MYRTA KLASIK

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 10 Júl 2009 21:37

Re: MYRTA KLASIK

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 05 Dec 2011 19:47

Strom nemôže mať smerovanie doprava, keďže malý je vľavo. Veľký strom sa musí aspoň mierne nakláňať nad malým. Keby bola celá kompozícia posunutá vpravo, s miernym naklonením doľava, bol by vrchol a nábehy v poriadku. Samozrejme pravá strana by nesmela byť taká dominantná, musela by sa značne ubrať. Zároveň by sa malý strom mal mierne odkloniť od veľkého, aby sa medzi nimi vytvoril negatívny priestor. Virtuály budem môcť robiť asi až okolo Vianoc.

Rudolf Fraštia
Dátum registrácie: 06 Apr 2008 11:17
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 06 Dec 2011 09:36

Peťo, hovoríš pravdu, zodpovedne interpretuješ kompozičné zásady s ktorými sa nedá nesúhlasiť. Berme však na vedomie, že sa bavíme o fotografii - 2D zobrazení, ktoré pri pozorovaní reálneho objektu nemá žiaden význam, pretože pri minimálnom pohybe je totiž všetko zase inak. Moje ruky a pocity ma doviedli k prezentovanému riešeniu, s ktorým dokážem byť spokojný...naznačené budúce smerovanie sa ešte mnohokrát zmení (možno napovedia Tvoje návrhy, teším sa, počkám)...a možno ani nie. :)
RE: Juraj: strom a krík...týmto smerom nikdy moje úvahy nešli. Preto som to vo virtuáli zahustil, lebo moja predstava smeruje ku jedinej spoločnej kompaktnej korune.
Aj tak Vám obom veľmi ďakujem za konštruktívny a vecný prístup. Kiežby to tak dokázali viacerí...
Pekný deň
Zdraví Rudo

Martin Kolacia
Dátum registrácie: 24 Dec 2008 11:38

Príspevok od užívateľa Martin Kolacia » 09 Dec 2011 23:37

mě se tvarování líbí .... snad bych zkrátil tu pravou spodní a přidal na levé straně nějaký prostor aby to nepůsobilo tak jednolitě (myslím že kompaktní jednolitá koruna by právě proměnila strom v obyčejný keř) .... dobrá práce !
tady najdete můj web ... http://www.bonsai-place.estranky.cz

Rudolf Fraštia
Dátum registrácie: 06 Apr 2008 11:17
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Rudolf Fraštia » 10 Dec 2011 09:28

Vďaka Martin...bude to iste možné realizovať v ďalšom vývoji kompozície...nateraz som rád, že sa mi v relatívne krátkom čase podarilo ako tak stabilizovať vetvy v novej polohe...trocha dlhší bude proces fixácie ohybu kmeňa, ale našťastie mi nič nebráni popri tom vybudovať budúcu korunu, hľadať vhodnú misku, presadiť ho do nej...

...A...ostatní pozorovatelia, čitatelia...pôsobí to síce ako ledabolá poznámka za Martinovimi príspevkami, ale tí, ktorí ste tak ešte neurobili, venujte kúsok svojho času a kliknite na daný odkaz - ak máte naozaj radi bonsaje, prácu s nimi, tak Martinova stránka sa pre Vás určite stane zdrojom inšpirácie. Výborná práca, zmysluplný materiál, rýchle výsledky, zrozumiteľná a krásna prezentácia - to sú jej nosné atribúty hodné nasledovania...
Zdraví Rudo

Cyril Tatranský
Člen SBA
Člen SBA
Dátum registrácie: 17 Apr 2008 09:50

Príspevok od užívateľa Cyril Tatranský » 10 Dec 2011 11:49

Páčia sa mi tvarové riešenia Peťa Chrenu,má to logiku a kreatívne videnie.Všetko je to vždy samozrejme na rozhodnutí samotného majiteľa.Dávate do toho svoje myšlienky,svoje pohľady na vec a to je dobré.................. OK. :D

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 31 Dec 2011 20:32

Nieje to ešte úplne ono, ale myslel som to asi takto.
Prílohy
chrenski 2.JPG

Pavel Slovák
Dátum registrácie: 09 Júl 2008 19:35
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pavel Slovák » 31 Dec 2011 21:52

Ahoj Petře. Je vidět , že jsi výrazně aktivnější. To je super. Bohužel co se týče tvého popisu koncepce a tvého virtuálu, je to pro mě virtuál - dost špatně a vysvětlení koncepce také, tam navíc cítím dost velké nepochopení tvorby. Nikdo nikdy nestanovil, že malý strom musí být pod malým. Je to vždy otázka koncepce a záměru tvůrce. Na virtuálu strom naprosto Metuje koncepci, postrádá základní estetická pravidla ve smyslu harmonie a vztahy prostoru. Tvoje koncepce je ve vztahu hlavního kmene a umístění vrcholu velmi nelogická a disharmonická. Výrazný prostor vpravo ve vztahu k vrcholu je úplně mimo mísu. Nechci tě v žádném případě urazit, je super , že se snažíš, ale myslím, že je dobré tě upozornit ještě na začátku a doporučit také i studium základních principů estetiky. Naučit se pochopit vztahy prostoru, vrcholu, hlavní větve, v rámci celé kompozice. Přeju hodně štěstí a úspěchů v Novém roce 2012.
Zdraví Vás Pavel Slovák

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 01 Jan 2012 11:46

Ahoj Pavle. Som rád, že čítaš naše fórum a mohol by si prispievať aj častejšie. A ďakujem aj za to uzemnenie. Od teba to beriem, lebo si úžasný, prirodzený talent a tvoju úroveň len tak ľahko niekto nedosiahne. Uznávam, že ten virtuál nie je úplne vydarený. Mal som problémy s pc a nemám ešte na to vhodný program. Svoju koncepciu ale nepopieram. Je to jedna z možností a nemyslím si, že je až tak zlá, ale tak, ako píše Rudo – vnímanie stromu na fotke a naživo je iné. Vždy je na majiteľovi stromu, aby posúdil možnosti stromu a vybral si tú najlepšiu koncepciu. Poznám to aj z mojich stromov, keď ich niekto posudzuje len podľa fotky.
Čo sa týka tej estetiky, je to asi reakcia na môj článok. V českých a slovenských knihách o bonsajoch toho veľa nie je o estetike, koncepciách, vzťahoch medzi hl. konárom a vrcholom atd. Aj to je dôvod, prečo som ten článok napísal a prečo som tu umiestnil odkaz naň. Čakal som negatívne reakcie. Diskusia o týchto veciach nás ale môže posunúť dopredu a ja nechcem, aby začínajúci bonsajisti, ale aj mnohý pokročilý, robili stále tie isté chyby. Na výstavách si tieto veci všímam a vidím, že nie každý to chápe. Mimochodom, kde si čerpal, alebo čerpáš informácie na tieto témy ty? Pokiaľ možno v českom, alebo slovenskom jazyku.
Ešte raz všetkým prajem v Novom roku len to najlepšie.

Pavel Slovák
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pavel Slovák » 01 Jan 2012 12:10

Ahoj Peťo
Co se týče tvého virtuálu, myslím, že má základní problém (prostorový), ještě tě nechám přemýšlet, pak to můžeme rozvinout. :D
Moje reakce byla nejdřív na tento virtuál , bohužel až potom jsem si přečetl tvůj článek na Tvém webu. také myslím, že v článku si začal dobře, ale zrovna u virtuálu jsi to plně nevystihl. Je dobře , že si se do toho pustil (kéž by bylo víc takových s takovým zájmem) a máš před sebou nelehký úkol. Myslím, že tohle ani nejde ideálně popsat a je to vždy hlavně o komunikaci naživo u stromů, malování a konverzaci naživo. Je třeba začít nejdříve vědět a dokázat si vysvětlit " Co patří mezi ty základní estetické principy?" , které my bonsajisté nejčastěji jako umělci využíváme. Zkus mi odpovědět a můžeme pokračovat. :D :wink:
Zatím zdraví Pavel S.

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 01 Jan 2012 16:50

Najskôr k tým virtuálom. Rudo orientoval korunu doprava, preto to osadenie v ľavej časti misy. Lenže vrchol akoby sa napriek tomu mierne vracal. Navyše tá ľavá strana je nižšie ako pravá a nabáda k tomu, aby bol strom orientovaný skôr doľava. A preto som ten virtuál urobil tak, ako je. Viem, že tá pravá strana, aj napriek tomu, že som ju ubral, by mala byť ubratá možno ešte viac a nemala by presahovať toľko cez misu. Alebo to celé ešte viac nakloniť doľava. Naproti tomu pri Rudovom virtuáli mi pripadá tá koruna príliš široká a voči hrúbke kmeňa dosť mohutná. Neviem teda presne, aký priestorový problém máš na mysli. Hĺbku som na virtuále neriešil.
No a čo sa týka tých estetických princípov, obávam sa, že budeš musieť pokračovať bez mojej odpovede. Myslím, že s tou odpoveďou by mala problém väčšina ľudí, čo toto fórum číta a možno aj všetci. Takže som rád, že som sa do tejto témy pustil. Napadajú ma veci ako rozloženie v priestore, hĺbka, negatívny priestor, zlatý rez, ale ty máš na mysli asi niečo iné.
Prílohy
aaa.jpg
aaa.jpg (17.09 KiB) 2584 zobrazení
chrenski 3.jpg
chrenski 3.jpg (12.77 KiB) 2584 zobrazení

Pavel Slovák
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pavel Slovák » 01 Jan 2012 20:24

V tomto případě Ruda správně otevřel prostor doprava a tomu podřídil i mírné směřování vrcholu doprava, já bych pouze doporučil k jeho kompozici ukázat vpravo dole nějaký jemější obrost, např. ze zadního malého kmínku.
U tvého virtuálu je zřejmá velká disharnmonie a rozpolcenost kompozice, kterou jsi navíc umocnil směřováním vrcholu vlevo. Optická váha je u tebe kladena výrazně na pravou stranu, což vrchol neříká a proto se hádá.
Prílohy
chrenski 3.jpg
chrenski 3.jpg (15.98 KiB) 2580 zobrazení

Pavel Slovák
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pavel Slovák » 01 Jan 2012 20:27

Pravdou je, že toto je zrovna takový ideální příklad luku kmene, který má několik takových doporučených estetických návodů, jak pokračovat v horní části, kdy první luk končí buď na ose zvednuté ze středu paty kmene, nebo končí před osou či končí za ní - protíná ji. Tak se dá doporučit jak pokračovat.

Zdraví Pavel S.

Peter Chrena
Člen SBA
Člen SBA

Príspevok od užívateľa Peter Chrena » 02 Jan 2012 18:18

Chápem, čo píšeš o tej osi a luku. Problém nastal asi preto, že ja, ako som už písal minule, som ten strom málo nahol doľava. Tak, aby tá horná časť luku bola v ose, alebo mierne vľavo. A zároveň som málo ubral z pravej strany nie zospodu, ale zo šírky. Neviem, či si si všimol, že strom som osadil do pravej časti misy. Preto som vrchol, ako aj celú kompozíciu smeroval doľava. Ak toto zoberieš do úvahy, tak by to bolo vlastne v poriadku. Nie? Viem, že v skutočnosti sa to asi urobiť nedá, lebo nepoznám tak rozloženie konárov, ale teraz sa už skôr bavíme o virtuálnej kompozícii.... Budeš pokračovať ešte o tých estetických princípoch, alebo to necháme radšej niekedy naživo?

Pavel Slovák
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pavel Slovák » 02 Jan 2012 20:04

Jo naživo to bude určitě lepší.
PavelS.

Napísať odpoveď