie z juna je vidiet, ako uz zhrubla prechodova vetvicka po zrezani kmena ( na poslednej fotke je tato cast prekryta prednymi konarikmi ), skusam uplatnovat metodu ako to robia japonci pri boroviciach, striedavam vrcholovu vetvu a nahradzam novou, aby sa mi tam nevytvaral umely ohyb. Na tomto hrabe mi dost zalezi.

Pavol Meňhert
Dátum registrácie: 15 Jan 2010 20:32

Príspevok od užívateľa Pavol Meňhert » 03 Dec 2011 14:39

Ivet ďakujem za krásny príklad.... nakoľko mám veľmi podobný kúsok hrabu, budem rád keď mi takouto cestou, budeš pomáhať pri tvarovaní aj môjho hrabu. budúcom shohine.....:-)...inšpirácia

Rudolf Fraštia
Dátum registrácie: 06 Apr 2008 11:17
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 03 Dec 2011 21:06

Ivet, rez kmeňa a koncepciu vetvenia si zvládla výborne, ba povedal by som, že môžu slúžiť ako vzor. K naznačovanej perspektíve by som trocha protirečil snahe posilňovať ťah do vrchola... vzhľadom na hrúbku kmeňa sa koruna nemôže výraznejšie zväčšiť ako celok, teda nemá moc zmysel podporovať to, čo je pre rastlinu prirodzené. Ja by som sa v tvojom prípade sústredil na vetvenie koruny ako celku a vrchol pritom skôr oslaboval...
Zdraví Rudo

Napísať odpoveď